kasinti.org https://www.kasinti.org Kaşıntı, Kaşıntı Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi tr-TR hourly 1 Copyright 2020, kasinti.org Sat, 05 Dec 2015 00:00:00 +0000 Mon, 17 Feb 2020 00:00:00 +0000 60 Bacaklarda Kaşıntı Ve Morarma https://www.kasinti.org/bacaklarda-kasinti-ve-morarma.html Wed, 10 Oct 2018 18:41:32 +0000 Bacakta Kaşıntı Ve Morarma, Bacaklarda meydana gelen kaşıntı ve morarma durumu genellikle farklı bir şekilde ele alınıp yorumlanması gereken rahatsızlık türlerindendir. Morarmanın oluşmasında etkili olan sebepler bazı Bacakta Kaşıntı Ve Morarma, Bacaklarda meydana gelen kaşıntı ve morarma durumu genellikle farklı bir şekilde ele alınıp yorumlanması gereken rahatsızlık türlerindendir. Morarmanın oluşmasında etkili olan sebepler bazı durumlarda kaşıntıdan bağımsız olarak meydana gelebilir. Bu sebepten ötürü bacakta kaşıntı ve morarma konusunun özel olarak ele alınması ve dikkatli bir şekilde araştırılması gerekir. Gerekli müdahalelerin yapılması için böyle bir durum oldukça önemli bir husustur. Yaşanan her morarma durum ile birlikte kaşıntı söz konusu olmayabilir. Ancak her kaşıntı beraberinde bacakta morarmaların yaşanmasına sebep olmaktadır. 

Bacakta Kaşıntı Ve Morarma Nedenleri

Bacaklarda meydana gelen kaşıntı ve morarma durumunun en çok meydana geldiği durumlardan birisi travmatik etkenlerin olmasıdır. Hasar ya da kazar neticesinde oluşması söz konusudur. Bu durumun yanı sıra darbeler ya da çarpmalar neticesinde de bacakta kaşıntı ve morarma durumu söz konusu olmaktadır. Yaşanan bu olumsuz travmatik durumlar bacakta mor lekelerin yani morarma olayının meydana gelmesine sebep olur. Ancak travmatik olayların dışında da bacakta kaşıntı ve morarma durumu söz konusu olmaktadır. Bu durumun en bariz örneğin kaşıntı gibi basit bir durumun sürekli olarak yapılması halinde meydana gelen morarmalardır.

Travma neticesinde meydana gelmeyen morarmalar belirttiğimiz gibi genellikle kişinin aşırı kaşıntı gibi bir durum neticesinde bedeninde oluşmaya başlar. Bu durumun yaşanmasının da belirli nedenleri bulunmaktadır. Örneğin bir kimseyi sinek ya da arı gibi bir hayvanın ısırması neticesinde sürekli olarak kaşınması söz konusu olabilir. Böylelikle de bacakta kaşıntıyla birlikte morarmalar meydana gelecektir. Bu durumun yanı sıra bacakta oluşan morarmaların psikolojik etkenlere bağlı olarak da gelişmesi söz konusu olabilir. Örneğin psikolojik bir sorun yaşanması halinde kişinin bacakta kaşıntı ve morarma durumu meydana gelir. Aşırı stres, kaygı ve heyecanlanma gibi durumlarda kişi kendisini huzursuz hissedeceğinden kaşınma gibi bir durum söz konusu olur. Diğer nedenleri;

 • Alerjik Reaksiyonlar
 • Cilt Rahatsızlıkları
 • İç Hastalıkların Yaşanması
 • Vitamin Eksikliğinin Meydana Gelmesi

Bacakta Kaşıntı ve Morarma İçin Yapılacaklar

Hangi sebepten olursa olsun bireylerin sağlıkları hakkındaki konulara dikkat etmeleri gerekir. Özellikle de bacak gibi ağır yükü taşıyan bir yapıda meydana gelecek sorunlara karşı daha da dikkat edilmesi gerekir. Bu yüzden de bacakta kaşıntı ve morarma gibi konularına karşı neler yapmak gerektiğini araştırmak şarttır. Bunun için yapılması gereken ilk şey uzman bir doktora başvurmak olacaktır. Doktorunuzun sizlere önermiş olduğu ilaçları ve merhemleri kullanmanız halinde bacakta kaşıntı ve morarma sorununa çözüm bulabilirsiniz. Bu sorunun daha çabuk geçmesi içinde beslenmenize dikkat etmeniz etkili olacaktır.

]]>
Gece Kaşıntıları https://www.kasinti.org/gece-kasintilari.html Wed, 10 Oct 2018 21:46:13 +0000 Gece kaşıntıları, vücudumuzda herhangi bir yerde hissettiğimiz kaşıntı kimi zaman geceleri artış gösterebilir. Gece kaşıntıları zaman zaman uykusuz gecelere ve kişinin kendini rahatsız hissetmesine sebep olabilir. Ciltte herh Gece kaşıntıları, vücudumuzda herhangi bir yerde hissettiğimiz kaşıntı kimi zaman geceleri artış gösterebilir. Gece kaşıntıları zaman zaman uykusuz gecelere ve kişinin kendini rahatsız hissetmesine sebep olabilir. Ciltte herhangi bir yerde görünen kaşıntı sorunu zaman zaman şiddetli olabilir. Kaşıntının nedenlerinden biri de alerjik reaksiyonlardır. Cildin alerjen maddelere gösterdiği tepki alerji olarak bilinir. Alerjiye etken olan madde herkes de farklılık gösterse de tepkimeler genel de aynıdır. Kullanılan ilaçlar, cildin kuru olması ve cilt hastalıkları kaşıntıya neden olabilir.

Gece kaşıntıları nedenleri nelerdir

Hissedilen kaşıntı gece artış gösterebilir. Cilt kaşıntıları ihmal edilmemeli en kısa zamanda doktora başvurulmalıdır.
 • Alerjik durumlar: Evde kullanılan temizlik ürünlerinden ya da tükettiğimiz ürünlerden kaynaklı olabilir. 1-2 saat içinde geçmesi beklenir. Alerjinizin olduğu maddenin belirlenmesi ve bu maddeden uzak durmanız alerjinin tekrarlamamasına yardımcı olur.
 • Cildin kuru olması: Cildi kuru olan kişilerde kaşıntı daha fazla görülür. Kaşıntıyla birlikte ciltte pullanma varsa kuruluktan kaynaklı olabilir. Yaşanılan ortamın nem oranının düşük olması, havanın kuru olması kaynaklı kaşıntılar olabilir.
 • Cilt hastalıkları: Egzama, sedef, uyuz gibi hastalıkların belirtisinde kaşıntı vardır. En kısa zamanda uzman doktora başvurulmalıdır.
 • Kullanılan ilaçlar: Hali hazırda kullanılan ilaçların, ciltte kaşıntı ve döküntüye sebep olabilir. Uzman bir doktora başvurarak ilaç hakkında bilgi alınmalı ya ilacı bırakmalı ya da başka bir ilaçla desteklenmelidir.
 • İç hastalıklar: İç hastalıkların bazılarında da kaşıntı belirtisi bulunmaktadır. Örneğin triod bezlerinin az ya da çok çalışması kaynaklı kaşıntılar olabilir.
]]>
Kaşıntı Merhemi https://www.kasinti.org/kasinti-merhemi.html Thu, 11 Oct 2018 05:43:51 +0000 Kaşıntı merhemi olarak genellikle ilk akla gelen kortizonlu veya anti alerjik olan ilaçlardır. Kortizonlu kremler ve merhemler ciltte onarılması çok güç olan yan etkilere sebep olmaktadır. Bu nedenle öncelikle kaşı Kaşıntı merhemi olarak genellikle ilk akla gelen kortizonlu veya anti alerjik olan ilaçlardır. Kortizonlu kremler ve merhemler ciltte onarılması çok güç olan yan etkilere sebep olmaktadır. Bu nedenle öncelikle kaşıntı hissini azaltmaya yönelik yan etkisi olmayan ürünler kullanılmalı ve asıl nedeni ortadan kaldıracak tedaviye başlanmalıdır. Yapılan teşhislere göre kaşıntıya iyi gelebilecek kaşıntı merhemi kullanılmalıdır.  

Kaşıntı merhemi; insanı çok rahatsız eden bir sorun haline gelen kaşıntılar, bazı deri hastalıkları, sıkıntı, stres ve iç hastalıkları gibi birçok sebeplerden dolayı kaynaklanmaktadır. Kaşıntıdan kurtulup rahatlama sağlamak için önce kaşıntının sebebi bulunmalı ve kaşıntının nedenine yönelik tedavi uygulanmalıdır. Başlıca bir problem haline gelen kaşıntılar bazı merhemlerle tedavi edildiğinde kısa sürede iyileşme sağlanmaktadır.

Sudocrem, benzokain, alhyran krem ve uriage pruriced krem gibi kremler vücutta ortaya çıkan kaşıntı sorunlarında oldukça etkilidir ve düzenli kullanıldığı zaman kaşıntının azalmasını sağlayarak kaşıntı sorunlarının tamamen yok olmasını sağlarlar.

Bu önlemlere ilave olarak kaşıntının tedavisi için anogenital kaşıntılara özel geliştirilen pruzon kaşıntı merhemini kullanmak kaşıntının 1-2 günde düzelmesini sağlayacaktır.

Kaşıntıya iyi gelen kremler;

Pruzon; ilk olarak kaşıntı ve kaşıntıdan kaynaklı kızarıklık tedavilerinde kullanılmaktadır. Ancak Pruzon egzama ve pişik tedavisinde de tedavi edici özelliğe sahiptir. Pruzon sadece bebek pişiklerinde değil yaz mevsiminde yetişkinlerde de görülen pişik tedavilerinde de kullanılmaktadır.

Stilex; alerji giderici, kaşıntı giderici ve iltihap giderici olarak kullanılan kaşıntı merhemidir. Kurdeşen kaşıntısı ve hafif yanıklarda da kullanılmaktadır.

Fenistil; alerjik kaşıntılar için kullanılan bir kremdir. Vücuttaki histaminin etkilerine zıt etki gösteren bir kremdir. Kaşıntı giderici olarak kullanılmaktadır.

Advantan; egzama gibi alerjik kaşıntı oluşan cilt hastalıklarında kullanılmaktadır. Alerjen maddelere tepki gösteren bölgelere dairesel hareketlerle masaj yaparak uygulanmalıdır.

Mecitefendi Aynısafa kremi; bu krem tamamen bitkisel olup, kaşıntı merhemidir. İçerisinde tereyağı, bal mumu ve aynısafa bitkisi bulunan bu krem, hassas ciltler için oldukça etkili bir kremdir. Egzamadan kaynaklı kaşıntılara iyi gelmektedir.

Eumovate Krem; doktor tavsiyesi üzerine kullanılması gereken kremlerden biridir. Kaşıntı ve kızarıklıklara iyi gelmektedir.

Kaşıntı merhemi kullanımı;

Kaşıntının geçmesine yardımcı olan merhemlerin kullanımı oldukça basittir. Bu merhemler kaşınan bölgelere direkt olarak uygulanır ve kaşıntıya son verene kadar düzenli bir şekilde kullanılması gerekir. Kaşıntı merhemlerinden istediğiniz sonucu elde edip rahatlamak istiyorsanız kremleri düzenli olarak kullanmanız gerekir. Bu sebeple tercih edilen kremi kullanım kılavuzunda yazan talimatlara göre kullanmanız tavsiye edilmektedir. Kaşıntı problemi ile karşı karşıya olan kişiler doktorun önerisi üzerine kaşıntı merhemi kullanarak yaşadığı problemlerden kurtulabilirler.

]]>
Kaşıntı Duası https://www.kasinti.org/kasinti-duasi.html Thu, 11 Oct 2018 08:15:42 +0000 Kaşıntı Duası, Allah'ın (cc) şifasını yaratmadığı tek bir hastalık yoktur. Kaşıntı yada benzeri bir hastalık tedavisi için öncelikle mutlaka doktora gidilmeli ve gereken tedaviler yapılmalıdır. Daha sonra tedavil
Kaşıntı Duası, Allah'ın (cc) şifasını yaratmadığı tek bir hastalık yoktur. Kaşıntı yada benzeri bir hastalık tedavisi için öncelikle mutlaka doktora gidilmeli ve gereken tedaviler yapılmalıdır. Daha sonra tedavilerle birlikte hastalığın şifası için dua edilerek bu süreci Allah'ın izni ile hızlandırılabilir. İnsanlar zaman zaman hastalıklar ile imtihan edilebilir. Bazen kaşıntılı hastalıklar insana büyük bir eziyet vermektedir. Uykulara bile engel olan kaşıntı duası nedir, nasıl okunulur gibi soruların cevaplarını bilmekte yarar vardır. Kaşıntı duası, birçok kimseyi rahatsız eden kaşıntılı anlarda okunur ve Allah'u Teala'nın izni ile kaşıntı geçmektedir.

Duanın makbul zamanları ve yerleri bilinmelidir. Çünkü bazı bazı şeraitler de duanın kabul olduğu zaman diğer zamanlara göre daha makbule ziyadedir. Yani mübarek kandillerde, Kadir Gecesinde ve Ramazanı Şeriflerde edilen duaların kabulü daha mümkündür. Kaşıntı duası sabah namazından hemen sonra ve cuma namazlarından sonra huşu içinde huzur dolu bir kalple dua edilmesi duanın kabulü için daha uygun bir zamandır.
Kaşıntı duasını okumadan önce diğer dualarda da yapıldığı gibi, maneviyatınızı temizlemek için istiğfar edilmelidir ve şifa niyetiniz bildirilmelidir. Daha sora ise makbul dualardan biri olan Salavatı Şerife'yi tam bir iman ve itikat ile zikretmeli ve arkasından salavat getirmelisiniz. Dualar için bilinen şudur ki, iki makbul sure ile okunan duaların kabulü için içiniz rahat olmalıdır. Hem kendinize ve hem de o kişiye ve tüm mümin kardeşlere şifa dileği, Allah katında makbul olur.

Kaşıntı Duası İçin Okunacak Sureler
 • El-Müstedrek, el Hakim 1;517
 • En Ezkar, en Nevevi 74
 • Bakara Suresi 2;201
Bu sureleri okumak kaşıntı duası olarak da kabul edilmektedir. Diğer hastaların şifaları için de muktedirdir. Tüm mümin kardeşlerimiz bilmelidir ki, Allah (cc) katında bir başkası için canı gönülden edilen şifa duası, kendimiz için yapılan iyiliklerden çok daha makbuldür. Yani tüm Müslümanlar birbirleri için dua edip şifa dilemesi, o mümin için sevap kazanmaya da vesiledir. Dualarımızın kabulü Allah'u Teala'nın takdiridir. Hemen vuku bulamayan şifa bilinmelidir ki bu duanın kabul olmadığı anlamına da gelmez. Biz bilemeyiz ama Allah (cc) görüp, ona daha farklı bir suretle kabul görüp şifa vermiştir. Bu nedenle bilinmelidir ki, iman dolu bir kalp ile yapılan dualar da kabul görmeyen ve duyulmayan bir dua yoktur. Yüce Rab'bim cihetinde makbul olur.

Kaşıntı İçin Okunacak Dua
Allâhümme Rabb'en nâs, müzhibél be's üşfi enteş şâfi la şafiye illâ ente üşfi şifâen lâ yüğadirü sekâmen.
 
Anlamı: Ey Allah'ım! İnsanların Rabbi sensin. Her zorluğu gideren de sensin. Şifa ver, şifayı ancak sen verirsin, senden gayri şifa veren yoktur. Öyle bir şifa ver ki, hasta üzerinde hastalığın izi ve eseri kalmasın. (Buhari)
]]>
Doğum Sonrası Kaşıntı https://www.kasinti.org/dogum-sonrasi-kasinti.html Thu, 11 Oct 2018 10:02:12 +0000 Doğum Sonrası Kaşıntı, Doğumdan sonra hemen hemen herkesin yaşadığı kaşıntı durumu vardır. Bu kaşıntılar doğaldır ve basit önlemler alındığında  kaşıntı azaltılabilir. Yalnız kaşıntı eğer şiddetli ve s Doğum Sonrası Kaşıntı, Doğumdan sonra hemen hemen herkesin yaşadığı kaşıntı durumu vardır. Bu kaşıntılar doğaldır ve basit önlemler alındığında  kaşıntı azaltılabilir. Yalnız kaşıntı eğer şiddetli ve sürekli oluyorsa karaciğerin kontrol edilmesi gerekmektedir. Çünkü hamileliğe bağlı safra akışı yavaşlamış ve karaciğerden deriye kadar ilerleyip biriken safra tuzları kaşıntının olmasına neden olur. Normal şartlar safra tuzları karaciğerde üretilmektedir ve safra kesesinde biriktirilip, daha sonrasında besinlerin hazmedilmesi aşamasında kullanılmak için ince bağırsaklara salgılanır. Gebelik boyunca bu sistem çalışmaz ve safra tuzları öncelikle karaciğer içinde daha sonra diğer organlara geçerek toplanır. Bu durum sonucunda  kaşıntılar ortaya çıkmaktadır. Buna hamilelik kolestazı denilmektedir. Gebeliğin son dört ayında ortaya çıkan bu kaşıntı genelde doğum sonrası geçer. Hamileliğinizin son dört ayında genellikle geceleri şiddelenen ve kesintisiz bir kaşıntı şeklinde gerçekleşir. Avuç içimde ve ayak tabanından kaşıntının şiddeti artabilmektedirHafif kaşıntının hem bebek hem de anne için bir zarar teşkil etmediğini söylemekte fayda vardır. Ancak yinede rahat etmiyorsanız bu kaşıntı sorununuzu doktorunuza iletin ve gerekirse bir dermatoloji uzmanından yardım alınız.Şiddetli kaşıntılar söz konusu olduğundada aynı önlemleri almak, yine kaşıntının azalmasında faydalı olabilmektedir.Gebelik kolestazı içinde kan tahlilleri ile karaciğer fonksiyonlarının incelenmesi gerekir. Doktorunuzun yapacağı haftalık ya da iki haftalık kan testleri ile hamilelik kolestazının takibi sağlanmaktadır.

Doğum Sonrası Kaşıntıda Dikkat Etmeniz Gereken Durumlar; 

 • Eğer bu kaşıntı hafif ise kıyafet seçimlerine dikkat etmeniz gerekir. 
 • Özellikle de dar kıyafetler giymekten kaçınınız. Çünkü dar elbiseler deri sürtünmesini yoğunlaştırdığı gibi tahrişe neden olmaktadır.
 • Rahat ve bol elbiseler tercih ediniz. 
 • Vücudunuza temas edecek kumaşların yünlü ve sentetik değil, pamuklu olmasına dikkat etmelisiniz.
 • Serin bir ortamda ve sık sık banyo etmeniz deriyi rahatlatır. Böylelikle kaşıntı hissi de azalır. 
 • Banyo yaptıktan sonra kaşıntıyı azaltacak maddeler içeren her tür nemlendirici kullanılması kaşıntının azalmasında faydalı olur.  Sonuç olarak, hamilelik boyunca ve sonrasında hafif kaşıntı sıkça görülmektedir. Ancak deride döküntünün yaşandığı ve kaşıntının şiddetlendiği durumlarda mutlaka doktorunuza başvurmanız ve ya bir dermatoloji uzmanına gitmeniz gerekmektedir. Jinekolog ve dermatoloji doktorlarının sorunlar hakkında beraber değerlendirme yapıp yol haritası çizmesi doğru olacaktır.
]]>
Ayak Tabanı Kaşıntısı https://www.kasinti.org/ayak-tabani-kasintisi.html Thu, 11 Oct 2018 15:05:08 +0000 Ayak Tabanı Kaşıntısı: Ayaklarımız vücudumuzu dengede tutmamızı sağlar. Ayaklarımızda olan küçük bir rahatsızlık bile bizi zor duruma sokabilir. Bu rahatsızlıkların en kolay görülen çeşidi de ayak tabanı kaşın Ayak Tabanı Kaşıntısı: Ayaklarımız vücudumuzu dengede tutmamızı sağlar. Ayaklarımızda olan küçük bir rahatsızlık bile bizi zor duruma sokabilir. Bu rahatsızlıkların en kolay görülen çeşidi de ayak tabanı kaşıntısı dır. Ayaklarımızın tabanında olup tırnaklarımız ile kazıma isteğine kaşıntı denir. Ayak tabanı kaşıntısı günümüzde çok görülen bir rahatsızlıktır. Ayak tabanı kaşıntısı kişiyi aşırı derecede rahatsız edebilir, uykudayken uykudan bile uyandırabilir. Ayaklarımız sürekli olarak ayakkabı içerisinde olması bu durumu kaçınılmaz kılıyor. Ayakkabı içerisindeki ayaklarımız terleme yapıp, ayaklarımızın nemli olmasına sebep oluyor. Bu durum sonucu ayak tabanı kaşıntısını meydana getirecek egzama, mantar  ve cilt hastalıklarına yol açar. Ayak tabanı kaşıntısı rahatsızlığının farklı nedenleri de olabilir. Ayak tabanı kaşıntısı rahatsızlığının asıl nedenini öğrenmek için doktora görünmelisiniz. Ayak tabanı kaşıntısı rahatsızlığının asıl nedeni öğrenilince uygun tedavi yapılır ve ayak tabanı kaşıntısı rahatsızlığının tekrar oluşması önlenir.

Ayak Tabanı Kaşıntısı Nedenleri: 

Ayak tabanı kaşıntısı rahatsızlığının başlıca nedeni ciltte mantar oluşumu yada egzama oluşumunun başlamasıdır. Ayak tabanı kaşıntısı besinlere karşı olan alerjiden de olabilir. Ayakkabılarda bulunan kimyasal ve sentetik maddelerin olması ayak tabanı kaşıntısı rahatsızlığı nedenlerindendir. Kullandığımız çorapların yünlü olması hassas kişilerde ayak tabanı kaşıntısına neden olur. Ayaklarımızın kapalı durması sonucu terlemesine bağlı olarak ayak tabanı kaşıntısı olur. Ayak tabanı kaşıntısı bazı sistematik rahatsızlıklar da neden olur. Ayaklarınızın kuru bir cilde sahip olması ayak tabanı kaşıntısına neden olur.  Bazı kişilerin ishal veya kabız olmaları ayak tabanında kaşıntıya neden olur.Ayrıca sinirsel veya psikolojik durumlarda ayak tabanı kaşıntısına neden olur.  Etrafımızdaki böceklerin ve sineklerin ısırması da ayak tabanında kaşıntıya sebep olur.

Ayak Tabanı Kaşıntısını Nasıl Önleriz: 

Günün sonunda tüm gün boyunca kapalı duran ayaklar yıkanmalı ve güzelce kurulanarak, ayaklarımızı yıkarken aşırı sıcak su kullanmayarak ayak tabanı kaşıntısını önleyebilirsiniz. Ayaklarınıza nemlendirici kremler sürerek ayakların tabanın kurumasını önleyerek, çorap alırken sentetik değil de pamuklu çorapları tercih ederek ayak tabanı kaşıntısını önleyebilirsiniz. Ayakkabı alırken ayakların hava almasını sağlayacak açık modelleri tercih ederek ayak tabanı kaşıntısını önleyebilirsiniz.

Ayak Tabanı Kaşıntısı Nasıl Tedavi Edilir: 

Öncelikle ayak tabanı kaşıntısı rahatsızlığının asıl nedeni tespit edilmelidir. Egzama, mantar veya cilt hastalıkları neden oluyorsa bu hastalıklar tedavi edilerek kaşıntı önlenir. Herhangi bir hastalık yoksa terlemeye bağlı olmuşsa ayaklarınızın temizliğine özen göstererek tedavi edebilirsiniz. Ayakkabı ve çorap seçimlerinde ayaklarınızı rahat ettirecek ürünler tercih ederek ayak tabanı kaşıntısını tedavi edebilirsiniz. Ayaklarınızın bakımına özen gösterdiğinizde ayak tabanı kaşıntısı rahatsızlığının yok  olduğu göreceksiniz.

İyi Günler.
]]>
Alerjik Boğaz Kaşıntısına Ne İyi Gelir https://www.kasinti.org/alerjik-bogaz-kasintisina-ne-iyi-gelir.html Thu, 11 Oct 2018 15:32:09 +0000 Alerjik boğaz kaşıntısına ne iyi gelir, boğaz kaşıntısı oldukça rahatsızlık verici bir sorundur. Bunun nedenleri arasında genellikle soğuk algınlığı ya da alerji etkisi yatar. Alerjik boğaz kaşıntısı bahar alerjisi nede Alerjik boğaz kaşıntısına ne iyi gelir, boğaz kaşıntısı oldukça rahatsızlık verici bir sorundur. Bunun nedenleri arasında genellikle soğuk algınlığı ya da alerji etkisi yatar. Alerjik boğaz kaşıntısı bahar alerjisi nedeniyle ya da tüketilen besinler nedeniyle oluşabilir. Bu nedenle alerjik boğaz kaşıntısı sorunu yaşandığında, öncelikle yediğiniz yiyecekleri gözden geçirmelisiniz. Bu sayede sorundan daha kolay kurtulabilirsiniz. Boğaz çeperleri mukus dokusu ve sinir hücrelerinin uç noktalarıyla kaplı bir yüzeydir. Sinir uçlarının besinlerle, virüsler hava gibi etkenlerden, alerjik tepkimelerden dolayı tahriş olması sonucunda boğaz kaşıntısı sorunu yaşanabilir. Boğazı normalde nemlendirmesi gereken mukusun işlevi besinlerin buradan geçişini kolaylaştırmaktır. Ancak mukusu salgısı kurursa boğazda kaşıntı başlar. Bu etkileri azaltmak için öncelikle sorunun kaynağının tespit edilmesi gerekir. Eğer alerjik etkilerden kaynaklanan boğaz kaşıntısı sorunu yaşıyorsanız, alacağınız önlemlerle rahatlayabilirsiniz.

Alerjik boğaz kaşıntısına ne iyi gelir

Boğaz spreyleri ve damlaları: Alerjik boğaz kaşıntısı için boğaz pastilleri kullanabilirsiniz. Bunlar tükürük salgısını arttırarak boğazın nemlenmesine ve dolaysıyla kaşıntının giderilmesine yardımcı olur. Boğaz damlaları alerjenler yüzünden oluşan kaşıntının giderilmesinde oldukça etkilidir. Etkisini boğazın tahrişini önleyerek gösterir. Boğaz spreyleri ise direkt olarak boğaza sıkılır. Ancak hamile olanlar, solunum sorunu olanlar bunları kullanmamalıdır.

Tuzlu suyla gargara: Alerjik boğaz kaşıntısına iyi gelen tuzlu su gargarası ilaç olarak satılan gargaralar kadar etkili olur. Evde 1 bardak ılık suya yarım çay kaşığı tuz koyarak karıştırın. Bununla ağzınızı çalkalarsanız faydasını göreceksiniz. Gün içinde birkaç defa uygulamanızda yarar vardır.

Hava nemlendiricisi: Her ne kadar alerjenler nedeniyle boğaz kaşıntısı sorunu yaşasanız da, ortamın kuruluğu sizi daha fazla rahatsız edecektir. Bu nedenle odanızı nemlendirmeniz işe yarayacaktır. Özellikle gece uygulandığında rahat uyumanıza yardımcı olur.

Alerjik boğaz kaşıntısına ne iyi gelir, bitkisel yöntemler nelerdir

Bal ve zencefil: Alerjik boğaz kaşıntısı için 1 tatlı kaşığı balla demlediğiniz 1 bardak zencefil çayını yudum yudum içmeyi deneyin. Boğazınızdaki tahrişe iyi gelecek ve kaşıntı sorunu oldukça azalacaktır.

Süt ve zerdeçal: 1 çay kaşığı toz zerdeçal ile 1 bardak kaynatılmış sütü karıştırın. Bunu ılıtarak gece yatmadan önce için. Boğaz kaşıntınız devam ettiği sürece birkaç gün bunu içebilirsiniz. Bunun içine biraz da zencefil koyarsanız daha etkili olur.

Papatya çayı: Alerjik boğaz kaşıntısına iyi gelen bitkisel yöntemlerden birisi papatya çayıdır. Kuru papatyayı kaynattığınız suyun içinde demleyin. Bunu ılık olarak içtiğinizde boğazdaki tahrişe iyi gelecek ve kaşıntıyı giderecektir.

Kaygan karaağaç ve ebegümeci kökü: Ebegümeci kökünü çay gibi demleyerek içebilirsiniz. Eczanelerde boğaz pastili olarak satılan kaygan karaağaç ise pastil şeklinde kullanılır. Boğaz kaşıntısı olduğunda bu yöntemleri gün içinde uygulayabilirsiniz.

Alerjik boğaz kaşıntısına ne iyi gelir, neler kullanılabilir bunlar hakkında size yardımcı olmak istedik. Ancak hamile olanlar, emzirme döneminde olanlar, çocuklar doktora danışmadan bitkisel önerileri kullanmamalıdır.
]]>
Dirseklerde Kaşıntı https://www.kasinti.org/dirseklerde-kasinti.html Fri, 12 Oct 2018 11:31:16 +0000 Dirseklerde Kaşıntı, Dirsekler kol ve el hareketleri için önemli bir eklemimizdir. Dirseklerde kaşıntı olması kişiyi aşırı derecede rahatsız eder. Dirseklerde kaşıntının fazla olması kişiyi uykusundan uyandırabilir.D Dirseklerde Kaşıntı, Dirsekler kol ve el hareketleri için önemli bir eklemimizdir. Dirseklerde kaşıntı olması kişiyi aşırı derecede rahatsız eder. Dirseklerde kaşıntının fazla olması kişiyi uykusundan uyandırabilir.Dirseklerde kaşıntı stres, gerginlik ve uykusuzluğa neden olabilir. Dirseklerde kaşıntı olması ciddi bir hastalık problemi olarak görülmez. Dirseklerde kaşıntı sonucu kızarıklık, deride pul oluşumu ve küçük kabarcıklar görülür. Bu rahatsızlık çoğu insanı günlük hareketlerin de rahatsız eder. Dirseklerde kaşıntı rahatsızlığın kadın, erkek ve yaş sınırlaması yoktur. Dirseklerdeki kaşıntı 10-15 gün içerisinde kendiliğinden iyileşme görülmezse bir doktora danışmalısınız.

Dirseklerde Kaşıntının Nedenleri: Dirseklerde kaşıntı nedeni için tıp alanında kesin bir teori bulunamamıştır. Yinede kaşıntıya neden olabilecek faktörler belirtilmiştir. Dirseklerde kaşıntı dirseği saran derinin kuruması kaşıntının başlıca nedenidir. Kıyafetlerdeki kimyasal boya kalıntıları, kıyafetlerin naylonlu ve yünlü olması dirseklerde kaşıntıya neden olur. Deri iltihabı olan hastalıklar dirseklerde kaşıntı nedenidir. Mantar ve egzama dirseklerde kaşıntıya neden olur. Yiyeceklerimizden soğan, çilek, yumurta, ekşi yiyeceklerin fazla tüketilmesi dirseklerde kaşıntıya neden olur. Bazen de başka hastalığı tedavi etmede kullandığımız ilaçlara karşı alerjik olmamız dirseklerde kaşıntıya neden olur.

Dirseklerde Kaşıntı Nasıl Tedavi Edilir Deride kurumadan oluşan kaşıntı için nemlendirici kremler kullanabilirsiniz. Banyo suyunuzu orta derece sıcaklıkta kullanmanız derinizi rahatlatarak dirseklerde kaşıntıyı tedavi edebilirsiniz. Dirseklerde kaşıntı mantar, egzama veya cilt hastalıkları sonucu olmuşsa hastalığı tedavi ederek dirseklerdeki kaşıntıyı da tedavi edersiniz. Aldığınız bir ilaca karşı alerji sonucu dirseklerde kaşıntı oluyorsa doktorunuza danışarak ilacınızı değiştirerek dirseklerde kaşıntıyı tedavi edebilirsiniz. Kıyafet alırken naylon ve yünlü olmayan pamuklu kıyafetleri tercih edin. Dirseklerde kaşıntı yapacak yiyecekler olan soğan, yumurta, çilek tüketimine dikkat ediniz. Derinizde kuruma oluştuğunda cildi nemlendiren kremle derinizi nemlendiriniz.

]]>
Saçta Kepek Ve Kaşıntı https://www.kasinti.org/sacta-kepek-ve-kasinti.html Sat, 13 Oct 2018 01:49:39 +0000 Saçta kepek ve kaşıntı, saçta çok sık rastlanan bir cilt sorunudur. İnsan derisi hücre yenilemeye açık olduğu için bu yenileme esnasında da kepek oluşumu başlar. Görünümleri beyaz toz tanecikleri gibidir. Saçta kepek ve kaşıntı, saçta çok sık rastlanan bir cilt sorunudur. İnsan derisi hücre yenilemeye açık olduğu için bu yenileme esnasında da kepek oluşumu başlar. Görünümleri beyaz toz tanecikleri gibidir.

Saçta kaşıntı, saçta dış deri yüzeyinde meydana gelen rahatsız edici kaşınma isteği oluşumudur. Kaşınan bölgede şişlik, kızarıklık belirtileri meydana gelerek huzursuzluk, uykusuzluk, gerginlik gibi problemler için yer hazırlar.
Saçta kepek ve kaşıntı oluşumuna sebep olan en önemli etken saçın yağlanmasıdır. Kepek, saç derisinde yer edinen pul görünümlü döküntüdür. Saçın yağlanması, hava kirliliği, saç için kullanılan kimyasal veya doğal temizlik ürünleri, saç köklerinde oluşan sağlık problemleri v.b. unsurlar deride kepek oluşumunu meydana getirir. Bunun yanı sıra kaşıntı ortaya çıkar. Saçta kepek ve kaşıntının başlamasıyla birlikte insan vücudunda genel olarak rahatsızlık durumu belirginleşir. Karşılaşılan bu sorun her insanda eşit derecede belirti göstermez. Saç diplerinde yer edinen kepeklerin kaşıntıya sebebiyet sağlamasını en aza indirmek için öncelikle bir hekim kontrolü sağlanmalıdır.

Saçta kepek ve kaşıntı ile mücadele etmenin yolları,
 • Öncelikli hedef, saçtaki odak sorunu denetim altına alıp kökten çözüm üretme girişimine başlamaktır.
 • Saçın ne tür kirliliğe maruz kaldığını tespit etmek gerekir.
 • Saçta kepek ve kaşıntıyı gidermek için mevcut kullanılan sabun, şampuan, krem ve saç bakım ürünlerini tekrar gözden geçirmek fayda sağlayacaktır.
 • Saç derisine temas eden suyun sıcaklık oranını da dengede tutmak yararınızadır.
 • Kuru saçlar nemlendirilmeli, deri altındaki pullanma kaşıntıya ortam hazırlamadan gerekli bakım yapılmalıdır.
 • Saçta kaşıntı beraberinde bedensel - fizyolojik huzursuzluğu beraberinde getirir. Bu sorunla başa çıkabilmek için tıbbi çözümler aranmalıdır.
Saçta kepek ve kaşıntı tedavisi,

Saçta kepek ve kaşıntı tedavisi doğal yöntemlerle ve tıbbi olarak yapılabilir. Tıbbi ilaçlarla doktor eşliğinde muayene edilip tedavi yapılması aklınıza gelecek ilk seçeneklerden olmalıdır. Bunun akabinde saçta kepek belirtisini doğal yöntemlerle kısa yoldan tedavi etmek için çeşitli şifalı bitkiler de kullanılmaktadır. Doğal olarak kullanılan şifalı bitkiler genellikle saç bakımını kolaylaştırmakta olup derinin nefes almasını sağlayarak kepek ve kaşıntı oluşumunu en az seviyeye indirmektedir. Lavanta, papatya, ısırgan otu, biberiye bitkileri saçta meydana gelen kepeklenmeyi ve kaşıntıyı azaltarak tedavi eder. Ayrıca bu bitkiler bakım yöntemine göre hazırlanıp kullanılarak saçların sağlıklı olmasına olanak sağlar. Şifalı bitkilerin saça uygulanması için kullanılacak olan bitki kaynatılarak bekletilir yaklaşık bir saat dinlendirilerek soğuması sağlanır. Bu işlem bittikten sonra kepekli ve kaşınan saça masaj yaparak günde bir defa uygulanır. Sağlıklı bir saç için kepek ve kaşıntı oluşumunun önüne geçmek önceliğiniz olmalıdır.
]]>
Boyunda Kaşıntı https://www.kasinti.org/boyunda-kasinti.html Sat, 13 Oct 2018 19:54:58 +0000 Boyunda Kaşıntı, Yeni bir parfüm denediniz, ilaç kullanmaya başladınız, boynunuza bir kolye taktınız yada açık havada gezdikten sonra boynunuz veya vücudunuzun farklı yerinde kaşıntı mı başladı Bütün  bunlar büyük bir Boyunda Kaşıntı, Yeni bir parfüm denediniz, ilaç kullanmaya başladınız, boynunuza bir kolye taktınız yada açık havada gezdikten sonra boynunuz veya vücudunuzun farklı yerinde kaşıntı mı başladı Bütün  bunlar büyük bir çoğunlukla alerjinizin olduğunun en büyük göstergesidir. Ancak bazı durumlarda buna sebep olur. Boyunda kaşıntı kaşınmaya karşı konulamaz bir biçimde oluşan oldukça rahatsız eden bir histir. Pullanma, kızarıklık, ağrı, yara izi ve şişme kaşınma sonucunda meydana gelen diğer belirtiler içinde yer almaktadır. 

Kaşınma geçici olarak semptomları birazda olsa hafifletmesine rağmen yinede oluşabilecek kalıcı bir çizik belirtisi çok daha kötüye gidebilir. Bu durum kontaminasyona sebep olarak o yeri ikincil enfeksiyonlara yol açar. Boyunda kaşıntının birçok sebebi vardır. Baş rolleri ise travma, böcek ısırması, enfeksiyonlar ve alerji almaktadır. Oluşan yaraların iyileşme sürecinde yaygın çocukluk rahatsızlığı olan su çiçeğinde kaşıntı olur. Ancak su çiçeğinde kaşıntı ile beraber kabarcıklar, kırmızılık ve sızıntı oluşur. Parazit canlılar, saç bitleri, kıl kurdu, uyuz, kontakt dermatit ve egzama gibi cilt rahatsızlıklarda kaşıntıya yol açar. Safra yolunda bir tıkanıklık sebebi ile meydana gelen obstrüktif safra rahatsızlığı da boyunda şiddetli kaşıntıya sebep olur. Kronik böbrek rahatsızlığı da en bilindik biçimde boyunda kaşıntıya sebep olur. Boyunda kaşıntı olaylarının çoğu hafif şekilde olur ve kendi kendine geçer. Ancak ortaya çıkan şiddetli ve ani kaşıntılar mutlaka sağlık kuruluşu tarafından bakılması gereken durumlardır. Özellikle de gıda alerjileri boyunda oldukça şiddetli kaşıntıya sebep olur ve bu tip alerjilerde hayatı tehdit edici durum olan anfilaktik şoka neden olmaktadır. 

Boyunda kaşıntı ve eşlik eden belirtiler

Boyunda kaşıntı çok farklı sebeplerden kaynaklanabilir ve buna bağlı olarak da çeşitli vücut kısımlarında belirtiler ortaya çıkar. Pullanma, cilt kabuklanması, şişlik, cilt ağrısı, sıcaklık, kızarıklık veya hassasiyet oluşur. Terleme, öksürük, boğaz ağrısı, ateş, burun akıntısı, titreme, ağrı, baş ağrısı ve eklem sertliği görülür. 

Boyunda Kaşıntı Sebepleri 

Örümcek, Parazit Ve Böcekler: Sivrisinek sokması (sivrisinekler parazit hastalıkları taşır), tahta kurusu, pireler, baş biti yada kasık biti, akarlar ile keneler bu duruma neden olur.

Alerjik Sebepler: Kontakt dermatit ismi verilen cilt problemi alerjik bir sebeptir. Boyunda kaşıntının baş şüphelisidir. Bu problemi kozmetik ürünler, deterjanlar, kuyumculuk alanında kullanılan metalik maddeler, boyalar, endüstriyel kimyasallar, meşe ve zehirli sarmaşık tetikler.

Diğer Alerjik Sebepler: Atopi (alerjik bünyeye sahip olmak), böcek ısırıkları, egzama, ve gıda alerjileri yer almaktadır. 

Hayatı Tehdit Eden Sebepler: Anafilaksi (hayatı tehdit eden alerjik reaksiyon, kronik böbrek rahatsızlığı, kronik böbrek yetmezliği, olarak isimlendirilir. 

Enfeksiyona Bağlı Sebepler: Kandidiyazis (mantar enfeksiyonu), tinea versicolor, su çiçeği, uyuz, egzama, baş biti ve kıl kurdu boyunda kaşıntıya sebep olur. 

Diğer Koşullar: Hamilelik, aşırı soğuk veya ısı, sedef hastalığı, ilaçlar, nörodermatit (aşırı kaşıntı), stres çok azda olsa boyunda kaşıntıya sebep olur. 
]]>
Damak Kaşıntısı https://www.kasinti.org/damak-kasintisi.html Sun, 14 Oct 2018 06:56:51 +0000 Damak Kaşıntısı, insan ve başka memeli canlılarda ağız içinin tavanını oluşturan bölüme verilen isimdir. Damak üzerinde çıkan dişler ise her koşulda destekçi olan işlevli organımızdır. Yani kısaca değinmek istersek, d Damak Kaşıntısı, insan ve başka memeli canlılarda ağız içinin tavanını oluşturan bölüme verilen isimdir. Damak üzerinde çıkan dişler ise her koşulda destekçi olan işlevli organımızdır. Yani kısaca değinmek istersek, damak yeme içme veya konuşma gibi en işlevsel olan ağzımızın alt katmanını oluşturan temeldir. İki tür damak bulunur, biri sert damak öbürü yumuşak damaktır. Bu damak denilen organ bazı durumlarda kaşınarak bize rahatsızlık verebilir. 

Damak kaşıntısı ortaya çıkmasında birtakım durumlar kendini bu şekilde tetikleyerek göstermiş olabilir veya bu durumlar bazı hastalıkların belirtisi olarak da meydana gelebilir. Damak kaşıntısı meydana geldiği zaman kişi kendini çok fazla rahatsız hissedebilir, zira damak başka organlar gibi kaşıyarak geçebilecek bir yerde olmadığından kaşımak olabildiğince zor olur. Çoğunlukla alerjik sebeplerden dolayı meydana gelen damak kaşıntısı bazen çok zor dönemler geçirmemize sebep olabilir. Bu şekilde bize güçlükler yaşatacak olan damak kaşıntısı nedenlerini birlikte inceleyelim. 

Damak Kaşıntısı Nedenleri 
 • Herhangi bir şeye karşı oluşan alerjik durumlarda meydana gelebilir. 
 • Grip, soğuk algınlığı, nezle gibi rahatsızlıklarda meydana gelmesi ile yan belirti olarak damak kaşıntısı meydana gelebilir. 
 • Vücuda giren rastgele bir yabancı madde, solunum yolu ile üst ana yoldan damaklara ulaşıp kaşıntı ortaya çıkabilir. 
 • Herhangi bir nedenden dolayı kullanılan antibiyotik ilaçların yan etkisi, kişide damak kaşıntısı olarak kendini gösterebilir. 
 • Bebeklerin yeni diş çıkarma zamanlarında da damak kaşıntısı görülebilir.
Damak kaşıntısının geçmesi için ilk önce hangi nedenden dolayı damak kaşıntısının ortaya çıktığı öğrenilir ve ondan sonrada çıkmasında etkili olan probleme yönelik tedavi yöntemi uygulanır. Üst damak yollarının çok fazla kaşınması birtakım hastalıkların belirtisi olarak meydana gelebilir. Bu nedenden dolayı hastaneye gidip uzman bir doktora muayene olunmalı ve damak kaşıntısının nedeni öğrenilip ona göre tedavi edilmelidir. 

Damak Kaşıntısı Geçmesi İçin Alınabilecek Tedbirler 
 • Öncelikle alerjik bir nedenden ötürü meydana gelen damak kaşıntısı ne çeşit bir alerjinin belirtisi ise o alerjik durumdan kaçınılmalıdır. 
 • Bol miktarda sıvı tüketilmelidir ve ağız içi bir bardak ılık su ile gargara yapılmalıdır. 
 • Damak kaşıntısına sebep olan maddeden kişi uzak durmalıdır. 
 • Ada çayı, kuş burnu, ıhlamur gibi boğaz yollarını yumuşatacak içecekler tüketilmesi iyi gelecektir. 
 • Doktorunuzun damak kaşıntısı için verdiği ilaçları düzenli bir şekilde alınmanız fayda sağlayacaktır. 
Yukarıda belirtilen maddelere uyarak damak kaşıntısını geçirebilirsiniz. Şayet bu yaptığınız uygulamalar damak kaşıntısını geçirmezse en kısa sürede vakit kaybetmeden bir kulak burun boğaz hekimine başvurmalısınız ve tedavi olmalısınız. 
]]>
Saç Diplerinde Kaşıntı https://www.kasinti.org/sac-diplerinde-kasinti.html Mon, 15 Oct 2018 01:45:48 +0000 Saç Diplerinde Kaşıntı; pek çok sebebi vardır. Özellikle hijyene yeteri kadar dikkat edilmemesi ve şampuan, sabun gibi kimyasal malzemelerinde, deride kalması kaşıntılara sebebiyet verebilmektedir. Yine özellikle saç çevresinde Saç Diplerinde Kaşıntı; pek çok sebebi vardır. Özellikle hijyene yeteri kadar dikkat edilmemesi ve şampuan, sabun gibi kimyasal malzemelerinde, deride kalması kaşıntılara sebebiyet verebilmektedir. Yine özellikle saç çevresindeki deride ortaya çıkan kaşıntının en büyük sebeplerinin başında, kepek problemi yer almaktadır. Yine türlü alerjilerde kafa derisinde kaşıntı olmasına sebep olabilmektedir.

Saç Diplerinde Kaşıntı Nedenleri; 

Kafa bölgesinde oluşan kaşıntının sebebi, yine herhangi bir deri hastalığı da olabilir. Yine özellikle deriyi etkilemekte olan kızamık, suçiçeği, kızıl gibi enfeksiyonel hastalıklarda özellikle baş ve kafa bölümünde  lezyonlara ve bundan ötürü de, kaşıntılara sebep olabilmektedir. Enfeksiyondan bahsediliyorsa, mantar enfeksiyonlarını atlamak olmaz. Mantar enfeksiyonları kaşıntıların en başta olan nedenleri arasında yer almaktadır. Pek çok bölgede kaşıntılara sebep olan mantar enfeksiyonları, saç diplerinde kaşıntılara neden olabilmektedir. Yine parazitler, özellikle saçlarda ve saç diplerinde kaşıntı oluşturan sebeplerden birtanesidir. Kafa ve saç bölgesinde kaşıntı yaz mevsiminde, sıcak ve nemli havalarda oldukça fazla görülür. Bu havalarda terdenl ötürü nemli olan vücut, kaşınmaya biraz daha meyilli durumdadır. Nem kaşıntının oluşmasında son etkili olan bir maddedir. Saç kıran olarak bilinmekte olan problemde de, özellikle saç bölgesinde ve saç diplerinde kaşıntılar meydana gelmektedir.

Üzüntü, sıkıntı, ruhsal sorunlar, iş stresi gibi durumlarda, saç diplerinde kaşıntıların sebepleri arasındadır. Yine ilaçlara bağlı olarak gelişmekte olan kaşıntılara da sık bir şekilde rastlanılmaktadır. Bundan dolayı, ilaç kullananların, ilacın kaşınma olarak yan etkisi olup olmadığının öğrenilmesi gerekmektedir. Besin ürünleri alerjilerine bağlı olarak da saçta kaşınmalar olabilir. Bu tip bütün kaşıntılar birkaç gün devam ettikten sonra, kendi kendine geçmektedir. Bunların dışında kaşıntı için pek çok sebep saymak mümkündür.

]]>
Popoda Kaşıntı https://www.kasinti.org/popoda-kasinti.html Mon, 15 Oct 2018 04:20:25 +0000 Popoda kaşıntı, makat bölgesinde yaşanan kaşıntılar tıp dilinde pruritus ismi olarak adlandırılmaktadır. Bu bölgede yaşanan kaşıntılar uzun süreli olabildiği gibi kişide aşırı rahatsız eden etkiler yaratmaktadır. Popoda kaşıntı, makat bölgesinde yaşanan kaşıntılar tıp dilinde pruritus ismi olarak adlandırılmaktadır. Bu bölgede yaşanan kaşıntılar uzun süreli olabildiği gibi kişide aşırı rahatsız eden etkiler yaratmaktadır. En sık rastlanılan neden aslında hiç bir şey olarak tanımlanmaktadır. Yani görünür veya tespit edilir bir sebebe bağlı olmaksızın, sadece stresse bağlı olarak bu bölgede kaşıntı yaşanması en sık görülen sebepler arasındadır. Popo kaşıntısı iki şekilde incelenmektedir. İç popo yani makatta oluşan kaşıntı ve dış popo yüzeysel ciltte meydana gelen kaşıntılar olmak üzere iki şekilde incelenmektedir.

İç popoda kaşıntı nedenleri;

Rahatsızlığın sebeplerinin uzmanlar tarafından yapılacak çok dikkatli bir muayene sonrasında bir teşhis konulabilmektedir. Sadece strese bağlı olarak ortaya çıkabilen popoda kaşıntı, başka bir çok nedene dayalı olarak ta ortaya çıkabilir. Bağırsak alışkanlıkları, makat bölgesinin iyi temizlenmemesi, kişinin kabız ya da ishal olması, makat bölgesinde yaşanan mantar enfeksiyonu, sivilce oluşumu, bir egzama veya sedef gibi deri hastalıklarının olması ile ortaya çıkabilmektedir. Bunların dışında kişinin bağırsaklarında bulunan bir takım parazitler ve enfeksiyonlar, kıl kurdu oluşumları gibi bir çok sebebe bağlı olarak ortaya çıkan bu rahatsızlığın sebebi, ancak bölgeden alınan kültürlere uygulanacak testler sonucu belirlenebilmektedir. Makat bölgesinde kullanılmakta olan tuvalet kağıtlarından kaynaklanan tahrişler, bölgenin fazla deterjan kullanılarak temizlenmesi ve buna bağlı olarak ortaya çıkan tahrişlerden kaynaklı popoda kaşıntıları başlatan sebepler arasındadır.  

Diğer belirtiler arasında huzursuzluk, gerginlik ve kaşıntıya bağlı uyku problemleri de bulunmaktadır. Kimi çocuklarda veya yetişkinlerde ise hiç bir belirti gözlenmemektedir. Anal bölgede, özellikle gece veya belirli bir hareketsizlikten sonra bağırsak solucanları çıplak gözle görülebilmektedir. Çok kolay yayılabildikleri ve üreyebildikleri için rahatlıkla makat dışına ve iç çamaşırına teması ile görülebilecekleri için teşhisi zor olmayacaktır. Bu durumda hemen bir sağlık kuruluşuna ve uzman bir doktora muayene olunması gerekir. Uzmanlar bağırsak solucanlarının ne tür bir evrede olduğunu inceleyip, bu solucanları dökmeye yardımcı bir takım ilaçlar vererek tüm ailenin bu ilaçları kullanması istenecektir. Tüm ailenin kullanma sebebi bağırsak parazitlerinin bulaşıcı olması ve kişiden kişiye rahatlıkla geçebilmesidir. Bağırsak solucan tedavisi gördükten sonra hastalık seyir döneminde kullanılan tüm çamaşırların çok iyi arındırılması veya atılarak yenileri kullanılmalıdır.

Dış popoda kaşıntı sebepleri;

Dış popoda yani popo yanakları ve makat arası kısmında iç veya dış sebeplerden kaynaklı cilt kaşınmalarıdır. Bu tür kaşıntılar çeşitli yaş gruplarında görülmektedir. Genelde altı bezlenen bebekler ve çocuklar gerek bezlerin üretim malzemesi ve markadan gerekse dışkı veya idrar temizlerken kullanılan malzemenin içeriğinden kaynaklı meydana gelmektedir. Bazen ise beslenme döneminde bebek veya çocukların yediği yiyecekler idrar veya dışkı durumunda, dışkıda veya idrarda asitik değeri arttırmakta olduğu için cilt ile birleşiminde gösterdiği tepkiden dolayı kaşınmaktadır. Bu sebeple, dışkı temizliği veya idrar temizliği yapılması gereken bebekler, çocuklar veya yetişkinlerin temizlik için kullandığı ürün veya ürünler içerik açısından dikkatle araştırılmalıdır. Basit bir kaşıntı olarak başlayıp çeşitli deri ve cilt hastalıklarına dönüşebilecekleri için düzenli ve özenli şekilde uygulama yapılması gerekmektedir. Pişik diye tabi edilen cilt rahatsızlıklarının da nedenlerinden biri olan düzensiz sterilize durumu, idrar veya dışkıda asitik değer yükseltimi yapan gıda veya içeceklerin tüketimi mutlaka azaltılmalıdır.
]]>
Ayak Bileklerinde Kaşıntı https://www.kasinti.org/ayak-bileklerinde-kasinti.html Mon, 15 Oct 2018 13:42:42 +0000 Ayak Bileklerinde Kaşıntı, Birçok insanın ortak sorunu haline gelen ayak bileklerinde kaşıntı neden olur sorusunda cevaplar arayalım. Ayak bileklerinde oluşan kaşıntının sebepleri ve nedenleri arasında ilk sıralarda çevr Ayak Bileklerinde Kaşıntı, Birçok insanın ortak sorunu haline gelen ayak bileklerinde kaşıntı neden olur sorusunda cevaplar arayalım. Ayak bileklerinde oluşan kaşıntının sebepleri ve nedenleri arasında ilk sıralarda çevresel ve alerjik durumlardan kaynaklı olduğu söylenebilir. Ayak bileklerinde kaşıntı nedenleri arasında alerji nedenleri çoğunlukla aynı durumda olmasa da sonuç çoğu insanda aynı yani bileklerde kaşıntı olarak kendisini göstermektedir. Fakat alerji ile oluşan ayak bileği kaşıntısı kısa süreli olan kaşıntılar olduğu da bilinmelidir. 

Ayak bileğinde oluşan kaşıntının sadece alerjik olmayacağı bİR durumda eğer herhangi bir alerjik bulguya rastlanmamışsa mutlaka bir cilt doktoruna görünmelidir. Ayak bileklerinde kaşıntı cilt hastalığı habercisi de olabilir. Ayrıca ayak bileklerinde kaşıntı durumunda ciltte oluşacak genel durumda iyi gözlemlenmelidir mesela deride kızarıklık ve döküntü olup olmadığına dikkat edilmelidir.

Ayak Bileklerinde Kaşıntı Nedenleri 

Cilt hastalıkları; Cilt hastalıkları yani egzama gibi deride oluşacak hastalıklardır. Bu hastalık nedeni ile deride kaşıntı, dökülme ve kuruluk nedenlerinden dolayı kaşıntı meydana getiren durumlardır. Bu gibi durumda uzman bir cilt doktoruna görünmek gerekir.

Alerjik reaksiyon; Ayak bileklerinde kaşıntıya neden olacak alerjik reaksiyon kişinin çeşitli maddelere karşı göstermiş olduğu hassasiyet sonucunda oluşur. Mesela her hangi bir deterjan, sabun, çeşitli temizlik ürünleri, ve giyilen elbiselerden kaynaklı olarak kişinin göstereceği alerji sebebi ile ayak bileklerinde kaşıntı olabilir. Ama şunu unutmamak da fayda vardır kişinin ayak bileklerinde kaşıntı sebebi eğer alerjik ise bunu anlamakta kolaydır çünkü alerjik nedenle oluşan kaşıntı yanı sıra ayak bileklerinde aşırı derecede kızarıklık da görülmektedir.

Sivri sinek ve böcek ısırığı; Ayak bileğinde oluşan kaşıntıların bir başka nedeni ise özellikle yaz günlerinde var olan sivri sinek ve çeşitli böcek sokmaları da ayak bileklerinde kaşıntıya sebep olan durumlarda olabilir.

Ayak bileğinde oluşacak kaşıntıların nedenlerine bakılarak çözüm bulunabilinir. Eğer ayak bileklerinde oluşan kaşıntı nedenleri bahsettiğimiz nedenler arasında da olmayabilir. Ayak bileğinde kaşıntı bir başka nedeni kişinin bir alerjenle teması sonucunda tıp dilinde kontakt dermatit denilen durum kaynaklı da olabilir. Kontakt dermatit kişinin maddeye karşı gösterdiği alerji sonucu kaşıntıya sebep olan kızarıklık ve özellikle iltihaplanma gibi durumlar ile ortaya çıkan durumdur. Bu gibi alerji sebepli oluşan ayak bileklerinde kaşıntı 2 gün içerisinde kendini gösteren ve devamında 10 gün kadar sürebilen bir rahatsızlık olarak bilinir. Ayak bileklerinde alerjik sonucu oluşan bu kaşıntılar herhangi bir müdahale yapılmadan kendiliğinden geçen kaşıntılardır.

Ayak Bileklerinde Kaşıntı Nasıl Hafifler

Ayak bileğinde oluşan kaşıntının azaltılması için kişinin evde uygulayacağı herhangi bir merhem yada krem bulunmuyorsa alınan soğuk bir havlu ile ayak bileklerine kompres yaparak ve ayakları bileklere kadar soğuk su dolu bir kapta bekletmek ayak bileklerinde oluşan kaşıntıyı azaltacak ve kişiyi rahatlatacaktır. Birde alerjisi bulunduğunuz maddelere temastan kaçınarak alerji nedenli oluşan ayak bileğinizde kaşıntılardan uzak durmuş olacaksınız.

]]>
Bebeklerde Damak Kaşıntısı https://www.kasinti.org/bebeklerde-damak-kasintisi.html Tue, 16 Oct 2018 01:51:28 +0000 Bebeklerde Damak Kaşıntısı, Bebekler 3-4 aylık olduklarında dişlerinin çıkmaya başlaması zamanla huysuzluk belirtileri gösterebilirler. Karşılaşılan bu sorun ebeveynler için büyük bir zorluk teşkil etmektedir. Bebeklerde d Bebeklerde Damak Kaşıntısı, Bebekler 3-4 aylık olduklarında dişlerinin çıkmaya başlaması zamanla huysuzluk belirtileri gösterebilirler. Karşılaşılan bu sorun ebeveynler için büyük bir zorluk teşkil etmektedir. Bebeklerde damak kaşıntısı aile içi huzursuzluğa, mutsuzluğa, üzüntüye etkendir. Kimse bebeğinin acı çekmesine karşı dayanıklı kalamaz. Bebekler genelde ve sıklıkla üçüncü aylarında ellerini ağızlarına götürmeye çalışır ve salya akıtırlar. Bebek dişleri yeni yeni çıkmaya başladığı anda damak kaşınır. Bu dönemde ailenin hekimlerine sordukları tek ve yegane sorulardan birisi: ''Acaba bebeğim diş mi çıkartıyor'' Çocuğunuz fizyolojik belirtilerle zor dönem geçirerek diş çıkarır. Bebeklerde diş çıkartmanın en belirgin özelikleri diş etlerinde gözüken kızarıklar ve elle dokunduğunuzda bu bölgelerde oluşan diş kabarcıklarıdır. Kaşıntıyı az da olsa azaltmak için diş etinin üstüne sürülen ağrı kesici jeli ya da buna benzer doktor onaylı tıbbi malzemeler kullanılır. Bu duruma belirti anından itibaren müdahale edilmezse  ciddi problemler ortaya çıkabilir. Bu nedenle gerekli olan müdahale zamanında yapılmalıdır.

Bebeklerde damak kaşıntısı ile mücadele etmek için neler yapılmalıdır
 • Kaşıntıdan dolayı bebeğiniz uykusuz ve huzursuz olacaktır. Bebek sizden yakın olmanızı onunla ilgilenmenizi ister.
 • Gazlı bez ile bebeğinizin kaşınan damağına masaj yapabilirsiniz.
 • Eczanede bulabileceğiniz damak kaşıma malzemesi ile bebeğinizi rahatlatabilirsiniz. 
 • Bebeğiniz bu dönemde iştahsız olabilir. Bebek sağlığı standartlarına uygun bir biberonla bebeğinizi besleyebilirsiniz.
 • Arada bebeğe kaynatılıp mikrobu öldürülen suyu ılıtarak biberonla verilmesi tavsiye edilir
 • Bebeğinize plastik kaşık oyuncak verilmesi uygun değildir. Yetkili hekim onaylı damak kaşıntısını giderici malzemeler veya ilaçların kullanılması sağlık açısından önemlidir.
 • Kaşığı ve diş rahatlatma aletini ılık olarak uygulamanız gerekir. Ayrıca bu aletin temiz olması sıklıkla kirden arındırılması yararınızadır.
 • Bebeğin ateşi çıktığı zaman ateş düşürücüler yetkili doktorun tavsiyesi olduğu müddetçe uygulanmalıdır.

]]>
Makat İçinde Kaşıntı https://www.kasinti.org/makat-icinde-kasinti.html Tue, 16 Oct 2018 17:33:56 +0000 Makat İçinde Kaşıntı, yanma hissi dermatolojik bir durum olarak tanımlanmaktadır. Bu rahatsızlık nedeniyle devamlı aile doktoruna görünmekle birlikte özellikle inatçı durumlarda Dermatoloji ve Kolorektal cerrahi doktorlar Makat İçinde Kaşıntı, yanma hissi dermatolojik bir durum olarak tanımlanmaktadır. Bu rahatsızlık nedeniyle devamlı aile doktoruna görünmekle birlikte özellikle inatçı durumlarda Dermatoloji ve Kolorektal cerrahi doktorları da karşı, karşıya kalmaktadır. Makat içinde kaşıntı genel toplumda görülme sıklığı %15 dir bu durum erkeklerde 4 kat daha çok görülmektedir.50-60 yaş gurubu bu rahatsızlıkta daha çok etkilenmektedir.

Makat içinde kaşıntı rahatsızlığı basit belirtilerle meydana çıkmakta fakat önlem alınmadığında daha ciddi hastalıklara neden olmaktadır. Genç, yaşlı, kadın, erkek herkes tarafında görülebilen makat içinde kaşıntı büyük bir problem haline dönüşmektedir. Bu rahatsızlık temizlik anlayışı ile olabileceği gibi aynı zamanda ciddi makat hastalıkları hemoroid, kondilom, anal fissur gibi hastalıklarında belirtisi olmaktadır. Öncelikle bu sorunu kaşıyarak aşılmayacağını bilmek gerek mutlaka makat içinde oluşan kaşıntının nedenlerini ortaya çıkarmak gerekir.

Makat İçinde Kaşıntı Neden Olur: 

Öncelikle makat içinde kaşıntı basit bir şey olabileceği gibi ciddi hastalıkların da belirtisi olabilir. Makat bölgesinde kaşıntıya neden olan faktörler makat çatlağı, kıl kurdu, mantar, iç basur, dış basur, makat siğili veya makat bölgesi nemli kaldığında görülmektedir. Makat kaşıntısı nedenlerinden biride tüketilen gıdalarla ilgilidir. Bazı gıdaların çok tüketilmesi makat içinde kaşıntıya neden olabilmektedir. Bunlar acı, karabiber, domates, turşu, patlıcan, ve bazı baharatlar tüketildiğinde bazı kişilerde bölgesel hassasiyete ve kaşıntıya neden olmaktadır. Şayet makat kaşıntısı gibi bir sorun olan kişiler bu gibi besinlerden uzak durması gerekir. Makatta kaşıntı olduğunda bu gibi besinlere bir süre ara vererek sorunun nedenini anlayabilirler.

Makat İçinde Kaşıntı Nasıl Geçer: 

Yukarıda kaşıntıya neden olabileceği ihtimalleri anlattık kaşıntıya sebebiyet verenlerden uzak durulduğu halde bir hafta veya 10 gün içinde geçmiyor ise mutlaka bir doktora görünmek gerekir.  Doktor önerisiyle verilen kremler kullanılabilir veya doğal yöntemlerle yapılmış kaşıntı kremi kullanılabilir. Makat içinde kaşınmasına ilaç kullanılsa da kaşıntı neden olduğu araştırılmalı ve nedenine göre tedavi edilmelidir. İlaçla düzelebilecek hastalık olabileceği gibi ameliyat gerektiren bir durumda olabilir. Makat çatlağı, hemoroid gibi durumlarda ciddi tedavi gerekir. Makat içinde kaşıntı oluştuğunda mümkünse bir eczaneye gidip birkaç ilaç almak yerine uzman doktora gidilerek muayene olunmalı ve doğru bir şekilde tedavi olunmalıdır.

Sağlıklı günler dilerim.

]]>
Testislerde Kaşıntı https://www.kasinti.org/testislerde-kasinti.html Wed, 17 Oct 2018 16:05:27 +0000 Testislerde kaşıntı, günümüz itibariyle birçok insanda görülebilen ve aynı zamanda insanları zor duruma sokan istenmeyen bir durumdur. Birçok değişik sebeplerden ötürü meydana gelen testis kaşıntıları, özellikle erk Testislerde kaşıntı, günümüz itibariyle birçok insanda görülebilen ve aynı zamanda insanları zor duruma sokan istenmeyen bir durumdur. Birçok değişik sebeplerden ötürü meydana gelen testis kaşıntıları, özellikle erkeklere özgü bir durum olduğunu söyleyebiliriz. Daha çok testisin alt kısmında görülen kaşıntılar çoğu zaman diğer bölgelerde de görülmektedir. Tabii hijyen kurullarından daha yoksun kişilerde görülme olasılığı daha fazladır. Ama sadece hijyen kurallarına dikkat etmeyen kişiler de görülmüyor. Hijyen kurallarına dikkat etmesine rağmen birçok kişide görülebilen bir rahatsızlık türüdür. Bu testis kaşıntısının en fazla kuru iklimlerde yaşayan ve sıcaklığa maruz kalan kişilerde fazla olmaktadır. Bu durumu bertaraf etmek için tabi ki bazı önlemler alınabilir. Alınacak en etkili yöntem temizlik kurallarına riayet etmektir. Hijyen kurallarına dikkat eden bir kişinin bu rahatsızlık türü ile karşı karşıya gelme olasılığı düşüktür. Bunun yanı sıra hijyen kurallarından ötürü iç çamaşırının seçimi ve temizliği çok önemlidir.

Testislerde kaşıntının nedenleri
 • Uyuz: Bu hastalığa uyuz böceği sebep olmaktadır. En önemli özelliği genital bölge çevresinde sıcak deride sebep olduğu şiddetli kaşıntı vardır. Kaşıntıların sebebi kasık bitiminde olduğu için ısırık vardır.
 • Mantar enfeksiyonu: Nemli ve ılık ortamlar mantarların gelişimi açısından çok uygun yerlerdir. Erbezi torbasının ardında duran bölgede de böyledir. Gelişen mantar enfeksiyonları kaşıntıya ve tahrişe neden olurlar. Bu bölgede kaşıntıya sebep olan en yaygın mantar türü kasık mantarlarıdır. Kaşıntı ve döküntü devam ediyorsa muhakkak doktora danışmak gerekir.
 • Sedef hastalığı: Derinin üzerinde pullu ve kırmızı şişlikler meydana gelir. En çok dizde dirsekte kafa ve bel derisinde görülmektedir.
 • Maya enfeksiyonu: Doktor kontrolünde verilmeyen sprey ve kremler işe yaramıyorsa Maya enfeksiyonu ile karşı karşıya olabiliriz Bu enfeksiyona sebep olan mantarın adı da Candida albicans'dır.

Testislerdeki kaşıntının tedavisi

 • Çay çiçeği yağı: Doğal bir anti mantar, derin bir şekilde temizleyen bir madde ve içeriği bakteri katilidir. Bu yağın kullanımı, bir hafta boyunca tahriş olan bölgeye bir pamuk parçası yardımıyla uygulanmalıdır. Banyo suyuna birkaç damla dökülebilir. Yarım saat suda bekletilir ve kullanılır.
 • Elma sirkesi: Bu sirkeyi kullanmak bir çok deri hastalıklarını gidermek amacıyla güzel bir seçenektir. Doğal bir anti mantar ve anti bakteridir. Elma sirkesinin kullanışı, iki su bardağı ılık suya iki yemek kağışı elma sirkesi karıştırılır ve o bölgeye karışımla temizlenmeli ardından kuruması beklenmelidir. Günde 3 defa tekrarlanmalıdır.
 • Alkol sürmek: Alkol sürüdüğü takdirde, enfeksiyonun öldürüp ve o bölgeyi kurutmaktadır. Pamuk parçasıyla günde 2-3 sefer enfeksiyonlu bölgeye sürülmelidir.
 • Listerin: Diğer adı ağız gargarasıdır. Anti mantar ve anti bakteriyel niteliklerle üretilen bir solüsyondur. Aynı alkolde olduğu gibi günde 3 kez uygulanibilir.

]]>
Ellerde Kaşıntı https://www.kasinti.org/ellerde-kasinti.html Wed, 17 Oct 2018 19:50:31 +0000 Ellerde kaşıntı, Günlük yaşantıda ellerde kaşıntı oluşması oldukça rahatsız edici bir durumdur. Devamlı olarak elinizde aynı yeri devamlı kaşımak orayı dahada kötüleştirebilir. O kısmın şişmesine ya da kızar Ellerde kaşıntı, Günlük yaşantıda ellerde kaşıntı oluşması oldukça rahatsız edici bir durumdur. Devamlı olarak elinizde aynı yeri devamlı kaşımak orayı dahada kötüleştirebilir. O kısmın şişmesine ya da kızarmasına neden olur. Ellerde oluşan kaşıntı mantar, uyuz, alerji, egzama, böcek ısırması olaylardan kaynaklı da olabilir. Bu sorunların hepsi eklem kısımlarında, elin içini yada tersini ve parmak aralarını etkileyebilmektedir. 

Ellerde kaşıntı neden olur

Mantar: Çoğunlukla karşılaşılan sorunlardan biride mantardır. Genellikle vücudun her yerinde çıkabilmektedir. Cilt sorunu olan mantar yalnızca el ve ayaklarda oluşan mantarlarda bulunmaktadır.

Dishidrotik egzama: Avuç içi, elin tersi, parmak arası gibi elin bütün kısımlarında kızarıklık, kaşıntı ve kabarcıklar belirmektedir. Bu sorun el dışında başka kısımları da etkilemektedir. Uyku esnasında da şiddetli kaşıntılar olabilir. 

Böcek: Böcek ısırmaları, sokmasından kaynaklı olarak şiddetli kaşıntılara, şişmelere ve kabarcıklar meydana getirebilir.

Alerji (kontakt dermatit): Kişisel temizlikte kullanılan ürünlerden şampuan, sabun ve bu tarz parfümlü kozmetik ürünleri yanı sıra çamaşır yıkamada kullanılan temizlik ürünleri güzel durulanmaması alerjiye neden olarak ellerde kaşıntı oluşmasına sebep olur. Genelikle  yanan bir kızarıklık ile meydana gelir. Bu durum birkaç gün kadar sürebilir. Bu durum tekrarlamaması için alerji olduğunuz maddeyi belirlemeniz gereklidir. 

Uyuz: Uyuz sorunu parazitlerin sebep olduğu bir deri  enfeksiyonudur. Uyuz rahatsızlığı elin her kısımında görülebileceği gibi vücutta da meydana gelen bir sorundur. Çoğunlukla şiddetli kaşıntılara neden olmaktadır.

Ellerde kuruluk: Nemsiz kalan ellerin tahriş olma ihtimali çok yüksektir. Bu durumda ellerde kaşıntı hissini meydana getirebilir.

Enfeksiyon: Elde oluşan yaradan kaynaklı olarak enfeksiyon neden olabileceği kaşıntı da olabilir. Bu yara yeterli ve zamanında tedavi edilmezse belirmektedir. Yara çevresinde bakteri proteinleri kendilerini antijen yerine koyarak fazla antikor üretilmesine neden olur. Bu sebepten dolayı ellerde kaşıntı ve iltihaplanmaya oluşur.

Stres ve anksiyete: Vücudun bazı kısımlarında veya ellerde stres kaynaklı kaşıntıya veya kızarıklığa neden olabilir. Stresten kaynaklı oluşan kaşıntılar genellikle stres geçtiğinde kaşıntı da geçmektedir.

Sistemik hastalık: Dokuyu ve birçok organı etkileyebilen bir hastalıktır. Tiroid yetmezliği, karaciğer yetmezliği, hormonal bozukluklar, kronik böbrek yetmezliği, hodgkin lenfoma ve kan bozuklukları kaşıntılar sebep olabilmektedir. Vücudun birçok yerinde kaşıntı HIV yada Crohn hastalığından kaynaklı olarak ortaya çıkabilir.

Vitamin ya da mineral eksiklikleri: Bu durum ellerde kaşıntıya ve yanmaya sebep olabilir. Genellikle B1, B6 ve B12 vitaminlerden dolayıdır. Ayrıca B vitamini eksikliğinde karıncalanma da oluşmaktadır.

Avuç içi ve ayak tabanlarında aşırı terleme (palmoplantar hiperhidroz): Ellerde oluşan kaşıntı deri iltihabının sebebi olabilir. Sıcak su ile ilgilenmek ve sıcak ortamda yer almak bu rahatsızlığı kızıştırır. 

Ellerde kaşıntı nasıl geçer
 • Dışarı çıkmadan evvel nemlendirici kullanın
 • Stresten ve anksiyete bağlı olarak kaşıntı oluşmuş ise doktorunuza danışarak antidepresan ilaçlar kullanabilirsiniz
 • Ilık su ile banyo yapınız
 • Vücudunuzu susuz bırakmayın yeterince su içiniz
 • Alerjiniz var ise bakım ürünlerine dikkat etmelisiniz
 • Kaşıntınız artar ise pamuklu eldiven kullanabilirsiniz
 • Ellerde kaşıntı rahatsızlıktan kaynaklı ise doktorunuza danışarak tıbbi tedai uygulayabilirsiniz]]> Aşırı Burun Kaşıntısı https://www.kasinti.org/asiri-burun-kasintisi.html Thu, 18 Oct 2018 08:51:06 +0000 Aşırı burun kaşıntısı; bir çeşit sağlık sorunudur ve farklı sebeplerden dolayı meydana gelmektedir. En önemli oluşum sebeplerinden biri burunda yer alan kılcal damar sisteminin yol açtığı hassasiyet durumudur. Burun s Aşırı burun kaşıntısı; bir çeşit sağlık sorunudur ve farklı sebeplerden dolayı meydana gelmektedir. En önemli oluşum sebeplerinden biri burunda yer alan kılcal damar sisteminin yol açtığı hassasiyet durumudur. Burun sözü edilen sebepten dolayı oldukça hassastır ve kalpte oluşacak bir hızlı çarpma burundaki kılcal damarlara hızla kan akışı sağlar dolayısı ile hızlı kan akışının olması bölgede kaşıntı meydana gelmesine sebep olur. Aşırı burun kaşıntısı tedavi edilebilen bir sağlık problemidir. Tedavinin yapılabilmesi için öncelikle bu problemin oluşumuna sebep olan faktörlerin belirlenmesi gerekir. Sorunun kaynağı belirlendikten sonra tedavi aşamasına geçilir. Aşırı burun kaşıntısı uzmanlar tarafından belirtildiğine göre hafife alınıp nasıl geçer şeklinde geçiştirilmemesi gereken sağlık problemleri arasında gösterilmektedir. Çünkü bazen en basit bir problem bile ciddi sağlık problemleri için bir uyarı niteliği taşıyabilmektedir.

Aşırı burun kaşıntısına neden olan etkenler;

Özellikle bahar aylarında ve bahardan yaz aylarına geçişlerde aşırı burun kaşıntısı meydana geliyorsa, burunda akıntı ve gözlerden yaş akması gibi problemlerde burun kaşıntısını takip ediyorsa çeşitli alerjik rahatsızlıkların habercisi olarak kabul edilmektedir. Alerjik reaksiyonlar üst solunum yollarında rahatsızlık oluşumlarını % 50 gibi çok yüksek oranda arttırmakta ve uygun tedaviler uygulanmadığı taktirde astım gibi önemli hastalıklara dönüşebilmektedir. Aşırı burun kaşıntısı ayrıca astıma sebep olabilen belirtilere sebep olmasa da kişide hırıltı, alerji rinit ve nefes darlığı gibi kişinin sosyal hayatını son derece olumsuz yönde etkileyebilen rahatsızlıkların habercisi olabilir. Bu sebeplerden dolayı aşırı burun kaşıntısı hafife alınmamalı ve tedavisi için mutlaka bir sağlık kuruluşuna veya acil uzman bir doktora başvurulması gerekir.  

Aşırı burun kaşıntısı tedavisi;
 • Aşırı burun kaşıntısı, her şeyden önce bir takım çevresel sebeplerden kaynaklanmaktadır. Bu sebeple bu hastalığı tetikleyebilen ve artmasına yol açabilen etkiler önlenmeye çalışılmalıdır. Örneğin küf, toz ve mantar gibi öğeler bu probleme yol açabilir. Ayrıca parfümler, kokulu temizlik ürünleri de alerjik etkilere sebep olabilmektedir. Bu nedenlerden dolayı bu hastalığı olan kişilerin tedavilerinde çevre temizliği ve ortamın tozlardan arındırılması son derece çok önemlidir.
 • Aşırı burun kaşıntısı için bazı durumlarda ilaç tedavisi gerekebilir. Kullanılan ilaçlar burun içinin nemlendirilmesi, alerjik etkilere yol açan alerjenlerin ortamdan uzaklaştırılmasını sağlamak gerekir. Bu etkilerden dolayı kullanılan ilaçlar kişide rahatlama sağlar ve sinüzit gibi başka rahatsızlıkların oluşumu kısmi olsa da yüksek oranda engellenmiş olur.
 • Aşırı burun kaşıntısı tedavisi için rahatlatıcı özellikte olan antihistaminik türü ilaçlar kullanılabilir. Antihistaminik özellikteki ilaçlar tablet veya şurup şeklindedir. Aşırı burun kaşıntısı için kullanılan antihistaminik ilaçlar burun kaşıntısına sebep olan belirtilerin yok olması ve hapşırma gibi olumsuzlukların sonlandırılmasını sağlamaktadır.
 • Aşırı burun kaşıntısı için aşı uygulaması da yapılmaktadır. Burun kaşıntısı için kullanılan aşı rahatsızlığın uzun vadede kontrol altına alınmasını sağlamaktadır.
Aşırı burun kaşıntısı tedavisinde kullanılan ilaçlar uzman doktorların kontrolünde verilmeli ve önerilen dozlarda kullanılması tedavi için çok önemlidir.
]]>
Alerjik Kaşıntı https://www.kasinti.org/alerjik-kasinti.html Thu, 18 Oct 2018 23:56:30 +0000 Alerjik Kaşıntı, Alerji, farklı uyaranlara karşı vücutta ortaya çıkan bir takım sağlık sorunudur. Alerji de en sık ortaya çıkan şikayetlerden birisi kaşıntıdır. Kaşıntı insanları oldukça rahatsız eden ve der Alerjik Kaşıntı, Alerji, farklı uyaranlara karşı vücutta ortaya çıkan bir takım sağlık sorunudur. Alerji de en sık ortaya çıkan şikayetlerden birisi kaşıntıdır. Kaşıntı insanları oldukça rahatsız eden ve deride tahrişe neden olan bir problemdir. Alerjik kaşıntı vücutta tek bir noktayı etkileyebileceği gibi farklı bölgeleri de etkileyebilmektedir.

Alerjik Kaşıntı Nedenleri Nelerdir

Alerjiler nedeniyle oluşan alerjik kaşıntılara genellikle, derinin temas ettiği bazı alerjenlere karşı tepki vermesi anlamına gelen "alerjik temas egzaması" neden olmaktadır. Nikel takılar, kumaş boyası, dikenli bitkiler, sabun ya da lastik eldivenler, parfüm gibi kozmetik eşyaların içerisindeki kimyasallar alerjik kaşıntıyı tetikleyebilir. Alerjenlere doğru harekete geçen otoimmün sistemi sebebiyle yanma hissinin eşlik ettiği bir alerjik kaşıntı başlar. Astım, egzama ya da saman nezlesine olmaya meyilli kişilerde alerjik temas egzaması daha kolay ortaya çıkar. 

Alerjik Kaşıntı Nasıl Geçer

Aynisefa bitkisi: Aynısefa bitkisi alerjik kaşıntıya karşı iyi gelen bitkiler arasında yer almaktadır. Ülke içerisinde farklı bölgelerde yetişen aynısefa bitkisi, iltihap engelleyici olarak ve tahriş olan cildi onarmak amacıyla sıklıkla kullanılmaktadır. Deri üzerine ilaç olarak uygulandığı durumlarda anti-bakteriyel ve anti-viral özelliği bulunmaktadır. Arı sokmaları ve alerjik kaşıntısına karşı iyi gelmektedir.

Papatya: Papatya çay şeklinde hazırlanır ve alerjik kaşıntının bulunduğu bölgeye sürülür. Deri hastalıkları ve döküntüler sebebiyle meydana gelen kaşıntıların tedavisinde de etkili bir yöntemdir.

Tropikal olarak kaşıntının bulunduğu bölgeye sürüldüğü zaman iltihabı ve tahrişi hafifletici bir etkisi bulunmaktadır, rahatlama sağlamaktadır. Anti-bakteriyel ve antiseptik özelliği bulunan papatya, alerjik kaşıntının bulunduğu bölgede oluşan ağrı ve acıyı da hafifletmektedir.

Çay Ağacı Yağı: Çay ağacı yağı, alerjik kaşıntı, egzama, kuru ciltleri nemlendirmek amacıyla kullanılmaktadır. Ayrıca mantar enfeksiyonlarına karşı da çözüm olabilmektedir. Kuru ciltlerde nem oranını arttırarak temizleyici etkisi yapar ve buda enfeksiyonların yok olmasını sağlar. Kasık mantarı ve ayak mantarı için sık bir şekilde kullanılmaktadır. Çay ağacı yağı kaşıntı için banyo suyuna 10 damla kadar ilave edilmektedir. Çay ağacı yağı eklenen banyo suyu kaşıntı ve tahrişi hafiflemektedir.

Taze Fesleğen: Taze fesleğen yaprakları alerjik kaşıntının olduğu bölgeye uygulanmasının sonucunda iltihap sökücü etkisi bulunmaktadır. Böcek sokması ve diğer sebeplerden dolayı meydana çıkan kaşıntıyı hafifletmek amacıyla taze fesleğen kullanılmaktadır. Deri enfeksiyonlarını tedavi etmenin dışında taze fesleğen ağrı kesici özellikle kullanılmaktadır. Bunların yanı sıra taze fesleğen çay biçiminde hazırlanarak da kullanılabilmektedir. Fesleğen çayı alerjik kaşıntının bulunduğu bölgeye sürülerek bekletilir.

Alerjik Kaşıntı için yapılacaklar

Alerjik kaşıntıyı önlemek amacıyla soğuk kompres, losyon ve ılık duş almak etkili yöntemlerden olarak sayılabilmektedir. Alerjik kaşıntı bütün vücudu etkilemeye başlamışsa zaman kaybetmeden doktora başvurmalısınız.

]]>
Eklemlerde Kaşıntı https://www.kasinti.org/eklemlerde-kasinti.html Fri, 19 Oct 2018 06:06:58 +0000 Eklemelerde Kaşıntı, vücudun her neresinde olursa olsun insanı rahatsız ve huzursuz edici bir hastalıktır. İstenilmeyen bu tarz kaşıntının birçok sebebi olabilir. Eklemlerde kaşıntı oldukça rahatsızlık veri
Eklemelerde Kaşıntı, vücudun her neresinde olursa olsun insanı rahatsız ve huzursuz edici bir hastalıktır. İstenilmeyen bu tarz kaşıntının birçok sebebi olabilir. Eklemlerde kaşıntı oldukça rahatsızlık verir, ancak tedavi edilmesi için önce kaşıntıya neden olan etkenin tespit edilmesi gerekir. Bu nedenle eklemlerde kaşıntı yakınması olan kişiler detaylı bir muayeneden geçmeli, teşhisten sonra tedaviye başlanmalıdır. 

Eklemlerde Kaşıntı Nedenleri Ve Belirtileri,

Ürtiker ; Eklemlerde kaşıntı şikayeti insanların aklına halk arasında kurdeşen ismi verilen ürtiker hastalığını getirmektedir. Ürtiker olabildiğince döküntülü ve kaşıntılı bir rahatsızlık olmasının yanı sıra vücudun herhangi bir kısmı yada özellikle eklem yerlerinde kendini gösteren etrafı kızarık, ortası ise soluk olan cilt yüzeyindeki bu döküntüler insanları tatlı tatlı kaşındırması ile bilinmektedir. Birden ortaya çıkan bu döküntüler özellikle kabarık, kaşıntılı, değişik şekillerde ve ebatlarda plaklar halinde kendini gösterir. Genelde plak biçimini andıran bu döküntüler 20-25 dakika yada 4 saat arasında oldukça etkili olur. Fakat bu etki bu süreler sonrasında iz bırakmadan kendiliğinden ortadan kaybolabilir ve başka bir kısımda kendini gösterebilir. Bazı durumlarda ise kızarık bölümlerin tamamı birleşerek olabildiğince büyük bir hale gelebilirler. Bu kızarıkların üzerine bastırıldığında solarak beyazlaşabilirler ve bunun yanı sıra kaşıntı ile beraber yanma hissedilebilir. Eklemlerde kaşıntı ile beraber kendini gösteren plak biçimindeki bir ürtiker genel olarak 24 saatten daha çok devam etmez, lakin başka kısımlarda kendini göstererek devam edebilmesinin yanında kronik bir duruma gelebilir. 

Alerjik Reaksiyonlar; Eklemlerde kaşıntı olmasının sebebi ürtiker dışında en sık karşımıza çıkanı alerjik reaksiyonlardır. Alerjiye sebep olan etken maddelere karşı vücut tarafından verilen tepkiye alerji denilir. Alerjen maddeler çoğunlukla kişiden kişiye değişiklikler gösterebileceği gibi neticeleri kısmen aynı çıkabilir. Vücuda kızarıklık, kaşıntı yada ciltte pul pul dökülmelere neden olabilir. Ortaya çıkan eklem kaşıntıları alerji haricinde diğer değişik nedenlerden dolayı sıklıkla tekrar ediyorsa daha önemli sorunlara sebep olabileceğinden dolayı kesinlikle bir sağlık kuruluşuna gidilmelidir. 

Cilt Kuruluğu; Eklemlerde kaşıntının başka bir sebebi de cilt kuruluğunun olamasıdır. Bu yüzden ciltleri çok kuru olan insanlarda aşırı kaşıntıdan dolayı kızarıklıkların olması da sık görülebilir. Bu problemi çözmek için nemlendirici içeren ürünler kullanılarak eklemlerde olan kaşıntılara engel olunabilir. Nemlendirici krem, merhem veya tonik kullanmadan önce mutlaka doktora danışılmalı uygun görürse kullanılmalıdır. 

İlaçlar; Kişilerin kullandığı herhangi ilaçların yan etkisi olarak da eklemlerde kaşıntı görülebilir. Bu ilaçlar içinde antibiyotikler, penisilin ve ağrı kesiciler de kaşıntı ve kızarıklık sorunlarına sebep olabilir. Bu sebeple eğer kullandığınız herhangi bir ilacın vücudunuzda kaşıntı ve kızarıklık yaptığından şüphe ediyorsanız kesinlikle doktorunuza danışın. 

Cilt Hastalıkları Ve Diğer Hastalıklar; Farklı cilt hastalıkları da eklemlerde kaşıntıya sebep olabilir. Bunun içinde kronik olarak seyreden sedef rahatsızlığında da kaşıntı ve kızarıklık hatta pullanma görülebilir. Bunların dışında egzama, mantar, uyuz, isilik, su çiçeği, böcek sokması, bitlenme ve dermatis herpetiformis benzeri birtakım dermatolojik hastalıklarda eklemlerde kaşıntıya sebep olabilir. Bunlara ek olarak, iç organlarla alakalı kanser hastalıkları, diyabet, karaciğer hastalığı, viral hepatit yada safra kesesi taşları, lenfoma ve lösemi gibi kan hastalıkları ile AIDS ve böbrek hastalıklarının, herhangi birinin olması halinde yada bu hastalıkların ilk belirtileri olarak da sıklıkla eklemlerde kaşıntılar ile karşılaşılabilir. 
]]>
Vajina Kaşıntısına Ne İyi Gelir https://www.kasinti.org/vajina-kasintisina-ne-iyi-gelir.html Fri, 19 Oct 2018 17:30:11 +0000 Vajina kaşıntısına ne iyi gelir, Vajinasında kaşıntı meydana gelen birey ilk olarak doktora gitmelidir. Ancak evde yapabileceği çeşitli yöntemler sayesi ile de bu kaşıntının azalmasını sağlayabilir.  Vajina kaşıntısına ne iyi gelir, Vajinasında kaşıntı meydana gelen birey ilk olarak doktora gitmelidir. Ancak evde yapabileceği çeşitli yöntemler sayesi ile de bu kaşıntının azalmasını sağlayabilir. 

Vajina kaşıntısına ne iyi gelir 

Vajinal kaşıntı esnasında en çok etkili olan tedavi yöntemlerinden biri borik asit uygulamasıdır. Borik asit kızarıklık ve şişlikleri azaltırken, iltihabı ve kaşıntıyı da aza indirir. Borik asit anti bakteriyel ve antiseptik özelliklere sahiptir. Su ile karıştırılan borik asit bir pamuk yardımı ile kaşıntının olduğu bölgeye sürülüp yaklaşık 2 dakika sonra suyla durulanmalıdır. 

Her gün birkaç bardak kızılcık suyu içilmesi de vajinal kaşıntı için etkili olan yöntemlerden biridir. Kızılcık suyu bakterileri öldürürken, kaşıntının artmasının da önüne geçmektedir. 

Bal anti bakteriyel ve anti mikrobiyal özelliklere sahiptir. Bu özelliklerinden dolayı vajinada meydana gelen kaşıntının azalmasında etkilidir. Bir bardak ılık suyun içerisine bal ilave edilip, bu karışım düzenli bir şekilde içilmelidir. Bunun dışında saf ve organik olan bal kaşıntının olduğu bölgeye sürülüp, yarım saate yakın beklenmelidir. Daha sonra bölge ılık su ile durulanmalıdır. 

Başka bir yöntem olarak vajinal kaşıntının azaltılması için her gün 2 bardak kefir içilebilir. Çünkü kefir bakterilerin ölmesini sağlar. Yine kefir kaşıntının olduğu bölgeye doğrudan uygulanıp yaklaşık 2 saat bu şekilde bekledikten sonra bölge ılık su ile durulanmalıdır. 

Sarımsak sahip olduğu enzimler sayesinde antibiyotik ve anti bakteriyel özellikler göstermektedir. Vajinal kaşıntıda etkili bir çözümdür. Ezilmiş sarımsak bir bardak sıcak suyun içerisine koyulup 15 dakika kadar demlenmelidir. Daha sonra süzülüp içilmelidir. Yine sarımsak ezmesi ve su karışımı kaşıntının olduğu bölgeye doğrudan uygulanabilir. Bu karışım yaklaşık 15 dakika kadar ciltte bekletildikten sonra bölge ılık suyla durulanmalı ve iyice kurulanmalıdır. 

Yine vajina kaşıntısı için etkili olan çözümlerden biri de yoğurttur. Yoğurt zararlı mikroorganizmaların ölmesinde yardımcı olur. Şekersiz olan yoğurt kaşıntının olduğu bölgeye doğrudan sürülüp yaklaşık 10 dakika kadar bu şekilde beklenilmeli ve bölge ılık suyla durulanmalıdır. 

Vajina kaşıntısı için kullanılan uygulamalardan biri de tuzlu su karışımıdır. Bir bardak ılık suya ilave edilen tuzlu su karışımı doğrudan kaşıntının olduğu bölgeye uygulanır ve biraz beklenildikten sonra su ile durulanmalıdır. Bunun dışında ılık su ile dolu olan küvetin içerisine bir fincan tuz eklenip karıştırıldıktan sonra, bu suyun içerisinde 20 dakika kadar beklenilmelidir. En son duş alınmalıdır. Eğer bireyin cildinde açık yaralar mevcutsa bu uygulamayı yapmamalıdır. 

Vajinal kaşıntıda elma sirkesi de çok etkilidir. Elma sirkesi ciltteki bakterileri yok ederken mantar enfeksiyonunda da çok etkilidir. Elma sirkesi ve balın karıştırılması ile elde edilen karışım düzenli bir şekilde tüketilmelidir. Bunun dışında bir bardak ılık suyun içerisine elma sirkesi ilave edilip bu karışım kaşıntının olduğu bölgeye doğrudan uygulanıp, biraz bu şekilde beklenilmelidir. En son bölge ılık su ile durulanmalıdır. 

Bunlar dışında birey temizlik konusunda çok dikkatli davranmalıdır. Eğer bölgede mantar mevcut ise birey şekerli gıdalar tüketmemelidir. Bol miktarda C vitamini içeren gıdalar tüketmelidir. Pamuklu iç çamaşırı kullanmalı ve her gün değiştirmelidir. Kimyasal içeren sabun ve jelleri kullanmamalıdır. Kokulu yahut naylon pedlerde kaşıntıya sebep olabileceği için tercih etmelidir. Her gün 2,5 litre su içmeye özen göstermelidir. Beslenmesine dikkat etmeli, düzenli uyumalı ve stresten uzak durmalıdır. Sıkı ve dar pantolonları giymemelidir. Vajina sabun ve şampuan ile yıkamamalıdır.
]]>
Bileklerde Kaşıntı https://www.kasinti.org/bileklerde-kasinti.html Fri, 19 Oct 2018 21:14:21 +0000 Bileklerde kaşıntı, vücudun rastgele bir noktasında hissedilebilen kaşıntı sorununa, el ve ayaklarda daha çok rastlanmaktadır. Kaşıntının en bilindik sebebi alerjik reaksiyonlar olsa da, altında yatan bir çok değişik sebep ol Bileklerde kaşıntı, vücudun rastgele bir noktasında hissedilebilen kaşıntı sorununa, el ve ayaklarda daha çok rastlanmaktadır. Kaşıntının en bilindik sebebi alerjik reaksiyonlar olsa da, altında yatan bir çok değişik sebep olabilir.    

Vücudun rastgele bir noktasında oluşabilen kaşıntı problemine, kol ve bacaklarda daha çok rastlanmaktadır. Kaşıntı duygusunun en bilindik sebebi, bölgesel etken olan alerjik reaksiyonlardır. Vücudun alerjiyi tetikleyici maddeye karşı gösterdiği reaksiyon alerjik hal olarak bilinir. Fakat el ve ayak eklemlerinde kaşıntı şikâyeti her zaman alerjik halleri işaret etmiyor olabilir. Kaşıntının altında yatan sebebin tespitinde; kaşıntı ile eş güdümlü kızarıklık, pullanma olup olmadığı gibi detaylar ehemmiyet taşımaktadır.

Bileklerde Kaşıntı Neden Olur

Alerjik durum vücudun alerjen madde ile etkileşime geçmesinin sonrası bünyenin verilen reaksiyon, alerjik hal olarak bilinir. Giyilen kıyafet, evdeki temizlik ürünleri, sabun, şampuan ya da öğün sırasında tüketilen rastgele bir besin ürünü alerjen madde olabilir. Alerjen maddeler şahıstan şahsa değişiklik gösterebilse de, alerjik reaksiyonların neticesi neredeyse herkeste aynıdır. Çoğunlukla kendini kızarıklık ve kaşıntı ile belli eden alerjik reaksiyon, kısa sürelidir. Bu sebepten meydana gelen kaşıntı hissi genelde tedavi gerektirmeden kendi kendine geçer. 

Mantar Enfeksiyonu: Ciltteki kaşıntı duygusunun sebebi, mantar iltihabı olabilir. Daha çok ayaklarda görülen mantar iltihabına, genital bölge ve saç derisinde de rastlanabilmektedir. Enfeksiyon başlangıçta oluştuğu bölümde kırmızı halkalar biçiminde kendini belli ederken, rahatsızlığın gelişen zamanlarında kuvvetli kaşıntı ve pullanma problemlerine yol açabilmektedir. Doktorlar yönünden krem/merhem tedavisi ile iltihabın giderilmesi sağlanır.

Cildin Aşırı Kuru Olması: Kuru cilt, kaşıntı ve akabinde kızarıklık sorunlarını getirir. Çok güneşe maruz kalma gibi detaylı sebeplerden doğabilen kuru cilt problemi, kaşıntının sebebi olabilir. Nemlendirici krem/merhemler ile eş güdümlü cildin kuruluğu önlenerek, kaşıntı hissi ortadan kaldırılabilir.  

Cilt Hastalıkları: Hissedilen kaşıntı, sedef gibi ciddi cilt rahatsızlıklarının bulgusu olabilir. Kaşıntı tek başına cilt hastalığı sendromu olarak değerlendirilemesede, yanında getirdiği diğer problemler ile eş güdümlü tanı adımı tamamlanabilir. Şayet çok kuvvetli kaşıntı hissi söz konusuysa, cilt hastalıklarından kuşku duyulabileceğinden bir an önce cildiye doktoruna gitmekte yarar vardır. Kontakt dermatit kaşıntılı, kırmızı ve deri döküntüsüne yol açabilecek bir rahatsızlıktır. Kırmızı lekeler ayak bilekleri üstünde görülebilir ya da ayağın geneline yayılabilir. Çoğunlukla hafif şişlik ve sıcaklık hissi ile aynı zamanda oluşur. Sebepleri arasında detaylı bitkilerin ayak bileği ile teması, sizde alerjiye yol açan bir deterjanla yıkanmış çoraplar, cilt merhemleri, sabun, ev temizlik ürünleri ya da birtakım kumaş çeşitleri bileklerde kaşıntı yapabilir.
]]>
Boğaz Ve Kulak Kaşıntısı https://www.kasinti.org/bogaz-ve-kulak-kasintisi.html Sat, 20 Oct 2018 08:59:48 +0000 Boğaz ve kulak kaşıntısı: İnsan vücudu öyle hassas bir yapıya sahip ki yanlış ilaç kullanımında veya stresten kaynaklı sebeplerden dolayı vücutta kaşıntının oluşabilir. Vücudun sadece boğaz ve kulak bölümü
Boğaz ve kulak kaşıntısı: İnsan vücudu öyle hassas bir yapıya sahip ki yanlış ilaç kullanımında veya stresten kaynaklı sebeplerden dolayı vücutta kaşıntının oluşabilir. Vücudun sadece boğaz ve kulak bölümünde kaşıntı görülmez. Kaşıntının hangi bölümde olduğunu kaşıntının sebebi belirler. Sürekli devam eden kaşıntılar insan vücudunda kalıcı yaralara yol açabilir. O yüzden boğaz veya kulak da kaşıntı olduğu zaman kaşınılmamalıdır. Çünkü kaşıdıkça deri zarar görür ve yaraların olmasına sebep olur. 

Boğaz kaşıntısı:  Boğaz kaşıntısı genel de kış aylarında görülür. Çünkü kış aylarında hava kuru olduğu için boğazda gıdıklanma gibi bir kaşıntı meydana gelir. Aynı zamanda soğuk algınlığı da boğaz da kaşıntının oluşmasına sebep olur.  
Boğaz kaşıntısı eğer kuru havadan dolayı oluşmuş ise nemli bir ortamda veya kaynayan suyun önünde kaynayan buharı soluduğu zaman boğazın kaşıntısı geçer. Boğaz kaşıntısına sebep olan bir diğer etkende sigaradır. Devamlı sigara içen kişilerin boğazları bir süreden sonra tahriş olur ve zaman zaman boğazda kaşıntının oluşmasına sebep olur. Vücudun susuz kalması, devamlı kullanılan ilaçların yan etkisi veya enfeksiyon gibi durumlarda boğazda kaşıntının oluşmasına sebep olabilir. 

Kulak kaşıntısı: Kulak kaşıntısı da genel de kış aylarında görülür. Çünkü kışın havalar çok soğuk olduğu zaman kulak da ağrı olur ve bu ağrıda kulağın iç kısımlarda kaşıntıya sebep olur. Kaşınma bölgesinde şişlik, kızarıklık, ağrı, soyulma veya yara izi gibi belirtiler görülebilir. O yüzden kaşınma bölgesi çok sert şekilde kaşınılmamalıdır. Kulak kaşıntıları genelde besinlerden dolayı olan alerjiden kaynaklı meydana gelir. Bu tür kaşıntı uzun süre devam eder ancak ilaç tedavisi ile geçer.

Enfeksiyon veya uzun süreli kullanılan ilaçlarda kulak da kaşıntının olmasına sebep olur. O yüzden doktor tavsiyesi olmadan hiç bir ilaç kullanılmamalıdır.
Kimi böcekler vücutlarında zararlı bakteriler besler. Ve bu bakteriler insan vücudu ile temas ettiği zaman kaşınma veya başka ciddi bir hastalığa sebep olabilir. Sürekli devam eden kaşıntılar da hemen uzman doktora başvurmalı ve tedavi görülmelidir. 
]]>
Vajina Dudaklarında Kaşıntı https://www.kasinti.org/vajina-dudaklarinda-kasinti.html Sat, 20 Oct 2018 17:45:23 +0000 Vajina dudaklarında kaşıntı, Hijyenik kurallara ve genel temizliğe yeterinde uymamak ve sıcak havalarda terlemenin etkisi ile vajina dudaklarında kaşıntı meydana gelebilmektedir. Vajinal bölgenin yeteri Vajina dudaklarında kaşıntı, Hijyenik kurallara ve genel temizliğe yeterinde uymamak ve sıcak havalarda terlemenin etkisi ile vajina dudaklarında kaşıntı meydana gelebilmektedir. Vajinal bölgenin yeterince hava almaması ve nemli ortamda olması da vajinal dudaklarda kaşıntıyı tetiklemektedir. Kadınlarda vajina dudaklarında kaşıntı oldukça sık rastlanılan ve son derece rahatsız edici bir durumdur. Kadınlarda dış üreme organlarını büyük ve küçük dudaklar, klitoris ve vajen girişi oluşturur.

Vajina dudaklarında kaşıntı nedenleri,

Kadınlarda vulva içerisinde yer alan vajina dudakları kapalı ortamda tutulan bir bölgedir. Bundan dolayı dermatolojik sıkıntılarla çok fazla karşılaşılmaktadır. Kadınlarda vajinal dudaklarda kaşıntı cinsel hastalıklarda da öne çıkan bir durumdur.

Vajinal dudaklarda ortaya çıkan kaşıntının nedenleri, sabun ve şampuanların sebep olduğu gereğinden fazla temizlik nedeni ile vajinanın Ph dengesinin bozulması, aşırı tüylenme, kıl diplerinde oluşan iltihap, yetersiz temizlik, özel günlerde kullanılan petlerin oluşturduğu reaksiyonlar, epilasyon sonrası görülen hassaslık gibi nedenlerden dolayı enfeksiyona bağlı olmayan kaşıntıların oluşmasıdır. Bazen ergenlik döneminde vücudun salgıladığı östrojen hormonuna vücudun uyum sağlaması zaman almaktadır ve cilt bu şekilde tepki vermektedir. Aynı şekilde menopozda da östrojen hormonunun eksikliğine bağlı olarak vajina dudaklarında kaşıntı oluşabilmektedir.

Vajina dudaklarındaki kaşıntıya kabarma, cilt renginde değişiklikler de eşlik ediyorsa vulva kanseri riski akla gelmelidir. Vulva kanserine dair ilk bulgu uzun süredir devam eden vajina dudaklarındaki kaşıntıdır. Tedaviye rağmen cevap alınamaz.  

Çeşitli enfeksiyonlar, kıl kurdu, uyuz, bit gibi patojenlerde vajina dudaklarındaki kaşıntının nedenlerindendir. Dermatitler neden olduğu kaşıntılarda olabilmektedir. Bunlar ise tampon, pet, sabun, prezervatif, tüy dökücüler, kayganlaştırıcı kremler, sedef hastalığı gibi nedenlerdir.

Vajina dudaklarındaki kaşıntıya alınabilecek önlemler,

Temizlik kurallarına dikkat etmek, düzenli olarak duşa almak, her gün iç çamaşırı değiştirmek ve mümkünse pamuklu iç çamaşırı kullanmak, cinsel ilişkide tedbir almak, nemli iç çamaşırlarını değiştirmek ve banyo sonrası vajinal bölgeyi kurulamak, sprey yada deodorantlı ürünlerden kaçınmak oldukça işe yarayacaktır.

En doğru teşhis uzman muayenesi ile koyulacaktır. Ve tedavi muayene sonucu planlanır. Çeşitli merhemlerden destek alınarak kaşıntı giderilmeye çalışılır.             

]]>
Burun Üstü Kaşıntısı https://www.kasinti.org/burun-ustu-kasintisi.html Sun, 21 Oct 2018 03:07:24 +0000 Burun üstü kaşıntısı, çoğu zaman gözlerin kızarması ve gözlerin yanması, hapşırık ve burun akmasıyla birlikte ortaya çıkan bir durumdur. Bu oluşan belirtilerin genellikle sebebi bir tür alerjidir. Vücudumuzda bulunan bağ Burun üstü kaşıntısı, çoğu zaman gözlerin kızarması ve gözlerin yanması, hapşırık ve burun akmasıyla birlikte ortaya çıkan bir durumdur. Bu oluşan belirtilerin genellikle sebebi bir tür alerjidir. Vücudumuzda bulunan bağışıklık sistemi normalde zararsız bir maddeye gereğinden fazla tepki verdiğinden dolayı alerji oluşur.

Burun Üstü Kaşıntısı Nedenleri 

Alerjik Rinit: Kronik bir burun kaşıntısı ve burun akıntısı gibi bir problem yaşamaktaysanız ve bununla beraber hapşırık, gözün yaşarması, burun tıkanıklığı gibi bazı belirtilere rastlıyorsanız, muhtemel olarak alerjik rinit ile karşı karşıyasınızdır. Bunun nedenlerinden biri ise ev tozu akarı olduğunu söyleyebiliriz. Her evde bulunmakta olan bu küçük maddeler yatak odalarında, yataklarda, yastıklarda ve halılarda tozların içinde yaşarlar.

Besin Alerjileri: Besinlere karşı hassasiyetiniz varsa, aşağıda verdiğimiz ürünleri yediğinizde bağışıklı sistemi çok miktarda histamin üretmeye başlar. Bu maddede burun kaşınması ve cilt kaşınmasına, deri dökülmesine neden olur. Sert peynirler, soya sosu, kırmızı şarap, domuz pastırması, jambon, bira, balık, pizza, domates püresi gibi ürünler bunlardan bazılarıdır.

Deri Rahatsızlıkları: Düşük nemden dolayı veya vücudun susuz kalmasından dolayı burunda kuruluk veya aşırı rahatsızlık verici burun kaşıntısına sebep olabilir. Bununla birlikte egzama, sedef hastalığı ve kurdeşenden rahatsız olan ve şikayet edenlerde kronik burun kaşıntısına maruz kalabilmektedirler.

Burun Üstü Kaşıntısı Tedavisi  

Basit gibi görünse de oldukça rahatsız edici bir durum olan burun kaşıntısından kurtulmak için bazı yollar mevcuttur. Bunların çoğuna rahatlıkla ulaşılabilir. Bu kurtulma yolları burun kaşıntısı  sebebine göre çeşitli ilaçlar, burun spreyi ya da çevresel değişiklikler içerebilir.

Antihistamin İlaçlar: Bağışıklık sistemi reaksiyonu olarak vücuttan salgılanan histamin alerjenlere maruz kalınması durumunda hapşırık, burun kaşıntısı, burun tıkanıklığına neden olur. Bu durumda antihistamin içeren, ağız, burun spreylerini kolaylıkla eczanelerden temin edilebilir.

Nemli Hava: Bulunduğunuz yerdeki havayı nemlendirmek burun kaşıntınıza rahatlatıcı etki sağlar. Evlerde kullanılmak için üretilen hava nemlendirici ürünler, buharlı banyo burun kaşıntınızı azaltabilir.

Losyon Ve Merhemler: Burnunuzdaki kuruluktan kaynaklanan kaşıntıya karşı burun yollarınızı nemlendiren ve rahatlatan çeşitli losyon ve merhemler kullanmak burnunuzu rahatlatabilir. Eczaneden reçetesiz alabileceğiniz bazı losyon ve merhemler kullanılabilir, veya doktorunuza danışarak daha güçlü etki gösteren kremleri kullanabilirsiniz.

Tahriş Edici ve Alerjik Maddeleri Uzaklaştırmak: Çevrenizdeki tahriş edici maddelerden ve alerjenler den kurtulmak doğal olarak burun kaşıntısı probleminizi çözebilir. Bu maddeler arasında toz, evcil hayvanların deri döküntüleri ve genellikle temizleyici maddelerde bulunan kimyasallar tahriş edici olabilir.

Tuz Çözeltisi İçeren Burun Spreyleri : Eczanelerde bulunan çoğunlukla deniz tuzu içeren rahatlayıcı burun spreyleri kullanmaktır. İçerdiği su ve deniz tuzu solüsyonları sayesinde burun yollarındaki kuruluğa karşı iyi bir çözümdür. Bu spreyler burun yollarını temizleyip ve burnu nemlendirerek kaşıntıyı giderir.


]]>
Cinsel Bölgede Kaşıntı https://www.kasinti.org/cinsel-bolgede-kasinti.html Sun, 21 Oct 2018 04:35:08 +0000 Cinsel bölgede kaşıntı, sıklıkla karşılaşılan problemler içerisinde yer alır. Kaşıntının sebebinin araştırılması gerekir. Öncelikle bayanlarda cinsel bölgede kaşıntı daha fazla görülür. Genellikle doğum kontrol hap Cinsel bölgede kaşıntı, sıklıkla karşılaşılan problemler içerisinde yer alır. Kaşıntının sebebinin araştırılması gerekir. Öncelikle bayanlarda cinsel bölgede kaşıntı daha fazla görülür. Genellikle doğum kontrol haplarından dolayı veya menopoz döneminde görülen bu rahatsızlık genital bölgelerde şiddetli olarak devam ediyorsa bu bölgede mantar enfeksiyonları gibi rahatsızlığın habercisi olabilir. Mantar enfeksiyonu bayanların yaklaşık olarak dörtte üçünde görülmektedir. Vajinal enfeksiyonlar sebepleri arasında yer alırken; vücudun asitlerinin bozulması sonucunda mantar meydana gelir. 

Cinsel bölgede kaşıntı sebepleri
 • Cinsel bölgenin ıslak kalması veya genel yapısından dolayı bu bölgede mantar üreme daha yaygın görülür. Mantar yayıldığı zaman bu bölgede yaşayan yararlı bakteriler ölür ve bu da kaşıntı olmasına sebep olur. 
 • Ayrıca cinsel ilişki sırasında da mantar bulaşması sonucu cinsel bölgede kaşıntı meydana gelebilir. Erkeklerde ve bayanlarda görülme olasılığı yüksek olan mantar tedavi edilmezse vücuda zararları daha fazla atar. Bu sebeple vakit kaybedilmeden doktor muayenesi gerekir.
 • Cinsel bölgede kaşıntı olmasının sebeplerini sırasında bu bölgede bulunan kılların uzaması yer alır. 
 • Genital bölgenin hijyenine dikkat edilmemesi kaşıntının artmasına sebebiyet verir. 
 • Cinsel bölgede iltihaplanma gibi problemler kaşıntının çoğalmasına neden olurken; kişide bulunan aşırı stres, antibiyotik kullanımı gibi problemler cinsel bölgede bulunan kaşıntının artmasına sebep olabilir. 
Cinsel bölgede kaşıntı için uygulanacak tedavi
Cinsel bölgede oluşan kaşıntının tedavi edilmesi için önce kaşıntının asıl sebebinin öğrenilmesi gerekir. Bunun için gerekli tetkikler ile testlerin sonucunda kaşıntının asıl sebebi anlaşılır. Kaşıntıya sebep olan şikayet mantar enfeksiyonu ise buna uygun olarak kullanılan antibiyotik ile bu bölgeye uygulanacak krem ve fitil gibi ilaçlar ile bu bölgenin tedavi edilmesi sağlanır. Yaşlı bayanlarda görülen menopoza bağlı oluşan kaşıntı ise östrojen içeren kremlerin kullanılması bu bölgede bulunan kaşıntının giderilmesinde etkili olur. Erkeklerde görülen cinsel bölgede kaşıntının sebebi mantar ise onları da uygun tedavi yöntemleri uygulanarak bu bölgede bulunan kaşıntının geçmesi gibi sağlanır.

Cinsel bölgede kaşıntı olduğu zaman dikkat edilmesi noktalar
 • Cinsel bölgede kaşıntı olduğu zaman kişinin cinsel bölgesini tuvaletten sonra iyice kurulanması, ıslak bırakmaması gerekir. 
 • Dikkat edilmesi gereken bayanlarda vajinanın içinin asla yıkanmamasıdır. 
 • Hem bayan hem erkeklerin iç çamaşırlarını gerekirse günde iki sefer değiştirmeleri ve pamuklu iç çamaşırı tercih etmeleri kaşıntının azalması için önemlidir.
 • Ayrıca banyo yaparken veya tuvaletten cinsel bölgenin önden arkaya doğru yıkanmasına dikkat edilmesi kaşıntının azalmasını sağlar. 
 • Bayanların günlük ped kullanmaması kaşıntı döneminde temizlik maddeleri ve jellerden uzak durması kaşıntının azalmasını sağlar. 
 • Cinsel bölgede kaşıntı olduğu zaman günde iki kez ılık su ile yıkanması bu bölgede bulunan kaşıntının azalmasına katkı sağlar. 
 • Kaşıntı olduğu zaman dar üzerine yapışan kıyafetlerden uzak durulmalı, rahat pamuklu kıyafetler tercih etmeye özen göstermelidir. 
 • Cinsel bölgede kaşıntı bulunan kişinin bu bölgede oluşan enfeksiyonlarının giderilmesine katkı sağlamak için sirkeli su ile bu bölgeyi yıkaması kaşıntının azalmasını oldukça etkili yöntemdir. 
]]>
Karaciğer Kaşıntı https://www.kasinti.org/karaciger-kasinti.html Mon, 22 Oct 2018 04:05:00 +0000 Karaciğer kaşıntı hastalığın yan tesirleri olarak ortaya çıkmaktadır. Vücudun en büyük organı olan karaciğer rahatsızlık halinde bütün organlara tesir edebilecek kapasiteye sahiptir. Bu nedenden dolayı da kaşıntı ka Karaciğer kaşıntı hastalığın yan tesirleri olarak ortaya çıkmaktadır. Vücudun en büyük organı olan karaciğer rahatsızlık halinde bütün organlara tesir edebilecek kapasiteye sahiptir. Bu nedenden dolayı da kaşıntı karaciğer hastalığının sendromu olarak insan bedeninde çoğu zaman meydana gelmektedir.

Karaciğer kaşıntı hali çoğu rahatsızlık sonucunda yan tesir olarak ortaya çıkmaktadır. Karaciğer kanseri, karaciğer yağlanması, karaciğer büyümesi ve karaciğer yetmezliği hallerinde sendrom olarak bedenin her yerinde kaşıntılar meydana gelmektedir. Bu kaşıntılar çoğu zaman hastayı zor halde bırakmaktadır. Bazı vakitler o kadar kuvvetli olmaktadır ki kaşıntı sırasında meydana gelen tahrişten dolayı bedende yaralar oluşmaktadır. Kaşıntı bilhassa de karaciğer büyümesi yaşam sürdüren insanlarda daha çok gözükmektedir.

Karaciğer Kaşıntıların Nedenleri,

Vücuttaki pis kanın beden içerisinden atılmamasından dolayı kaşıntılar oluşmaktadır. Kaşıntılar için kesinlikle hekime gidilmesinde yarar vardır. Uzman hekim kaşıntının neyden kaynaklı bulunduğunu öğrendiği halde meydana gelen kaşıntıya tedbir alacaktır. Karaciğerden kaynaklanan hallerde ise hekimler genel olarak bu hale araya girmek edemedikleri için krem tedavisi uygulamaktadırlar. Karaciğer hastalığı ileri bir düzeye gelmiş ise kaşıntılar çok daha çok olacaktır. Kaşıntı hekimler yönünden çok kuvvetli olma hali karaciğerin iflas ettiği hallerde daha çok bulunduğunu ve hastanın öleceğini söylemektedirler.

Karaciğer Kaşıntıları Ne Zaman Doktora Görünmeli

Vücudun rastgele bir yerinde normal hayatta dahi kaşıntı bulunduğu zaman kuşku etmemek normaldir. Fakat bu kaşıntı çok şiddetlenmeye ve daimi olmaya başladığı zaman en yakın hekime gidilerek tespit ve tedavisi yapılması şarttır. Bazı kaşıntı halleri karaciğer sebepli de olmamaktadır. Karaciğer kaşıntı rahatsızlığı acil araya girmek edilmesi gereken bir rahatsızlık türüdür. Kaşıntı şiddeti çok bulunduğu vakitlerde kaşımaktan dolayı bedende yaralar meydana gelmektedir. Kaşıntı nedenini öğrenmek için kesinlikle en yakın sıhhat kuruluşuna gidilmesi gerekmektedir. Karaciğerden kaynaklanan kaşıntı halleri çok tehlikeli rahatsızlıklardan dolayı meydana geldiği unutulmamalıdır. Bu kaşıntılar için kesinlikle bir hekime görmekteyiz yarar vardır. Uzman hekim kaşıntının neyden dolayı bulunduğunu öğrendiği halde var olan kaşıntıya karşı lüzumlu tedbir alacaktır. Karaciğerden kaynaklı olan  hallerde ise, hekimler genelde bu hale araya girmek edemediklerinden dolayı, krem tedavisi uygulamaktadırlar. Karaciğer hastalığı gelişmiş bir düzeye gelmiş ise kaşıntılar çok daha çok rahatsız edecektir. Kaşıntının eksperler yönünden çok kuvvetli olma halinin, karaciğerin iflas ettiği vakitlerde, daha çok bulunduğunu ve hastanın ölebileceğini söylemektedirler. Vücudun rastgele bir bölgesinde günlük hayatta dahi kaşıntı bulunduğu zaman kuşku duymamak normaldir. Teşhis ve tedavisi yapılması kesinlikle çok önemlidir. Bazı karaciğer kaşıntı halleri karaciğerle ilgili olmamaktadır. Sıhhat son derece önemlidir. Her türlü sorun öneme alınıp kesinlikle tedavi ettirilmelidir.
]]>
Sivrisinek Isırığı Kaşıntısı Nasıl Geçer https://www.kasinti.org/sivrisinek-isirigi-kasintisi-nasil-gecer.html Mon, 22 Oct 2018 09:56:08 +0000 Sivrisinek Isırığı Kaşıntısı Nasıl Geçer, Yaz aylarının düşmanı olan bu canlılar kan emici zararlı böceklerdir. Çift kanatlara sahiplerdir. Vızıltı sesleriyle tanınan ince, uzun bacaklı, narin, küçük ebatlardaki hay Sivrisinek Isırığı Kaşıntısı Nasıl Geçer, Yaz aylarının düşmanı olan bu canlılar kan emici zararlı böceklerdir. Çift kanatlara sahiplerdir. Vızıltı sesleriyle tanınan ince, uzun bacaklı, narin, küçük ebatlardaki hayvanlardır. En çok pirinç yetiştiriciliği yapılan sazlıklarda hayatlarını sürdürmeyi severler.

Sivrisinek Isırığı Kaşıntısı, sivrisineğin insan vücudunun herhangi bir kısmını ısırmasıyla ısırılan yerde kaşınma hissi uyandıran reaksiyondur. Uykusuzluğa, gerginliğe, vücutta şişlik ve kızarıklığa sebep olur. Geçici stres sebebidir.

Sivrisineklerin dişi cinsleri kan emerler. İnsan vücudunu ısıran sinekler tükürük salgılarıyla hastalık bulaştırabilir. Sivrisineklerin bulaştırdıkları hastalıkların en çok bilineni sıtma rahatsızlığıdır. Sivrisinek ısırığıyla alerjik reaksiyon sonucunda kaşıntı meydana gelir. Böylece sivrisineğin uyguladığı basınçla  deriye zerk ettiği madde alerji oluşturur. Isırığa maruz kalan insanların savunma sistemi değişiklik gösterebilir. Bazıları hiç tepki vermez. Bunlar vücut direnci yüksek insanlarda görülür. Bazıları ise aşırı tepki verir. Bunun sebebi ise vücut direncinin, savunma mekanizmasının düşük olmasıdır. Ciddi kızarıklık, şişlik oluşturur. Sivrisineğin emdiği kan miktarı da kaşıntının şiddetini arttırır veya azaltır.

Sivrisinek Isırığı Kaşıntısı Nasıl Geçer Ve Ne  Kadar Sürer

Sivrisineğin ısırdığı vücudun direnç seviyesi önemlidir. Direnci düşük kişilerin savunma sistemi yetersizdir. Yüksek dirence sahip olan kişilerde ise bu ısırık etkisini göstermeyebilir. Kaşıntı meydana geldiğinde ısırılan noktada kızarıklık, şişkinlik belirtileri ortaya çıkar. Sivrisineğin emdiği kan miktarının az veya çok olması iyileşme süresine etki eder. Doğal yöntemlerle bu yaşanılan durumu iyileştirmek mümkündür. Sofralarınızda kullandığınız tuz bu konuda size yardımcı olabilir. Isırılan bölgenin şiddetle kaşınan bölgesine birkaç damla su pamuk eşliğinde veya yüzeysel olarak damlatılır ve üzerine bir miktar tuz eklenerek kuruduktan sonra kaşıntının geçtiğini hissedersiniz. Ayrıca doktor muayenesiyle eczanelerden temin edilen jeller de fayda sağlamaktadır.


]]>
Kaşıntı Nasıl Geçer https://www.kasinti.org/kasinti-nasil-gecer.html Mon, 22 Oct 2018 11:16:11 +0000 Kaşıntı nasıl geçer, kaşıntı günümüzde pek çok insanın bazı dönemlerinde yaşamış olduğu sağlık sorunlarındandır. Basit bir sorun gibi görünse de aslında kişinin hayatını olumsuz  etkileyen, uykusuzluk problemlerin Kaşıntı nasıl geçer, kaşıntı günümüzde pek çok insanın bazı dönemlerinde yaşamış olduğu sağlık sorunlarındandır. Basit bir sorun gibi görünse de aslında kişinin hayatını olumsuz  etkileyen, uykusuzluk problemlerine neden olan, depresyona sebep olabilen ve hatta kişinin psikolojik sorunları var ise intihara kadar götürebilen bir sorundur kaşıntı problemi. Deride meydana gelen tahriş ve izlerden dolayı sosyal hayatı da etkisi altına alan bir rahatsızlıktır. Kaşıntı probleminin pek çok nedeni vardır. Bazen ciddi hastalıkların ilk belirtileri olabildiği gibi, bazende hastalığın belirtilerine eşlik edebilmektedir. Aslında kaşıntı vücudumuzun vermiş olduğu bir çeşit uyarı sinyali yada derimizin vermiş olduğu ve bizi doktora gitmeye yönlendiren bir tepkidir. Çünkü ne kadar hafife alınsa da, kaşıntı işte geçer nasılsa deyip atlanmamalı ve nedeni mutlaka araştırılmalıdır.

Kaşıntı nedenleri:

Kaşıntıya neden olan pek çok basit ve ciddi hastalık saymak mümkündür, bunlar; Egzama, uyuz, bitlenme, ilaçlardan kaynaklanan kaşıntılar, çeşitli mantar hastalıklarının yol açtığı kaşıntılar, bağırsak parazitleri, iç organda meydana gelen kanser türleri (safra kesesi kanseri, karaciğer kanseri, bağırsak kanseri gibi), safra kesesinde oluşan taşlar, sarılık, lösemi yada lenfoma gibi çeşitli kan hastalıkları, AIDS, böbrek yetmezliği, safra tıkanıklıkları, diyabet gibi hastalıklarda ilk belirti kaşıntı olabilmektedir. Yada kaşıntının sık rastlanan nedenlerinden biri olan cilt kuruluğu kaşıntı sebebi olabilmektedir. Cilt kuruluğu özellikle yaşlı insanlarda, yaşın ilerlemesi sonucu derinin esnekliğini kaybetmesi, su tutabilme özelliğinin azalması ve deri fonksiyonlarının deformasyonundan dolayı oluşmaktadır. Genç yada orta yaşlı bireylerde görünen cilt kuruluğu ise ya çok sıcak su ile sık banyo yapmalarından yada banyo esnasında kullandıkları sabunların sert alkali sabunlar oluşundan kaynaklanabilmektedir. Aynı zamanda banyoda sık lif yada kese yapılması da cilt kuruluğuna neden olan sebeplerdendir. 

Kaşıntı nasıl geçer, tedavi edilir

Kaşıntı da uygulanacak tedavi yolundan önce kaşıntının nedenleri araştırılmalı ve nedene yönelik tedavi uygulanmalıdır. Kaşıntı nedenleri araştırılırken ise hastanın yaşı, yakın zamanda kullandığı ve hala kullanmakta olduğu ilaçlar, mevcut olan hastalıkları, banyo alışkanlıkları, ve hastanın psikolojik durumu dikkate alınmalıdır. Eğer hastadaki kaşıntının nedeni deri hastalıkları ise uygun ilaçlar kullanılarak tedavi edilebilmektedir. Kaşıntı tedavisinde deri hastalıklarında kullanılabilecek pek çok mentollü kremler, pudralar, vazelin ve pomatlar bulunmaktadır. Ancak tüm bunlar kısa süreli tedaviler için uygundur. Uzun süreli tedavilerde bu tür ürünleri kullanmak cilt tahrişine neden olacağından kullanılması doğru olmaz. Tedavi süreci uzun olan kaşıntı problemlerinde hastanın aynı zamanda bir psikolog tarafından izlenmesi de gerekli görülebilmektedir. Tedavi sürecinde hastanın alkol alımından, baharatlı ve sıcak yiyecek, içeceklerden uzak durması da gerekmektedir. Çünkü bu tür yiyecek ve içecekler deride damarların genişlemesine neden olacağı için kaşıntıyı daha çok arttırabilmektedir.

Kaşıntının nedeni ne olursa olsun evde uygulayabileceğiniz birkaç küçük değişikle kaşıntınızı hafifletmek de mümkün, çok sıcak ortamlardan kaçınmak, çok sıkı (terletecek şekilde) giyinmemek, pamuklu ve hafif giysiler kullanmak kaşıntıyı hafifletmede yardımcı olacaktır.
]]>
Kaşıntı Hapı https://www.kasinti.org/kasinti-hapi.html Mon, 22 Oct 2018 17:44:36 +0000 Kaşıntı hapı, Kaşınmanın tedavisinde sarf edilen  ilaçlar kortizonlu merhemler ya da pomadlardır. Tedaviye iyi yanıt alınmasını karşılamaktadır ama kortizonun çok sayıda yan etkisi vardır. Bu sebeple kortizonlu merhemler u Kaşıntı hapı, Kaşınmanın tedavisinde sarf edilen  ilaçlar kortizonlu merhemler ya da pomadlardır. Tedaviye iyi yanıt alınmasını karşılamaktadır ama kortizonun çok sayıda yan etkisi vardır. Bu sebeple kortizonlu merhemler uzun vakit kullanılmamalıdır. 3-5 günü aşan kullanımlar ardından şu tür yan etkiler görülebilmektedir.

Bölgesel kortizon tüketimine bağlı gelişebilecek sorunlar:
 • Ciltte incelmeler
 • Morarmalar
 • Hipopigmentasyon (cildin beyazlaşması)
 • Akne (sivilce oluşması)
 • Strialar (cilt yırtıkları)
 • Telenjektazi(kılcal damarlarda artma)
 • Sekonder enfeksiyon
 • Sistemik yan etkiler (kana geçmesine bağlıdır)
Kaşıntılı cilt rahatsızlıklarının tedavisinde bitkisel orijinli kortizonlar tercih edilebilir. Bitkisel orijinli kortizonların kullanılması daha rahattır. Yukarda yazılan yan etkiler herbal steroidlerde görülmez. Bu yan etkiler görülmemesine karşın kaşıntılı hallerde asıl problemin çözümü daha doğru bir yaklaşım olur. Genellikle anüs ve genital bölge kaşıntılarında tedavi daha uzun devam edebileceğinden kortizon içeren kremlere temkinli yaklaşılmalıdır, kortizon içermeyen mamüller tercih edilmelidir. Bunlar dışında antihistaminik denilen alerji engelleyici merhem ya da jeller daha çok böcek sokması ya da toz alerjisinde kullanılmakta ve kaşıntı olan hallerde genelde yetersiz kalmaktadır. 

Kaşıntı hapı, birtakım bedenler zararlı olmasa bile birtakım maddelere karşı aşırı duyarlı olabilir. Bu halde beden reaksiyon göstererek alerji hastalığı ortaya çıkabilir. Alerjen maddeler bağışıklık sistemine dek ilerlediğinde madde zararlı olmasa bile immun sistemi maddeyi zararlı algılar bu hale karşı koruyucu hedefli antikor geliştirmeye başlar. Dolayısıyla alerji ortaya çıkar. Alerjiye aşırı yatkın şahıslara atopik şahıslar denir. Bağışıklık sistemi alerjik madde ile bir defa karşılaştığında hassasiyet gösterir ve o madde hafızaya kazınır. İlerleyen dönemlerde yine aynı madde ile karşılaşıldığında bağışıklık sistemi bu defa aşırı reaksiyon gösterir. Toplumda aşağı yukarı %30 seviyesinde şahıs alerjiye maruz kalmaktadır. Alerji daha çok kalıtsal yatkınlık ile ilgili bir rahatsızlıktır. Fakat bölgesel faktörler de alerji üstünde etkilidir. Alerji tedavisinde ilk basamak bireyin alerjen maddeden uzak durmasıdır. Alerji genelde ilişki yolu ile ortaya çıktığı için kişinin alerjen bulunduğu maddeden kaçınması gerekir. 

Alerji için değişik Kaşıntı hapı çeşitleri vardır.

Antihistaminikler:
Bu tür alerji kaşıntı hapı alerjik reaksiyonlarda şikayetleri hafifletmek ya da baskılamak için kullanılır. Burun tıkanıklığı, kaşıntı, hapşırma, yanma, hapşırma, burun akıntısı gibi şikayetlere karşı bireyin hayat niteliğini iyileştirir. Antihistaminikler bilhassa kaşıntı, hapşırma ve akıntı için yararlıdır.
Kortizon: Kortizon tipi haplar histaminikler ile eş güdümlü kullanıldığında daha yararlı olur. Tablet ya da iğne şeklindedir.
Dekojestanlar: Bu kaşıntı hapı grubu burun içersinde meydana gelen şişliğe karşı yararlıdır. Sprey ve hap versiyonu vardır.
]]>
Kulak Dışı Kaşıntısı https://www.kasinti.org/kulak-disi-kasintisi.html Tue, 23 Oct 2018 03:27:34 +0000 Kulak Dışı Kaşıntısı, Kulak yapısı itibari ile kendini dışarıdan gelebilecek herhangi bir tehlikeye karşı savunabilmek için serümen adı verilen halk arasında kulak kiri olarak bilinen bir yapıyı meydana
Kulak Dışı Kaşıntısı, Kulak yapısı itibari ile kendini dışarıdan gelebilecek herhangi bir tehlikeye karşı savunabilmek için serümen adı verilen halk arasında kulak kiri olarak bilinen bir yapıyı meydana getirmektedir. Bu yapı çok şiddetli ve oldukça sık bir biçimde pamuklu kulak çöpü ile temizlenince kulak yolunda olması gerekenden çok daha fazla kuruluk meydana gelmektedir. Bunun gibi kulak içine dışarıdan sokulan çeşitli cisimler temizlik bakımından faydalı olsa dahi kulak dışında kaşıntıya yola açar. Kulak dışı kaşıntısının en bilindik bir başka nedeni ise alerjik yapıda olan oldukça hassas bünyelerdir. Daha önceden mantara yada egzama gibi hastalık geçirmiş veya bu hastalıkları aktif bir şekilde yaşayan çeşitli birçok madde veya besine karşı alerjisi olan kişilerde kulak dışı kaşıntısı çok daha fazla olur. 

Kulak Dışı Kaşıntısı Sebepleri 

Yaralanmalar, Böcek Sokmaları ve Deri Alerjileri: Kulak kaşıntısının diğer sebeplerinden bazıları ise deri alerjileri,  böcek sokması ve kulak yaralanmalarıdır. Oluşan yaralar iyileşme aşamasında genellikle kaşıntıya sebep olur. Yaygın bir çocuk rahatsızlığı olan su çiçeği kırmızı kabarcıklar ile birlikte kulak dışında oldukça şiddetli kaşıntıya neden olur. Saçkıran, uyuz, egzama, deri alerjileri ve uyuz gibi rahatsızlıklar kaşıntının diğer kaynaklarıdır. 

Enfeksiyonlar: Kaşıntı bir kulak enfeksiyonun belirtisi de olabilir. Dış kulak yolu iltihabı bu enfeksiyonların en bilindik çeşitlerinden birisidir. Genelde yüzücü kişilerde yüzmeye başlamadan önce veya suya bir şekilde maruz kaldıktan sonra kulak içerisinde kalan nem yüzünden olur. Bu yüzdende yüzücü kulağı olarak da adlandırılmaktadır. 

Besin Alerjisi: Birden, oldukça yoğun ve olağan dışı kulak dışı kaşıntısı durumlarında mutlaka doktora gitmek gerekir. Ciddi bir besin alerjisi ile birden meydana gelen kulak dışı kaşıntıları oldukça yoğun bir kaşıntı ihtiyacı uyandırır. Bu tip bir kaşıntı nefes almanızı zorlaştıran, kusmaya, çıbana, bayılmaya ve şişliğe sebep olan oldukça ciddi bir anafilaktik reaksiyonun habercisi olur ve acilen tıbbi müdahaleyi gerektirmektedir.

Alerjik Sebepler
 • Böcek sokması veya böcek ısırması
 • Belirli bazı besinler
 • Meşe ağacı veya zehirli sarmaşık
 • Deterjanlar, boyalar veya kozmetikler
 • Kuyumculuk alanında kullanılan metal malzemeler
 • Latesk, elastiki veya kauçuk malzeme içeren endüstriyel kimyasallar
Kulak Dışı Kaşıntısı Tedavisi

İlaçlar: Yüzücü kulağı durumlarında kulak içerisinde biriken nem yüzünden dolayı mantar enfeksiyonları ortaya çıkar. Bu durumlara meyilli kişiler için kulak içi daima kuru olmalı ve antifungal mantar engelleyici ilaçların kullanılması gerekir.

Kulak Dışı Kaşıntısı Önleyebilmek İçin Alınacak Bazı Önlemler

Kulak dışı kaşıntısına meyilli olan kişiler semptomların gelişimini önleyen bazı belirli tedbirler almaktadır. Banyo yapmadan önce kulak girişlerini tıkamak için kullanacakları bir miktar pamuk kulak içerisine sabun ve fazla su kaçmasını önler. Yüzücü kişilerde saç bandı veya şapka kullanarak kulak içlerini kuru tutabilir bakteri ile mantara karşı olan hassasiyeti azaltır. 

Zeytinyağı ile Hindistan cevizi yağı da en etkili geleneksel yöntemlerdendir ve bazı durumlarda kulak damlalarının yerini bile doldurur. Ayrıca sarımsak yağı da mantar enfeksiyonlarına karşı oldukça etkili olmaktadır.
]]>
Burun Kaşıntısı Parazit https://www.kasinti.org/burun-kasintisi-parazit.html Tue, 23 Oct 2018 11:56:34 +0000 Burun kaşıntısı parazit, genellikle göz kızarması, hapşırma, burun akıntısı ve göz sulanması gibi nedenlerde dolayı oluşmaktadır. Alerji oluşumu vücudun bağışıklık sisteminin normalden zararsız olan bir maddeye verebil Burun kaşıntısı parazit, genellikle göz kızarması, hapşırma, burun akıntısı ve göz sulanması gibi nedenlerde dolayı oluşmaktadır. Alerji oluşumu vücudun bağışıklık sisteminin normalden zararsız olan bir maddeye verebildiği bir tepkidir. Eğer burun kaşıntısı yaşıyorsanız bir doktora başvurmanız gerekmektedir.

Burun kaşıntısı parazit nedenleri,
kronik olan burun kaşıntısı problemi yaşıyorsanız yada bunu yanı sıra burun tıkanıklığı, hapşırma ve göz yaşarması gibi probleminiz varsa, büyük bir ihtimalle alerjik rinit rahatsızlığıyla karşı karşıyasınızdır. Bu tür olan alerjiye neden olan maddelerden biriside ev tozudur. Evlerimizde de bulunan veya gözle göremediğimiz bakterilerde bu tür alerjiye neden olabilir. Kedi, köpek ve at gibi hayvanların salya yada idrarına temas etmekle birlikte alerjik olan reaksiyonlara da neden olabilmektedir. Bunu yanı sıra eğer bir besine karşı hassasiyetiniz varsa, bu durumda burun kaşıntısına yol açabilmektedir. Vücudun susuz kalması yada nemsizlikten oluşan burun derisinin kurumasına veya burun kaşıntısına neden olabilmektedir. Sedef hastalığı ve egzama gibi rahatsızlıkları olan hastalar burun kaşıntısından şikayetçi olur. Bununla birlikte dumana, ağır olan kokulara ve kimyasallara maruz kalınması sonucunda burun kaşıntısı ortaya çıkabilmektedir. Havaların aniden ısınması yada soğuması ve nem değişikliği vücutta istenmeyen reaksiyonlar doğurabilir veya burun kaşıntısına da neden olabilmektedir. Hamilelik yada ergenlik döneminde meydana gelebilen hormonal olan değişikliklerde de burun kaşıntısına yol açabilmektedir. Bazı ilaçların da yan etkileri burun kaşıntısına neden olabilmektedir.

Burun kaşıntısı parazit tedavisi, basit gibi görülen ve ancak oldukça rahatsızlık veren burun kaşıntısından kurtulabilmenin bir kaç yolu var yada birçoğu kolaylık ile uygulanabilmektedir. Bu iyileştirme yollarından bazıları da burun kaşıntısına göre olan ilaçlar, burun spreyi veya çevresel olabilen değişikliklerdir. Alerjinin neden olabildiği burun kaşıntılarında da tedavi yöntemi ağız yada burun spreyleridir. Ancak bu spreyler uzun süreli olarak etki sağlayamamaktadır. Burun kaşıntısının nedeni de tam olarak anlaşılamadığı zaman da kalıcı olan tedaviyi bulmak çok zordur. Bu nedenle de bu rahatsızlıkta doktora başvurulması da çok önemlidir. Burun kaşıntısına fayda sağlayabilen tedavi yöntemlerimden biri tuz çözeltisi spreylerden kullanılmasıdır.
]]>
Ayak Kaşıntısına Ne İyi Gelir https://www.kasinti.org/ayak-kasintisina-ne-iyi-gelir.html Tue, 23 Oct 2018 23:03:15 +0000 Ayak Kaşıntısına Ne İyi Gelir, ayak kaşıntısı genelde yaz mevsiminde meydana gelen oldukça rahatsızlık veren bir durumdur. Bazı durumlarda kişilerin yaşam kalitesini olumsuz yönde etkiler ve bozar. Özellikle de alerjiler, aya Ayak Kaşıntısına Ne İyi Gelir, ayak kaşıntısı genelde yaz mevsiminde meydana gelen oldukça rahatsızlık veren bir durumdur. Bazı durumlarda kişilerin yaşam kalitesini olumsuz yönde etkiler ve bozar. Özellikle de alerjiler, ayak terlemesi, döküntüler ve mantar enfeksiyonun gibi etkenler ayak kaşıntısına yol açan en önemli etkenlerdir. Ayak kaşıntısını alacağınız en basit önlemler ve bitkisel içerikli önerilerle giderebilirsiniz. 

Ayak Kaşıntısına İyi Gelecek Tavsiyeler Nelerdir
 • Giyeceğiniz çorapların naylon olmaması ayakların hava almasına yardımcı olmaktadır.
 • Ayakkabı alır iken cildinize hava aldıracak modeller ve deri olan ayakkabılar almaya özen gösterin.
 • Ayağın temiz tutulması kaşıntı için oldukça faydalı olur. Gün aşırı ayaklarınızı sabun ve ılık su ile yıkayın. Ayaklarınızı yıkarken sıcak su kullanmayın.
Ayak Kaşıntısına Ne İyi Gelir, Bitkisel Kürler Nelerdir
 • Bir yemek kaşığı ıtır çiçeği ile bir kahve fincanı vazelini merhem gibi karıştırın. Yapmış olduğunuz bu bitkisel karışımı ayağınızın kaşınan yerlerine sürün.
 • Havucu mikser kullanarak suyunu sıkın. Daha sonra havuç suyunu ayağınızın kaşınan yerine sürün.
 • Yüz gram taze defne yaprağı ile döveç içinde dövmüş olduğunuz bir yemek kaşığı defne tohumunu bir litre suyun içine koyun ve kaynatın.
 • Bir çay bardağı kadar üzüm sirkesinin içerisine bir tatlı kaşığı sinameki ilave edin. Bu iki karışımı bir müddet bekletin. Ayaklarınızın kaşınan yerlerine saba ile akşam günde iki kez sürün.
 • Bir yemek kaşığı karanfil ile nöbet şekerini havan içinde iyice dövün. Bu karışımı sabah ile akşam iki kez yiyin. Ayağınızda ki kaşıntılar geçene dek bu karışımdan yiyin.
 • Yarım su bardağı kadar üzüm sirkesinin içine altı adet aspirin ezin. Ayağınızı iyice temizledikten sonra yapmış olduğunuz bu karışımı üç gün süreyle ayaklarınıza sürün. Yapmış olduğunuz bu bitkisel karışım aynı zamanda da mantar enfeksiyonunu geçirmek içinde kullanılır.
 • Ayağınızda kaşıntıya yol açan mantarların üstüne sarımsak suyu veya sarımsak dilimleri sürün. Daha sonra da ayağınıza bir çorap geçirin bütün gün bu biçimde bekletin. Yapacağınız bu yöntem birçok mantar ilacından çok daha etkili olmaktadır.
 • Aloe vera mantar hastalığını tedavi edebilmek için oldukça etkili bir yöntemdir. Bunun içinde kaşıntıyı giderebilen etkisi sayesinde aloe vera jelini düzenli bir şekilde ayağınızın kaşınan yerlerine sürün. Özellikle de mantar enfeksiyonunun bulunduğu bölgelere sürün.
 • İki litre kadar suyun içerisine bir avuç kadar ebegümeci atın. Bu karşımı tam bir gece bekletin bir gece bekledikten sonra karışımı sabah ısıtın ve ayağınızda kaşıntı olan yerlere sürün.
]]>
Alerji Kaşıntısına Ne İyi Gelir https://www.kasinti.org/alerji-kasintisina-ne-iyi-gelir.html Wed, 24 Oct 2018 11:23:02 +0000 Alerji Kaşıntısına Ne İyi Gelir, Bireyde kaşıma isteği uyandıran rahatsız edici ve tahriş edici bir histir. Vücutta sadece bir noktayı etkileyeceği gibi birçok noktayı da etkileyebilir. Kaşıntılar hafif kaşıntıdan başlay Alerji Kaşıntısına Ne İyi Gelir, Bireyde kaşıma isteği uyandıran rahatsız edici ve tahriş edici bir histir. Vücutta sadece bir noktayı etkileyeceği gibi birçok noktayı da etkileyebilir. Kaşıntılar hafif kaşıntıdan başlayarak şiddetlenerek farklı derecelere de sıçrayabilir. Oluşan kaşıntılar uzun süreli sürer ve artarsa en yakın zamanda uzman bir doktora başvurmak gerekir. İlaç tedavisiyle önlem alınır. Ayrı yeten bitkisel tedavi yöntemi de bulunmaktadır. 

Alerji Kaşıntısına Ne İyi Gelir

Aynısefa Bitkisi: Aynısefa bitkisi alerji kaşıntısına karşı kullanılabilecek bitkiler arasında yer almaktadır. Ülkemizin birçok memleketinde üretilmektedir. Aynısefa bitkisi iltihabı engelleyerek ve tahriş olan cildi iyileştirmek için yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Arı ve böcek sokmaları, morluklar ve başka benzeri hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır.

Papatya: Papatya çay şeklinde hazırlanarak kaşıntılı bölgeye sürülür. Cilt hastalıları ve alerjiler nedeniyle ortaya çıkan kaşıntılar tedavisinde etkili bir çözümdür. Kaşıntılı bölgeye sürülürse iltihabı ve tahrişi hafifleterek rahatlamanızı sağlar.

Çay Ağacı: Alerji kaşıntısı, egzama, kuru ciltleri nemlendirmek için kullanılabilecek çay ağacı yağı mantar enfeksiyonlarına karşı da çözüm olabilir. Kuru ciltlerde nem oranını arttırarak temizleyici etkisi ile enfeksiyonları yok eder. Çay ağacı yağı kaşıntıya karşı banyo suyuna ilave edilerek kullanılır. Çay ağacı yağı eklenen banyo suyu ile banyo yapıldığında alerji nedeniyle oluşan kaşıntı ve tahriş hafifler.

Taze Fesleğen: Yaprakları kaşıntılı bölgeye uygulayarak iltihap sökücü etkisinden faydalanılır. Cilde doğrudan uygulandığında yaprakları koparılarak uygulanmalıdır. Fesleğen çay şeklinde de kullanılabilir.

Zencefil: Bu alerji için doğal şifalı bitkilerden biridir. Bir parça zencefili soyup ezdikten sonra bir kupa içine yerleştirin. Daha sonra üzerine kaynar suyu ekleyin. Birkaç dakika bekledikten sonra içmeye hazır. Alerji için iyi yollardan biridir.

Alerji Kaşıntısına İyi Gelen Diğer Yöntemler

Alerji kaşıntısını önlemek için soğuk kompres, losyon ve ılık duş almak etkili olabilir. Kaşıntı tüm vücudu etkisi altına almışsa mutlaka zaman kaybetmeden doktora başvurulmalıdır.
]]>
Bacakta Kızarıklık Ve Kaşıntı https://www.kasinti.org/bacakta-kizariklik-ve-kasinti.html Wed, 24 Oct 2018 23:26:34 +0000 Bacakta Kızarıklık Ve Kaşıntı, Cilt oldukça hassas bir yapıya sahip olduğundan ve özellikle de ısıya karşı oldukça duyarlı olması bir takım dış etkenlere ve hastalıklara karşı dayanıksız kalarak sorunlar yaşamamıza n Bacakta Kızarıklık Ve Kaşıntı, Cilt oldukça hassas bir yapıya sahip olduğundan ve özellikle de ısıya karşı oldukça duyarlı olması bir takım dış etkenlere ve hastalıklara karşı dayanıksız kalarak sorunlar yaşamamıza neden olur. Bu sorunlardan bir tanesi bacakların kaşınması ve kızarmasıdır. Alerjik reaksiyonun bir sonucu olarak görülmektedir. Kızarıklık ve kaşıntının meydana geldiği bölge kızarıklığın şekli, şişlik ve döküntü ile birlikte görülüp görülmediği gibi unsurlar nedeni hakkında daha fazla bilgi verilebilir. Bu kızarıklık ve kaşıntı şiddetli olduğundan uykusuzluğa ve gerginliğe de neden olmaktadır. Çok da ciddi bir hastalık olmasa da yinede hafife almamak gerekir. Derimiz her zaman suya ihtiyaç duymaktadır. Soğuk havalarda beraber nem kaybını gösterir. Cildimiz nemsizliğin artmasıyla beraber ciltteki suda azalmakta bu nedenle cilt kurur. Yeterli olmayan neme sahip ortamlarda bulunmak ve soğuk havalarda cildin nem dengesini büyük oranda arttırır. Nemsiz kalan ciltte kuruma ve kaşıntı başlar hem de soyulmalar ve dökülmeler olur. 

Bunların yanı sıra alerjik reaksiyonlar, mantar enfeksiyonları da görülür. Egzama, liken ve böcek sokması gibi dermatolojik hastalıklar. Vitamin ve demir eksikliği, kan hastalıkları, böbrek ve parazit hastalıkları gibi bazı iç hastalıkları da neden olur. Yan etkisi olan ilaçlar ve streste sebepler arasındadır.

Bacakta Kızarıklık Ve Kaşıntı Tedavisi

Bacaklardaki kızarıklık ve kaşıntı görüldüğünde öncelikle doktorumuza başvurmalıyız. Kaşıntının ve kızarıklığın nedenleri araştırıldıktan sonra tedavi uygulanır. Kaşıntı egzama kaynaklı ise bu hastalıkların tedavisinin yapılması kaşıntı ve kızarıklığı giderir. Eğer kaşıntı ve kızarıklığın nedeni bir iç hastalığa dayanıyorsa haplar, merhemler uygulanır. Evde kendimiz uygulayabileceğimiz tedavi yöntemleri arasında sıcak banyo yasaklanmalıdır. Duş alınacaksa ılık su ile alınmalıdır. Hafif ince kıyafetler kaşıntıyı azaltır. Banyodan çıktıktan sonra nemlendirici kremler sürülmelidir. Kaşıntıyı hafifletmek için yediği besinlere de dikkat etmesi gerekir. Kaşıntıyı arttırıcı bazı gıdalar bulunur. Kafein, alkol ve baharatlı gıdalar bunların başında gelmektedir. Kaşıntısı olan kişilerin kola, kahve gibi içeceklerden de uzak durması gerekir. 
]]>
Kafa Kaşıntısı https://www.kasinti.org/kafa-kasintisi.html Thu, 25 Oct 2018 15:42:49 +0000 Kafa kaşıntısı, az yada çok hepimizin yaşadığı bir durumdur. Bazen stresli olduğumuz anda, bazen sıcak yada düşünürken kafa kaşıntısı meydana gelebilmektedir. Kafa kaşıntısı bazen basit nedenlerden kaynakla Kafa kaşıntısı, az yada çok hepimizin yaşadığı bir durumdur. Bazen stresli olduğumuz anda, bazen sıcak yada düşünürken kafa kaşıntısı meydana gelebilmektedir. Kafa kaşıntısı bazen basit nedenlerden kaynaklansa da, bazen kafa derisi ile ilgili bir rahatsızlık sebebiyle olabilmektedir. Bu sebepler araştırılıp çözüm bulunması gerekebilmektedir. 

Kafa kaşıntısı nedenleri

Kepeklenme: Kepek problemi çoğu insanın yaşadığı problemlerden bir tanesidir. Kepeklenmenin nedeni kullanılan şampuanlar yada saç bakım ürünleri olabilmektedir. Bunların dışında sedef, egzama vb. benzeri rahatsızlıklar saç derisinin kurumasına neden olarak kafa kaşıntısına sebep olmaktadır. 

Bitlenme: Bitlenme kafa kaşıntısına sebep olan etkenler arasında en son tercih edilecek olandır. Her ne kadar çözüm yolları var olsa da uğraş veren bir süreçtir. Kafa kaşıntınız kümes hayvanları yada benzeri nedenlerden dolayı oluşabilmektedir. 

Yetersiz saç bakımı: Saçların düzgün yıkanmamış olması aşırı yağlanmaya ve kirlenmeye neden olmaktadır. Günlük yaşantımızda saçlarımızı sabah yıkamış olsak dahi gün içerisinde maruz kaldığımız şehir içi kirlilik yüzünden tekrar yağlanmak da ve kirlenmektedir. Birde günlük bakımı yapmadığımızı düşünürsek kafa kaşıntısı kaçınılmaz olacaktır. Birde uzun saçlı kişilerde bakım gereksinimi daha dikkatli yapılmalıdır. 

Stres: Stres kafa kaşıntısına neden olan psikolojik faktördür. Direk olarak ciltte kızarma, kuruma yada benzeri bir görüntüye neden olmasa da sıkıntı anı başladığında yada düşünme sürecinde otomatik olarak elimiz kafamıza gitmektedir. Hatta kaşıya kaşıya kendimiz yara yapabiliriz. Buda kafa kaşıntısı için kısır döngü olacaktır. 

Kafa kaşıntısı tedavi yada korunma yöntemleri

Kafa kaşıntısı yukarıda bahsettiğimiz cilt problemlerinden kaynaklanıyor ise cilt hekimi kontrolünde kremler yada losyonlar kullanmamamız gerekmektedir. Aynı zamanda bitlenme durumunda da cildiye kontrolünde tedavi devam etmelidir. Sedef yada egzama tekrarlayabilen rahatsızlıklar olduğu için sürekli ilaç kullanmanız gerekebilmektedir. Saç bakım ürünlerinin yaptığı etkenler sonucunda oluşan bir kafa kaşıntınız var ise bu ürünleri değiştirerek kendinize doğru ürünü bulabilirsiniz. Doktorunuz cilt tipinize göre hangi şampuanı yada saç bakım ürününü kullanmanız gerektiğini söyleyecektir. Yağlı bir saç tipine sahipseniz her gün saçlarınızı yıkamanız gerekebilmektedir. Özellikle yiyecek sektöründe çalışanlar daha iyi bakım yapmak zorundadır. Son olarak çağımız hastalık nedenlerinden stres. Engellemek zor olsa da mümkün olduğunca aza indirgemeye çalışmak çözüm sağlayabilecektir. 
]]>
Kasık Bölgesinde Kaşıntı https://www.kasinti.org/kasik-bolgesinde-kasinti.html Fri, 26 Oct 2018 02:02:24 +0000 Kasık bölgesinde kaşıntı, birkaç nedenden dolayı olabilmektedir. Bu tür kaşıntılar birçok insanın başına gelebilmektedir ve rahatsız edici bir durumdur. Özellikle yaz aylarında ve ayakta hareketli iş yapıyorsanız dikkat da Kasık bölgesinde kaşıntı, birkaç nedenden dolayı olabilmektedir. Bu tür kaşıntılar birçok insanın başına gelebilmektedir ve rahatsız edici bir durumdur. Özellikle yaz aylarında ve ayakta hareketli iş yapıyorsanız dikkat dağınıklığına dahi neden olabilmektedir. Kasık bölgesinde kaşıntı etkene bağlı olarak aynı gün içerisinde kaybolabilmektedir. Ancak altta yatan neden daha ciddi bir durum ise tedavi gerektirebilmektedir. 

Kasık bölgesinde kaşıntı nedenleri 

Temizlik: Bu bölgenin temizliği çok önemlidir. Düzgün yıkanmama ve terleme sonucunda bu bölgede biriken kirler kaşıntıya neden olabilmektedir. Ayrıca yaz aylarında iç çamaşırının günlük değiştirilmemesi sonucu çamaşır üzerinde oluşan nem kasık bölgesinde kaşıntıya neden olabilmektedir. Bunlara dikkat edildiği sürece kasık bölgesinde kaşıntı sorunuyla çok sık karşılaşmamış olacaksınız. 

Mantar: Bu bölgede oluşabilecek ciddi cilt hastalıklarında bir tanesidir. Özellikle yukarıda bahsettiğimiz maddeye istinaden mantar enfeksiyonu meydana gelebilmektedir. Bunun anlaşılabilmesi için cilt uzmanının kontrolü gerekmektedir. Mantar enfeksiyonunu kirlilikten dolayı alabileceğiniz gibi havuzlar, enfeksiyon taşıyan birinin havlusunu kullanma yada tuvaletlerden alabilirsiniz. Tedavi süresi hastalığın şiddetine göre değişebilmektedir. Başlangıç düzeyinde ise kremler ile, ilerlemiş ise ağızdan alınan haplar ile tedavi sağlanabilmektedir. Ancak bu süreçte bölgenin nemli kalmaması gerekmektedir. Kasık bölgesinde kaşıntıya neden olan enfeksiyon tekrarlayabilir.

Sedef egzama: Bu iki cilt hastalığı cildin kurumasına neden olarak kaşıntıya neden olmaktadır. Özellikle koltuk altlarında, dizlerde, disklerde, kasıklar, saçlı deride oluşabilmektedir. Kuruma, kızarma ve pullanma şeklide belirti verir. Esas nedeni bilinmese de geriletmeye yardımcı olabilecek tedavi yöntemleri mevcuttur. Bu yöntemler sedefi tam olarak ortadan kaldırmada kasık bölgesinde kaşıntı yada başka bölgelerde meydana gelen kaşıntının önüne geçilebilecektir. Ancak her durumda uzman bir dermatolog kontrolünde neden bulunmalı ve tedavi süreci başlatılmalıdır. İlaçlarınızı düzenli kullandığınız takdirde sorunlar ortadan kalkacaktır.
]]>
Avuç İçi Kaşıntısı https://www.kasinti.org/avuc-ici-kasintisi.html Sat, 27 Oct 2018 00:01:40 +0000 Avuç içi kaşıntısı, bu kaşınmalar genellikle kendiliğinden geçmektedir. Ama bazen farklı bozukluk veya hastalıkların belirtisi olabilir. Uzun süredir düzelmeyen bir kaşıntı söz konusu ise bir cildiye uzmanından yardım alma Avuç içi kaşıntısı, bu kaşınmalar genellikle kendiliğinden geçmektedir. Ama bazen farklı bozukluk veya hastalıkların belirtisi olabilir. Uzun süredir düzelmeyen bir kaşıntı söz konusu ise bir cildiye uzmanından yardım almanız gerekmektedir.

Avuç içi kaşıntısı nedenleri nelerdir

Alerjiler, avuç içerisindeki kaşıntıların en yaygın nedeni alerjilerdir. Polen alerjileri, besin alerjileri veya kimyasal maddelere karşı alerjiler kaşıntıya neden olabilmektedir. Kaşıntı sadece sağ ya da sadece sol avuç içini etkileyebilir.

Egzama: Egzama tüm insan vücudunu etkileyen bir hastalıktır. Genelde ayak, el ve cilt kaşıntısı olarak kendini göstermektedir. Dishidrotik egzama yani el egzaması durumunda özellikle avuç içleri ve ayak tabanlarında kaşınma meydana gelir.

Atopik dermatit: Egzama hastalığının bir alt sınıfı olan hastalık ciltte kaşıntılı döküntülere neden olur. Büyük sıklıkla elleri etkileyerek avuç içi kaşınması gibi belirtiler gösterir.

Karpal tünel sendromu: Aşırı klavye kullanmak veya ağırlık kaldırmak gibi aktiviteler sonucu bilekten ele uzanan medyan sinirin sıkışması sonucu ortaya çıkmaktadır. Karpal tünel sendromu durumunda, elde ve bilekte ağrıya ek olarak avuç içerisinde ve parmaklarda kaşıntı görülebilmektedir.

Primer biliyer siroz: Çok nadir görülen bir hastalıktır. Erken dönem belirtileri avuç içlerinde ve ayak tabanlarındaki kaşınmalardır. Kaşınmanın sebebi dolaşımdaki serbest bir şekilde dolaşan safra asididir.

Avuç içi kaşıntısı tedavileri nelerdir

Antihistamin kremler: Alerji durumunda ilk yapılacak şey, alerjiye neden olan maddeyi tespit edip ondan uzaklaşmak olacaktır. Bunun yanında eczanelerden tedarik edilebilecek antihistamin kremler faydalı olacaktır.

Düzgün cilt bakımı: Atopik dermatit ve egzamanın gerçek bir tedavisi yoktur. Tedavi belirtileri özellikle kaşıntıyı dindirmek üzerinedir. Bunun için düzgün bir cilt bakımı önem taşımaktadır. Antibiyotikler, antihistamin ilaçlar ve steroidler de kullanılabilir.

Ursodeoksikolik asit: Bu aside sahip ilaçlar primer biliyer siroz hastalığının ilerlemesini engeller ve kaşıntı konusunda yardımcı olur.
]]>
Ciltte Kaşıntı Ve Kabarma https://www.kasinti.org/ciltte-kasinti-ve-kabarma.html Sat, 27 Oct 2018 13:04:07 +0000 Ciltte Kaşıntı ve Kabarma, Cilt hastalığının belirtisi olarak ortaya çıkabilen ciltte kaşıntı ve kabarma, aynı zamanda başka bir hastalığın belirtisi olarak da ortaya çıkılabilen bir durumdur. Bir çok kişinin ortak probl Ciltte Kaşıntı ve Kabarma, Cilt hastalığının belirtisi olarak ortaya çıkabilen ciltte kaşıntı ve kabarma, aynı zamanda başka bir hastalığın belirtisi olarak da ortaya çıkılabilen bir durumdur. Bir çok kişinin ortak problemi olan bu durum cildin herhangi bir yerinde ortaya çıkan kaşıntı nedeniyle kaşınan yerin kızararak kabarması ile ortaya çıkar. Ciltte kaşıntı ve kabarma, fiziksel bir problemden kaynaklanabileceği gibi psikolojik bir durum olarak da ortaya çıkabilir. Genellikle mevsim değişikliklerinde kendini gösteren bu durum cilt rahatsızlıklarının en sık görülenlerinin başında yer alır. 

Ciltte kaşınma ve kabarma nedenleri; 

Alerjik durumlar, kullanılan deterjan, şampuan, parfümün cilde temas etmesi ciltte kaşıntı ve kabarmanın ortaya çıkmasına neden olabilir. Bazen giyilen kıyafetler ya da kişinin tükettiği gıdalar da alerjiye neden olabilir. Alerjiden kaynaklanan ciltteki kaşıntı ve kızarıklık genellikle kısa sürer. Ancak uzun sürdüğü takdirde doktora başvurulmalıdır. İlkbahar mevsiminde görülen polen ve tozlar nedeniyle de ciltte kaşıntı ve kabarma görülebilir.

Dermatolojik hastalıklar, mantar enfeksiyonu, sedef hastalığı, urtiker, isilik, suçiçeği, dermatitis herpetiformis, böcek sokması, bitlenme, uyuz gibi dermatolojik hastalıklar bu problemin ortaya çıkmasına neden olabilir. Aynı zamanda çocukluk döneminde ortaya çıkan apotik dermatit rahatsızlığı da ciltte kaşıntı ve kabarmaya yol açabilir.

Psikolojik nedenler, aşırı sıkıntı, stres, gerginlik gibi duyguların aşırı yoğun hissedilmesi ciltte kaşıntı ve kabarma nedenleri arasında sayılabilir.

İlaç kullanımı, özellikle ağrı kesici ve antibiyotik ilaçların yan etkisi olarak ciltte kaşıntı ve kabarıklık durumuna rastlanmaktadır. 

Cilt kuruluğu, cildin kuru ve nemsiz olması kaşıntı ve kabarıklığı tetikleyici bir etkendir. Özellikle de klima ve kalorifer bulunan ortamlarda yaşayan kişilerin cildi nemin az olması nedeniyle kurur.

İç hastalıkları, iç organı kanserleri, viral hepatit, diyabet, safra kesesi taşı, safra yolu tıkanıklığı, böbrek yetmezliği, sistemik hastalıklar, kronik böbrek yetmezliği, tiroid hastalıkları gibi hastalıklarda ciltte kaşıntı ve kabarmalar görülebilir. 

Hamilelik, gebelik döneminde görünen hormon değişiklikleri vücudun savunma sistemini etkiler ve bu durumda cildin bazı bölgelerinde kaşıntı ve kabarmaya neden olabilir.

Ciltte kaşıntı ve kabarma tedavisi, ciltte meydana gelen kaşıntı ve kabarma bir haftadan uzun süre geçmiyorsa mutlaka doktora başvurulmalıdır. Ciltte kaşıntı ve kabarma ciddi bir hastalığın belirtisi olarak ortaya çıkabileceği için iyi analiz yapılması gerekir. Ciltte kaşıntısı ve kabarması çoğunlukla doktor tarafından reçete edilecek kortikosteroid kremler ve oral anti histaminler ile tedavi edilir. Bununla beraber fototerapi adı verilen ışık tedavisi ile vücuda verilecek belirli ışık dalgaları ile yapılan ve birkaç seans süren tedavi yöntemiyle de bu rahatsızlık tedavi edilmektedir.

Cide kaşıntı ve kabarmayı engellemek için, aynı zamanda kaşıntı hissi olan bölgeye dokunulmamalıdır. Çünkü bu durum kaşıntı ve kabarmanın daha da çoğalmasına neden olabilir. Bu nedenle kaşıntı ve kabarma durumunda oldukça dikkatli davranılmalıdır. Bunlarla beraber kişinin alacağı bir takım önlemler ve beslenmesinde yapacağı ufak değişiklikler sayesinde ciltte kaşıntı ve kabarmaların önüne geçilebilir. Ciltte kaşıntı ve kabarma bir cilt hastalığı olması nedeniyle doktora danışmadan herhangi bir ilaç yada veya krem kullanılmaması gerekir.
]]>
Klitoriste Kaşıntı https://www.kasinti.org/klitoriste-kasinti.html Sat, 27 Oct 2018 13:36:42 +0000 Klitoriste Kaşıntı, vücudun herhangi bir yerinde meydana gelen normal bir kaşıntı bile insanı son derece rahatsız ederken klitoriste meydana gelen bir kaşıntı bazen tahammül edilemez şiddete ulaşabilir. Klit Klitoriste Kaşıntı, vücudun herhangi bir yerinde meydana gelen normal bir kaşıntı bile insanı son derece rahatsız ederken klitoriste meydana gelen bir kaşıntı bazen tahammül edilemez şiddete ulaşabilir. Klitoriste kaşıntı aniden başlayan ve gelişen bir durumdur. Kaşıntılar artarak devam ettiğinden dolayı tahriş olarak daha can yakıcı bir hale gelmesi mümkün olabiliyor. Kadın sağlığı için en önemli ve dikkat edilmesi gereken bölge olan klitoris bu kaşıntılardan dolayı başka enfeksiyonlara da açık hale gelebilir. Bundan dolayı klitoriste başlayan kaşıntılar kendi haline bırakılmamalı ve en kısa süre içinde tedavi edilmelidir.

Klitoriste kaşıntı nedir ve neden oluşur

Klitoriste kaşıntının birden fazla nedeni olabilmektedir. Kaşıntının en önemli nedeni vajinal enfeksiyonlardır. Klitoriste aşırı derecede kaşınmaya neden olan sebepler alerjik nedenler, çeşitli deri hastalıkları, genital bölgede oluşan kanserojen rahatsızlıklar, cinsel yol ile bulaşan hastalıklar, doğum kontrol hapları, emzirme ve menopoz dönemleri ve mantar enfeksiyonlarıdır. Klitoriste oluşan kaşıntının neden kaynaklandığının bilinmesi çok önemlidir.

Klitoriste meydana gelen kaşıntının sebebi çeşitli mantar enfeksiyonlarından oluşabilir. Bu mantar çeşitlerine tıp dilinde "candida albicans" adı verilmektedir. Klitoriste kaşıntıya bu mantar türü kadınların %80'inde görülebilmektedir.

Klitoriste kaşıntı nedeninin bir diğer ve önemli sebebi vajinal asit dengesinin bozulmuş olmasıdır. Bu durumda mantara neden olur. Kaşıntının giderilmesindeki en önemli nokta doğal vajen Ph  ve bakteri dengesinin sağlanmasıdır. Klitorisin normal mikrop yapısı değiştiğinde mantarların üremesi için uygum bir ortam oluşur ve mantarlar klitorisin iç kısmında üreyerek, klitorisi koruyan yararlı bakterileri yok eder.

Klitoriste kaşıntı sebeplerinden biri de günlük bakım ve hijyene dikkat edilmemesinden ve genital bölgenin nemli bırakılmasından kaynaklanır.

Ayrıca cinsel ilişki de bulunduğunuz partneriniz mantar taşıyor ise bu durum otomatik olarak size aktarılacaktır. Kaşıntının bir diğer nedeni ise vajinal trikomonas denilen rahatsızlıktır. Kaşıntıya ek olarak yeşil renkli bir vajinal akıntı ve kötü koku oluşur. İç çamaşırların temizliği için kullanılan kimyasallarda klitoriste kaşıntıyı tetikleyen bir nedendir.

Menopoz döneminde östrojen hormonunun azalması ile birlikte vajina duvarı inceldiği için vajina kurur ve sonuç olarak klitoriste kaşıntı ve tahriş oluşur. Bu durumların hepsinde de hekime başvurularak nedene göre tedavi uygulanması esastır. 

Klitoriste kaşıntıyı önlemek için alınacak tedbirler

 • Kişisel temizlik ve hijyene dikkat edilerek, günlük duş alma, ve temiz iç çamaşırı değişikliği
 • Pamuklu iç çamaşırlarından tercih etme
 • İç çamaşırlarının deterjan kalıntılarından tamamen arındırılması yüksek ısıda yıkama ve mutlaka sıcak ütü ile ütüleme
 • Koku içeren pet ve kokulu tuvalet kağıdı kullanmamak
 • Cinsel yolla bulaşan kaşıntılardan ve hastalıklardan korunmak için kondom kullanmak
 • Klitorisin Ph dengesini bozacak şekilde şampuan ve sabun gibi temizlik ürünlerini sürekli kullanmak
 • Dışkılama ve tuvaletten sonra gerekli temizliği mutlaka yapmak
 • Klitorisi ıslak ve nemli halde bırakmamak

Bu tedbirler büyük ölçüde korunmanızı sağlayacaktır. Ayrıca klitoriste meydana gelen kaşıntılar için mutlaka doktora başvurmalısınız.    

      


]]>
Egzama Kaşıntısı https://www.kasinti.org/egzama-kasintisi.html Sun, 28 Oct 2018 09:38:50 +0000 Egzama Kaşıntısı, Kontakt dermatit ismi verilen ve yabancı maddele ile temas sonucunda ortaya çıkan egzama duygu durumları, stres ve kaygı gibi durumlar egzamayı tetikler. Egzama kaşıntısını rahatlatabilmek için genelde kortik Egzama Kaşıntısı, Kontakt dermatit ismi verilen ve yabancı maddele ile temas sonucunda ortaya çıkan egzama duygu durumları, stres ve kaygı gibi durumlar egzamayı tetikler. Egzama kaşıntısını rahatlatabilmek için genelde kortikosteroid krem ile merhemler kullanılmaktadır. Bakteriyel deri enfeksiyonu içinde antibiyotik ile oral alınan antihistaminler tavsiye edilmektedir. Bu tür ilaçlar ve egzamanın sebepleri ile doğru tedavi yöntemleri hakkında mutlaka doktorunuza başvurun. Ayrıca doğal ve geçici bir çözüm içinde bir miktar yulafı ılık su ile karıştırarak tahriş olmuş yere sürün. 

Egzama Kaşıntısı İçin Önlemler

Egzama olan yeri kaşımak bakteri oluşumunu arttıracağından dolayı cildin tahriş olmasına sebep olur. Bu yüzdende ellerinizi kaşınan yerden  mümkün olduğunca uzak tutmanız en iyisi olur. Doktorunuzun tavsiye etmiş olduğu topikal histaminler ile bazı kremler egzama kaşıntısını kısa zaman içinde geçirir. Egzama kaşıntısı için soğuk kompres yapmak ve sıcak su ile banyo yapmakta dayanılmaz kaşıntıyı bir nebzede olsa hafifletir. Bu süre içinde egzamayı tetiklemekte olan olası alerjlerden uzak durmanız en iyisidir. 

Enfeksiyonu Önleyebilmek: Bazı zamanlar egzama olan yeri hiç farkında olmadan kaşımaya başlarsınız. Bu kaşıma cildi oldukça tahriş eder ve enfeksiyon kapmasına karşı korunmasız bir hale getirir. Bu durumu engelleyebilmek içinde tırnaklarınızı düzenli bir biçimde kesin ve anti bakteriyel sabunlar kullanın. Egzama kaşıntısı geceleri uykunuzda olmakta ise yatmadan evvel ince pamuklu eldiven giyin. 

Cilt Kuruluğunu Engellemek: Cilt kurudukça egzamanın belirtileri de doğal olarak artacaktır. Bu durumda çok daha fazla kaşıntıya yol açar. Özellikle de kış mevsiminde iç mekanlarda kullanılmakta olan ısıtıcılar önce havayı kurutur daha sonrada cildi kurutmaya neden olur. Bu durumu engellemek içinde oturmuş olduğunuz yere nemlendirici buhar cihazı çalıştırın. Isı kaynağına yakın yere yada kalorifer peteği yakınına geniş ağızlı bir kase içinde bir miktar su koymanız havayı nemli tutmanıza yardımcı olmaktadır. 

Egzama Kaşıntısı İçin Alınacak Diğer Tedbirler

 • Egzama rahatsızlığının daha fazla ilerlemesini azaltabilmek için stresten mutlaka uzak durun yada en azından stresinizi azaltmaya çaba gösterin.
 • Sentetik giysiler yerine pamuklu olan ve doğal ürünlerden yapılan kıyafetler tercih edin.
 • Egzamanın parlamasına neden olan maddelerin yada durumların neler olduğunu belirleyin ve bunlarda uzak durun.
 • Gün içerisinde terlediğinizde çorabınız ve gömleğinizi çıkarın.
 • Cildinize zarar vermesi için tırnaklarını hiç uzatmayın daima kısa kullanın. Eğer egzamayı kaşıyacak olur iseniz kısa tırnaklar cildinize daha az verir.
 • Egzama olan yeri duş süngeri yada havlu ile kesinlikle ovmayın.
 • Soğuk kompres uygulamanızda egzama kaşıntısını hafifletir. Yumuşak bir havlu içerisine buz torbası koyun bunu kaşınan cildin hemen yanında birkaç dakika veya gerektiği kadar tutarak kaşıntının hafiflemesine yardım eder.
 • Cildinizi sık, sık nemlendirmeyi ihmal etmeyin. Özellikle banyo yaptıktan sonra cilde nemlendirici sürün. Nemlendirici krem alırken kokusuz olanını alın. Vazelinde kullanabilirsiniz çünkü bu çeşit merhemler de sudan çok yağ vardır. Nemi hapis etme konusunda losyonlar veya kremler daha etkili olur.  

]]>
Rahim İçi Kaşıntı https://www.kasinti.org/rahim-ici-kasinti.html Mon, 29 Oct 2018 07:34:35 +0000 Rahim içi kaşıntı, Günümüzde bir çok kişinin başına gelen sık rastlanılan bir durumdur. Bir çok nedene bağlı oluşabilir. Çok can sıkıcı olup hastaların gündelik hayatını olumsuz etkilemektedir. En büyük nedeni genel Rahim içi kaşıntı, Günümüzde bir çok kişinin başına gelen sık rastlanılan bir durumdur. Bir çok nedene bağlı oluşabilir. Çok can sıkıcı olup hastaların gündelik hayatını olumsuz etkilemektedir. En büyük nedeni genelde mantar hastalıklarıdır. Tıp dilindeki adı ''Candida Albicans''dır. Hastalar genelde yaşadıkları bu rahatsızlıktan dolayı oldukça çekingen davrandıkları için genelde ihmal ederler buda sonrasında tedavisi çok zor durumların ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Neredeyse bütün kadınların hayatında bir kez bile olsa rastladıkları bir durumdur. Vajinal ortam yapısı itibariyle nemli, sıcak ve karanlıktır. Mantarlarda bu tip ortamları çok sevdikleri için kolayca yayılma özelliğine sahiptir.

Rahim içi kaşıntı Neden Oluşur

 • Sürekli olarak antibiyotik ve bu tarz ilaçların kullanılması
 • Doğum kontrol hapları kullanılması sonucu hormonel dengenin bozulması
 • Yanlış beslenme sonucu bağışıklık sisteminin zayıflaması ve karbonhidrat ve yağlı besinlerin aşırı derece de tüketilmesi
 • Stres bütün hastalıkların ana sebebidir. Bağışıklık sisteminin zayıflamasına ve rahim içinde bu tip mantarların oluşmasına neden olur.
 • Dar kıyafetler pantolonlar, sentetik içeren iç çamaşırları genital bölgenin terlemesine neden olur. Bu terde çok kısa bir zaman içinde bu bölgede bakterilerin oluşmasına neden olur. Bu yüzden her zaman pamuklu iç çamaşırları giyilmesi gerekir. Ayrıca ıslak giyilen iç çamaşırları, mayo da mantarların oluşmasına sebebiyet gösterir.
 • Menopoz döneminde hastaların yaşamış oldukları hormonel değişimlerde bu tip enfeksiyonların oluşmasının nedenidir.
 • Vajina yapı olarak oldukça asidik bir ortama sahiptir. Cinsel ilişki sırasında spermlerin vajina ile uzun süre temas halinde kalması vajinanın ph dengesini bozar. Bu da o bölgede çok kısa bir zaman içinde mantar oluşmasına ve kaşıntıya sebep olur. Mantar enfeksiyonları cinsel yolla çok kolay bir şekilde bulaşır.
 • Kuaförlerde ve güzellik merkezlerinde vajinal bölgeye lazer, ağda gibi uygulamalar yaptırırken ortamın steril ve temiz olduğuna emin olunmalı,
 • Kokulu ped, çok çeşitli vajinal şampuanlar, vajinanın sık sık yıkanması bu bölgedeki Ph dengesinin bozulmasına neden olur. Vajina kendi kendini temizleyebilen bir organdır. Duş alınmasından hariç bu bölgenin sık sık sabunla yıkanmaması gerekir.
Rahim içi Kaşıntı Tedavi Yöntemi

Bu tarz enfeksiyonlardan çok kolay bir şeklide kurtulmak mümkündür. Bu yüzden hastalık ilerlemeden en yakın sağlık hekimine başvurulması gerekir. Hastalık yeni başlamış ise bu tip enfeksiyonları durdurmak için çeşitli kremler kullanılır. Daha sonraki aşamalarda rahim içi fitil ve antibiyotik tedavileri uygulanır. Kaşıntı deyip geçilmemesi gereken bir durumdur. Hastaların bu konuda bilinçli olması gerekir. İhmal edilen bu durum sonraki aşamalarda enfeksiyonun yumurtalıklara sıçrayıp kısırlık gibi kötü sonuçların oluşmasına neden olur.


]]>
Alerjik Göz Kaşıntısına Ne İyi Gelir https://www.kasinti.org/alerjik-goz-kasintisina-ne-iyi-gelir.html Tue, 30 Oct 2018 00:14:39 +0000 Alerjik Göz Kaşıntısına Ne İyi Gelir, Gözler en hassas organlardan biridir. Gözlerde oluşan kaşıntı genellikle alerjik reaksiyondur. Alerjik göz kaşıntısını tedavi etmek için birçok seçenek bulunmaktadır. Her hangi Alerjik Göz Kaşıntısına Ne İyi Gelir, Gözler en hassas organlardan biridir. Gözlerde oluşan kaşıntı genellikle alerjik reaksiyondur. Alerjik göz kaşıntısını tedavi etmek için birçok seçenek bulunmaktadır. Her hangi bir tedaviye başvurmadan önce önemli olan göz alerjik sorununun kaynağını ve nedenlerini bulmak gerekir. Alerji bağışıklık sisteminin yabancı maddeye karşı verdiği tepkinin sonucudur. Alerji ilaçlar nedeni ile oluşmuş ise gözlerde kırmızılık, şişlik, kaşıntı gibi rahatsızlıklara neden olabilir. Gözde oluşan alerjinin miktarı alerjiyi ve alerjinin verdiği kaşıntıyı iyileştirmek için kullanılacak tedavinin belirlenmesinde etkili olur.

Alerjik göz kaşıntısına ne iyi gelir

Alerjik Göz Kaşıntısına İyi Gelen Uygulamalar: Alerjik göz kaşıntısı için her hangi bir ilaç kullanmadan önce tedavi için bir göz doktoruna gidilmelidir ve doktorun önerdiği ilaçlar ile tedavi edilmelidir. Alerjik göz kaşıntısı için zararsız ve doğal tedavi yöntemleri de uygulanabilir ancak tedaviye başlamadan önce mutlaka doktora danışılmalıdır.

Buz Uygulaması: Kaşınan göz tedavisinde en etkili çözümlerden biri soğuk komprestir. Kaşınan göz çevresi soğuk suyla temizlenir, yıkanır. Buz torbaları temiz bir havluya sarılır ve göze kompres olarak uygulanır ve 4-5 dakika göz üzerinde bekletilir. Bu uygulamayı gün içinde birkaç defa tekrar edilir, buz uygulaması kesinlikle doğrudan göze uygulanmamalıdır. Doğrudan uygulanan buz göz çevresinde tahrişe neden olabilir.

Salatalık Dilimleri: Salatalık dilimleri göz çevresi için çok faydalıdır. Gözlerde oluşan kaşıntı, tahrişlerin azalması ve inflamasyonun hafiflemesine yardımcı olur. Salatalık iki dilim kesilerek buzlu soğuk su içerisinde 10 dakika kadar bekletilir. Su içinde bekletilen salatalıklar alınır ve göz kapaklarının üzerine yerleştirilir ve 15 dakika kadar bekletilir. Bu uygulama kısa bir sürede göz kaşıntısını alır ve aynı zamanda gözleri rahatlatır olası ağrının geçmesini sağlar.

Çay Poşeti: Çay Viral ve Bakteriyal Enfeksiyon ile mücadeleye yardımcı olan Bioflavonoid içermektedir. Bu da etkili bir şekilde göz alerjisini, iltihabını azaltmaya yardımcı olur. Nemli ve soğuk siyah çay veya yeşil çay poşeti göz kapaklarına konur ve 4-5 dakika bekletilir. Bu uygulama gün içinde 5-6 defa tekrar edilmelidir. Çay içinde bulunan tanen enzimi gözlerde oluşan alerji kaşıntısını alır gözlerin rahatlamasını sağlar.

Cadı Fındığı: Göz allerjisinin verdiği kaşıntı için kullanılmaktadır. Bu bitki özellikle göz alerjisinin verdiği kaşıntı için faydalıdır. Bir pamuk yardımıyla bir miktar cadı fındığı yağı göz kapaklarına uygulanır. Bu uygulama gözde oluşan şişliği alır ve kızarıklık, kaşıntının hafiflemesini sağlar.

Aloe Vera Suyu: Aloe vera gözlerde oluşan kaşıntı ve kızarıklıklar için çok faydalıdır. Bir miktar aloe vera suyu saf soğuk su ile karıştırılır ve bir pamuk yardımıyla göz kapaklarının üzerine uygulan ılır. Bu uygulama göz kapaklarını ve çevresinin kaşıntısını yatıştırır, göz kapaklarını, göz çevresini nemlendirir, rahatlama sağlar.


]]>
Ciltte Kaşıntı https://www.kasinti.org/ciltte-kasinti.html Tue, 30 Oct 2018 13:42:33 +0000 Ciltte kaşıntı, Alerji, mantar ve egzama gibi hastalıkların yanı sıra kişinin kullandığı ilaçlar yan etki olarak ciltte kaşıntı yapabilir. Aynı zamanda böcek ısırması gibi sebepler cildi tahriş ederek kaşıntıya sebep o Ciltte kaşıntı, Alerji, mantar ve egzama gibi hastalıkların yanı sıra kişinin kullandığı ilaçlar yan etki olarak ciltte kaşıntı yapabilir. Aynı zamanda böcek ısırması gibi sebepler cildi tahriş ederek kaşıntıya sebep olabilir. Bu durum karşısında kişiler oldukça rahatsız olur. Kişiler genel olarak kaşıntıdan duyduğu rahatsızlıktan dolayı farkında olmadan kaşınan bölgeyi tahriş edecek kadar sert ve hızlı kaşır. Bu durumda kaşınan bölge hem tahriş olurken hemde o bölgede ağrı görülebilir. Bu kaşıntılar sadece tek bir bölgede görülmekle beraber vücudun geneline de yayılabilir. Kaşınan bölgede temas olmadığı halde de kızarıklık ve kabarıklık oluşabilir. Bu gibi durumlarda doktora danışmak en doğru ve sağlıklı karar olacaktır. Kaşıntı sabit şekilde devam etmeyip giderek şiddetini artırabilir. 

Bireyde görülen kaşıntı devamlı olarak artış gösteriyor ve her defasında daha uzun süreli kaşınıyor ise en yakın sağlık kuruluşuna gidip destek alarak bu kaşıntının nedenleri ve oluşabilecek sonuçları hakkında bilgi edinilmelidir. Ancak hafif şiddetli kaşıntılar evde de uygulanabilen bazı yöntemlerle giderilebilir. Bunlar genel olarak bitkisel yöntemlerdir. Geçmek bilmeyen kaşıntılar kişide aşırı sinir ve uykusuz kalma gibi sorunlarda yaratabilir. Vücutta görülen kaşıntının diğer adıyla ciltte kaşıntının sebepleri arasında dermatolojik hastalıklar, bazı iç hastalıklar, kullanılan ilaçlar, hassas cilt ve yaşanılan yoğun stres gösterilebilir.

Ciltte Kaşıntı Nasıl Geçer

Böcek ısırıkları, böcek sokmaları ve iltihap gibi sebeplerle oluşmuş kaşıntılarda fesleğen yaprağı kullanılabilir. Fesleğen yaprağı içinde barındırdığı antibakteriyel ve antiseptik özellikleri ile ciltte kaşıntıya iyi gelmektedir. Çay ağacı yağı egzama ve mantar hastalıklarının yanı sıra ciltteki kuruluğa da iyi gelmektedir. Çay ağacı yağı kuru cildi nemlendirirken aynı zamanda cildi temizleyici özellik göstererek bakteri oluşumuna engel olur. 

Aynısefa bitkisi kaşımaktan tahriş olmuş ciltlere uygulanabilir. Aynısefa bitkisi kaşıntıdan dolayı tahriş olmuş cilde uygulandığında tahriş olan bölgenin iyileşme sürecini hızlandırırken kaşıntıyı da azaltır. Papatya çiçeği kaşıntıyı ve oluşan iltihabı azaltır. Bu bitkilerin yanında ciltte kaşıntı oluştuğunda kullanılabilecek başka bitkilerde vardır. Bu bitkilere örnek olarak kan otu, sakız otu, karakafes otu ve kuş otu verilebilir.

]]>
Bacak Arası Kaşıntı https://www.kasinti.org/bacak-arasi-kasinti.html Tue, 30 Oct 2018 16:03:37 +0000 Bacak arası kaşıntı, kişiyi oldukça rahatsız edebilmektedir. Şiddetli olduğunda uykusuzluğa, depresyona ve gerginliğe sebep olabilir. Kaşıntının gerçek sebebi günümüzde tıp da dahil bilinmeyen bir rahatsızlıktır. T Bacak arası kaşıntı, kişiyi oldukça rahatsız edebilmektedir. Şiddetli olduğunda uykusuzluğa, depresyona ve gerginliğe sebep olabilir. Kaşıntının gerçek sebebi günümüzde tıp da dahil bilinmeyen bir rahatsızlıktır. Tıpta dermatofit ismi ile bilinen mantar enfeksiyonları; vücut yüzeyinde dermatofitler denilen, cildin üst tabakası, tırnak ve saç arasında oluşup orada çoğalan, küfe benzeyen mantarlar enfeksiyon belirtisi olarak ortaya çıkmaktadır. Genel olarak insanlar arasında bulaşıcılığı vardır ve aslında hayvanlardan da insanlara bulaşabilmektedir.

Hoş olmayan bir durumdur ve kişiye ağrı ve acı vermektedir. Kronik kaşıntı rahatsızlığı olanlar kaşınmamayı ne kadar isteseler de bunu önleyemezler ve kaşınmak zorunda kalırlar. Bacak arası kaşıntıya bakteri, virüs ve mantarlar yada bunların oluşturduğu koloni kompleksi enfeksiyona neden olur ve buda yanma ve kaşıntıya sebep olmaktadır. Kontrol edilmeyen kaşıntı sebebiyle derinin mukozası hasara uğrar. Meydana gelen ağrılar ancak ağrı kesiciler ile önlenebilir.

Bacak arası kaşıntı sebepleri

Mantar enfeksiyonu her yaşta olan insanda meydana gelebilir. Saç mantarı, ayak mantarı, kasık mantarı, sakal ve tırnak mantarları özel mantar çeşitleridir. Vücudun etkilenen bölgeleri kaşıntı, halkasal şekilli lezyonlar, koyu yada açık renkli farklı alanlar, cilt lezyonları ve kızarıklık gibi belirti ve şikayetlere sebep olabilirler. Bacak arası kaşıntı genelde egzema yada farklı sebeplerle olabilmektedir. Kaşıntının yanı sıra sıklıkla yetişkin erkeklerde meydana gelen bir rahatsızlıktır.

Nemli ve ılık yerlerde ortaya çıkabilir. Hijyene uyulmayan durumlarda, vücudu sıkan iç çamaşırın sürtünmesi, kaşıntının oluştuğu bölgenin uzun süre nemli kalması ile kaşıntı ve mantar oluşmasında duyarlılık artmaktadır. Bacak arası kaşıntı genellikle cinsel organlar da meydana gelmez. Ama anal bölgede kaşıntı veya rahatsızlığa da sebep olabilir. Her kaşıntı bir mantar değildir, bu unutulmamalıdır.

Bacak arası kaşıntı tedavisi

Kaşıntı bölgesinden minicik parçacıklar alınıp mikroskobik incelemesi veya kültür yapılabilir. Ciltten alınan kazıntı ayrıca laboratuvara gönderilerek kültürde üremesi değerlendirilmesi yapılır. Tedavide aslı olan kişisel hijyen ve bakımı oldukça önemlidir. Doktor, hasta için uygun olan ağızdan veya cilde sürülen ilaçları verebilir. Tedaviye de kısa zamanda cevap verebilir, fakat bazı durumlarda rahatsızlığın direnci ilaçtan kuvvetli olabilir. Lezyon bölgesinde kalıcı renk değişikliği de yapabilmektedir. Kısacası iyi hijyen bacak arası kaşıntı için çok önemlidir. Banyodan sonra kurulanmak şarttır, nemli kalmamak önemlidir. Sürtünmeyi önleyici tedbirler arasında rahat olabilecek iç çamaşırları tercih edilmelidir. Bu şartların sağlanmasına rağmen halen kaşıntı devam ediyorsa ve kaşınan bölgeler kabuk bağlayıp yara meydana gelmiş ise mutlaka doktorunuza başvurmalısınız.


]]>
Hamilelikte Vajina Kaşıntısı https://www.kasinti.org/hamilelikte-vajina-kasintisi.html Wed, 31 Oct 2018 02:20:36 +0000 Hamilelikte vajina kaşıntısı; gebelik dönemi bazı şikayetlerin ortaya çıktığı, bir kadın için hayatının en zor ve özel bir dönemidir. Hamilelik döneminde rahim dahil vücudun bazı bölgelerinde kaşıntı oluşabilir. Hamilelikte vajina kaşıntısı; gebelik dönemi bazı şikayetlerin ortaya çıktığı, bir kadın için hayatının en zor ve özel bir dönemidir. Hamilelik döneminde rahim dahil vücudun bazı bölgelerinde kaşıntı oluşabilir. Gebelikte ortaya çıkan kaşıntı anne adayı yada anne karnındaki bebek için her zaman tehlike alarmı değildir. Fakat yaşanan kaşıntılar bazı durumlarda ciddi hastalıkların belirtisi olarak yaşanabilmektedir.

Hamilelikte vajina kaşıntısı sebepleri;

Hamilelikte vajina kaşıntısı farklı sebeplere bağlı olarak oluşum gösterebilir. Kaşıntının sebebi ne olursa olsun mutlaka incelenmesi için doktora başvurulması gerekir. Gebelikte vajina kaşıntısı, vajinit olarak tanımlanan vajina mantarı enfeksiyonuna bağlı olarak gelişebilir. Aynı zamanda bağırsak paraziti ya da basur sebebiyle de makat çevresinde kaşıntı ortaya çıkabilir. Hamilelik döneminde mantar enfeksiyonu gebe olmayan kadınlara nazaran iki kat daha fazla ortaya çıkmaktadır. Mantar enfeksiyonunun en yaygın belirtisi ise kaşıntı, yanma ve kızarıklıktır. Rahimde enfeksiyona bağlı olarak kızarıklık, yanma ile birlikte ödem oluşmaktadır. Her durumda akıntı olmasa da beyaz ve koyu kıvamlı akıntı görülme olasılığı da bulunmaktadır. Oluşan akıntı peynir kesiği veya krem kıvamında olabilmektedir. Gebelik döneminde kaşıntıya yol açan mantar enfeksiyonlarının tedavisi de hamile olmayan döneme göre daha zordur. Bu süreçte tıbbi iyileşme sağlamak daha zor ve enfeksiyonun tekrarlama olasılığı daha yüksek olmaktadır.

Hamilelikte vajina kaşıntısı tedavisi;

Hamilelikte vajina kaşıntısını tedavi etmek için cilde uygulanan pomadlar veya kremler doktor tarafından önerilmesi gerekmektedir. Reçete edilen krem ve pomadlar şikayetleri hafifletmek ve rahatsızlığın ilerlemesini önlemek için kullanılır. Ancak bu tür ilaçlar gebeliğin erken dönemlerinde mümkün olduğunca kullanılmamalıdır. Hamilelik 14. haftasını geçtikten sonra doktor reçetesi ile lokal uygulamalar ve ağız yolu ile ilaç kullanımı gerçekleştirilebilir.

Hamilelik döneminde vajina kaşıntısına maruz kalan kadın mutlaka bir doktora görünmelidir. Doktor muayenesinden sonra doktorun önerdiği tedavi şekline uyulmalıdır. Tedavide ağızdan alınan ilaçlar veya vajina bölgesine uygulanan ilaçlar bulunmaktadır.

Hamilelikte vajina kaşıntısı için bitkisel öneriler;

Elma sirkesi; günün herhangi bir saatinde elma sirkesi ile rahim dışı yıkanabilir. Vajinada oluşan kaşıntıyı gidermek için oldukça etkili bir yöntemdir. Elma sirkesi vajinal mantar enfeksiyonlarına ve enfeksiyona bağlı olarak meydana gelen kaşıntıya karşı oldukça etkili bir bitkisel çözümdür.

Ebegümeci; 100 gram ebegümeci 2 litre kadar soğuk suya atılarak yarım gün bekletmelidir. Hemen arkasından karışım 10 dakika kadar kaynatılmalıdır. Kaynayan su süzgeçten geçirilerek gün içinde iki defa kaşıntılı bölge elde edilen su ile yıkanır. Hamilelikte vajina kaşıntısından kurtulmak için etkili yöntemlerden birisidir.

Sirke ve sinameki; 1 tatlı kaşığı sinameki, 1 çay fincanı kaynar suyun içine eklenir. 5 dakika kadar demlendikten sonra gün içinde iki defa kaşıntılı bölgeye hazırlanan sudan sürülür.

Hamilelik dönemi oldukça riskli bir dönem olduğu için bu dönemde doktor önerisi olmadan ve doktora danışmadan hiçbir tedavi yöntemi uygulanmamalıdır.

]]>
Hamilelikte Bacaklarda Kaşıntı https://www.kasinti.org/hamilelikte-bacaklarda-kasinti.html Wed, 31 Oct 2018 17:24:24 +0000 Hamilelikte bacaklarda kaşıntı: Hamilelik esnasında kadınlar daha önce yaşamadıkları pek çok farklı halle karşılaşabilirler. Genellikle ilk hamileliğini yaşayanlarda bu haller bebeğin sağlığı ve bebeğe zarar verip ve Hamilelikte bacaklarda kaşıntı: Hamilelik esnasında kadınlar daha önce yaşamadıkları pek çok farklı halle karşılaşabilirler. Genellikle ilk hamileliğini yaşayanlarda bu haller bebeğin sağlığı ve bebeğe zarar verip vermeyeceği hususu ile alakalı kaygıya sebep olabilirler.

Hamilelikte bacaklarda kaşıntı, anne adayının hem fiziksel olarak hem de bebeğine zarar gelip gelmeyeceği hususu ile alakalı endişelendiren hallerden birisidir. Pek çok kadın hamileliğin seyri esnasında bedenin belirli yerlerinde ya da çapında farklı derecelerde kaşıntı problemi yaşar. Kaşıntılar birçok zaman hem anne adayı hem de bebek yönünden tehlike oluşturabilecek bir durumun habercisi değildir. Fakat birtakım özel haller söz konusu olabilir. Genellikle süratle büyüyen karın ve memeler çevresinde kaşıntının olması son derece normaldir. Bu bölgeler çevresinde meydana gelen çatlakların ilk sendromu kaşıntıdır. Hormonsal değişimlerde ciltte hassasiyeti çoğaltarak kaşıntıya yol açabilir. Cilt hamilelik esnasında normalden daha aktif bir organdır. Hem kan akımları artar hem de ter bezlerinin çalışması hızlanır. Buna bağlı olarak Hamilelikte bacaklarda kaşıntı, meme altlarında, kasıklarda ve başka cilt kıvrımlarında terlemeye bağlı döküntüler ve kaşıntılar olabilir. Bu bölgelerde cilt mantarı gelişebilir ve bu enfeksiyonlarda kaşıntıya neden olabilir.

Vajina bölgesindeki kaşıntılar genital mantar enfeksiyonuna, anüs çevresindeki kaşıntılar ise hemoroid ya da bağırsak parazitlerine bağlı ortaya çıkabilmektedir. Artan östrojen düzeylerine bağlı olarak avuç içi ve ayak tabanlarında kızarıklık oluşabilir ve bu tabloya kaşıntı eşlik edebilir. Durum doğumun ardından gerileyerek kaybolur. Bunun dışında hamile olmayan bir insanda kaşıntıya sebep olabilecek egzama, cilt kuruluğu, gıda alerjileri gibi haller de hamilelikte kaşıntının altında yatan sebep olarak karşımıza çıkabilir. Son olarak ise hamilelik kaşıntıları hamileliğe bağlı cilt hastalıkları ya da daha da önemlisi safra yolları ile alakalı sorunların sendromu olabilir. Hemen herkeste görülebilen kaşıntılar ve önlemleri vardır. Bunlardan en kolayı çok sıcak su ile banyo gerçekleştirmekten kaçınmaktır. Sıcak su cildi kurutarak elastikiyetini azaltır. İdeal olan ılık suyla banyo yapmaktır. Banyo ardından sabun ve şampuanı iyice durulamak ve yumuşak bir havlu ile iyice kurulamak önemlidir. Bazı parfümler ciltte rahatsızlığa sebep olabileceğinden kokusuz kremlerle bedeni nemlendirmek faydalı olacaktır. Yulaf özlü şampuan ve sabunların ciltteki kolay kaşıntıları gidermekte etkin bulunduğu bilinmektedir. Bol ve pamuktan yapılmış kıyafetlerin tercih edilmesi, günün çok sıcak saatlerinde sokağa çıkılmaması da alınabilecek kolay ama etkin önlemlerdir. Hamile kadınlarda deriden kabarık üstü pütürlü şekilde başlayarak içi su toplayan kabarcıklar şekline dönüşen kaşıntılı döküntüler görülebilir. 


]]>
Hamilelikte Vücutta Kaşıntı https://www.kasinti.org/hamilelikte-vucutta-kasinti.html Thu, 01 Nov 2018 08:34:07 +0000 Hamilelikte vücutta kaşıntı, en sık görülen yakınmalardandır ve bu kaşıntılar sık sık hamilenin  hayat niteliğini mühim ölçüde bozan bir seviyeye ulaşabilmektedir. Her ne kadar  büyüyen ve gerilen karın bölgesind Hamilelikte vücutta kaşıntı, en sık görülen yakınmalardandır ve bu kaşıntılar sık sık hamilenin  hayat niteliğini mühim ölçüde bozan bir seviyeye ulaşabilmektedir. Her ne kadar  büyüyen ve gerilen karın bölgesinde sık sık kaşıntıya sebep olsa da hamileliğin  gelişen aylarında farklı sebeplere bağlı olarak  birtakım gebelerde bütün bedende süregelen kaşıntılar olabilmektedir. Arada sırada bu kaşıntıya bulantı, kusma ve gaz şikayetleri oluşabilir. Böyle bir halde hekiminize kesinlikle başvurun.

Safra kesesi ve safra asitleriyle alakalı olabilir. Hamilelik kolestazı olarak adlandırılan  bu hal her 50 gebeden birinde görülmektedir ve hamilede kaşıntılar dışında sarılık oluşmasına da sebep olabilmektedir. Doğumla beraber kendi kendine geçer. Doktorunuz halin önemini kavramak için birtakım kan tahlilleri yapacaktır. Hem de bazı hamilelerde bilhassa gebeliğin gelişen aylarında kollarda ve ayaklarda ürtiker benzeri alerjik kaşıntılarda olur ve doğumla aynı zamanda kendi kendine geçebilir.

Hamilelikte sık görülen kaşıntı sebepleri nelerdir

Hamilelikte vücutta kaşıntı, çok detaylı amaçlarla ortaya çıkabilir, hangi amaçla olursa olsun hamilelikte kaşıntı kesinlikle hekime müracaat edilmesini gereken bir haldir. Bunların en bilinenlerinden birisi hamilelik kolestazıdır. Bunun dışında hamilelikte karın bölgesi ve başka bölgelerin gerilmesine bağlı meydana gelen çatlaklar da kaşıntıya sebep olabilir. Alerji, egzama, hepatit, kontakt dermatit, ciltte mantar iltihabı ve başka cilt hastalıklar da hamilelik devresine rast gelmiş olabilir. Hem de hamilelikte  terleme artışına eğilim bulunmaktadır ve bu da bilhassa yaz aylarında kaşıntıya sebep olabilmektedir.

Hamilelik kolestazı nedir

Hamilelerde  bütün bedende kaşıntı olmasına rağmen dikkat çekici bir cilt lezyonu olmaması halinde ilk düşünülecek tanı  hamilelik kolestazı  yani karaciğerdeki safra akımının hamileliğe bağlı olarak yavaşlamasıdır. Bu kişilerde klinik sonuçlar olarak sarılık da oluşabilmektedir. Gebelikte viral hepatitlerin ardından en sık rastlanan sarılık sebebi hamilelik kolestazı hastalığıdır. Gebelik kolestazının sebebi şimdilik belirlenememiştir. Estrogen ve progensteron hormonlarının hastalığın oluşmasında rol oynayabileceği düşünülmektedir. İlk sendrom kaşıntıdır. Ve genellikle gebeliğin  7-8. ayları arasında başlar. Önce bulantı, karın ağrısı, kusma gibi kaşıntı habercisi olan şikayetler oluşabilir. Kaşıntı genellikle karın bölgesinden başlar, bacak, gövdeye ve kollara, avuç ve tabanlara yayılabilir. Daha ciddi hallerde göz kapaklarında ve ağız içindede kaşıntı oluşabilir. Kaşıntı genellikle doğumdan 3-7 gün ardından kendi kendine azalır ve kaybolur. hamilelikte görülen bu süregelen kaşıntı genellikle tedaviye yanıt vermez. Hamilelikte vücutta kaşıntı, hafif ise serin banyo, yumuşatıcı kremler önerilebilir. Hamilelik kolestazı olan hamilelerde anne karnındaki bebekte distress ismini sunduğumuz ve kısaca bebeğin sıhhat halinde kötüleşmesidir.
]]>
Başta Kaşıntı https://www.kasinti.org/basta-kasinti.html Fri, 02 Nov 2018 06:38:01 +0000 Başta kaşıntı, Birçok insanda görülen başta kaşıntının birbirinden farklı bir çok sebebi bulunur. Başta kaşıntının nedeni herhangi bir deri hastalığı olabilir. Bu durum sıklıkla yaz aylarında  nemli ve sıcak havalard Başta kaşıntı, Birçok insanda görülen başta kaşıntının birbirinden farklı bir çok sebebi bulunur. Başta kaşıntının nedeni herhangi bir deri hastalığı olabilir. Bu durum sıklıkla yaz aylarında  nemli ve sıcak havalarda daha sık görülmekte birlikte terlemeden dolayı da başta kaşıntı olabilir. Nem başta kaşıntının oluşmasında oldukça etkili olumsuz faktörler arasında yer alır. Bu nedenle özellikle yaz aylarında başta kaşıntı olmasının önüne geçmek için genel temizliğe önem vermek ve hijyen kurallarına uymak gerekir. 

Başta kaşıntı sebepleri,
 • Kepek,Yine özellikle saç bölgesindeki deride meydana gelen başta kaşıntının en büyük nedenlerinin başında kepek sorunu yer almaktadır. Kişi kullandığı şampuan ve sabun gibi ürünleri kendi saç derisine uygun tercih etmelidir.
 • Hassasiyet, Başta kaşıntının bir diğer nedeni ise, çeşitli alerjilerde kafa derisinde kaşıntıya neden olabilmektedir. Bu hassasiyetlerin de bir çok nedeni bulunur.
 • Bir takım hastalıklar, Baştaki kaşıntının nedeni herhangi bir deri hastalığı olabilir. Yine özellikle deriyi etkileyen kızamıkçık, kızıl, suçiçeği gibi enfeksiyon hastalıklarda özellikle bölgesinde lezyonlara ve dolayısıyla kaşıntılara neden olabilmektedir. Mantar enfeksiyonları kaşıntıların en büyük nedenleri arasında yer almaktadır. Birçok bölgede kaşıntılara neden olan mantar enfeksiyonları baş bölgesinde de kaşıntılara neden olabilmektedir.
 • Mantar, Mantar enfeksiyonları kaşıntıların en büyük nedenleri arasında yer almaktadır. Birçok bölgede kaşıntılara neden olan mantar enfeksiyonları da kişide başta kaşıntı sebepleri arasındadır.
 • Parazit (bit), Hijyen ve çevresel faktörlerden kaynaklı olarak görülen parazitler, özellikle saçlarda ve saç derisinde kaşıntıya neden olabilmektedir. Başta görülen bu parazitlere dayalı başta kaşıntı bulaşıcıdır. Böylesi bir probleme maruz kalan kişilerin diğer insanlara bulaşabileceğini göz önünde bulundurarak kişisel temizlik malzemelerine dikkat etmeleri bir an evvel eczanelerden temin edecekleri parazitleri yok etmeye uygun ürünler kullanarak bu problemi ortadan kaldırmaları gerekir.
 • Saç kıran, Kişide görülen enfeksiyon el bir rahatsızlık olan saç kıran hastalığında başta kaşıntıya neden olur. Bu uzun ve meşakkatli bir tedavi süreci sonrasında tedavi edilebilecek bir durumdur.
 • Stres, Sıkıntı, üzüntü, ruhsal problemler, iş stresi gibi durumlarda başta kaşıntıların nedenleri arasındadır. Stresten olabildiğince uzak durmak mümkünse problemleri ortadan kaldırmak,bu durumunda kendiliğinden ortadan kalması demektir.
 • Kullanılan bir takım ilaçlar, Yine ilaçlara bağlı olarak gelişen kaşıntılara da sıklıkla rastlanılmaktadır. Bu nedenle ilaç  kullanan kişilerin ilacın kaşınma gibi bir yan etkisi olup olmadığını öğrenmesi gerekmektedir.  Bu şekilde baştaki kaşıntı ilaçları bırakmakla birlikte sona erebilir.
 • Beslenme, Beslenmeye ve gıda alerjilerine bağlı olarak da kaşıntılara rastlanılabilmektedir. Bu kaşıntılar vücudun herhangi bir bölgesinde olmakla beraber başta da görülebilir. Kişinin hassasiyetine hangi gıdadan ve maddeden etkilendiği belirlenerek ona göre tedbir alınabilir.
]]>
Makat Kaşıntısı Nasıl Geçer https://www.kasinti.org/makat-kasintisi-nasil-gecer.html Fri, 02 Nov 2018 13:35:08 +0000 Makat Kaşıntısı Nasıl Geçer, Oldukça yaygın bir problem olan ve çoğunlukla makat derisindeki problemden kaynaklanan makat kaşıntısı, çoğunlukla kişinin yaşam tarzında yapacağı ufak değişiklikler ile kolaylıkla tedavi e Makat Kaşıntısı Nasıl Geçer, Oldukça yaygın bir problem olan ve çoğunlukla makat derisindeki problemden kaynaklanan makat kaşıntısı, çoğunlukla kişinin yaşam tarzında yapacağı ufak değişiklikler ile kolaylıkla tedavi edilmektedir. Erkeklerde kadınlara oranla daha sık görülen bu problem herhangi bir yaşta görülebilir. Fakat 30-50 yaş arası daha sık rastlanır. Hemoroid, cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar, sindirim problemleri, sedef hastalığı ve kontakt dermatit gibi deri hastalıkları, anal tümörler, mayasıl, makat siğili, makat çatlağı, kıl dönmesi, hijyen eksikliği, dar kıyafetler, makat bölgesinin ıslak ve nemli kalması gibi nedenlerden kaynaklanan makat kaşıntısı, kişiyi oldukça huzursuz eden ve hayatını olumsuz etkileyen bir problemdir.

Makat kaşıntısı nasıl geçer, 7-10 gün içerisinde iyileşmeyen makat kaşıntısı mutlaka bir doktor tarafından tedavi edilmelidir. Makat kaşıntısı için genel cerrahi uzmanına başvurulur ve kaşıntının altında yatan nedene göre tedavi uygulanır. Enfeksiyon tedavisi, kişinin beslenme programında yapacağı bazı değişiklikler, kişisel bakımda alınacak bir takım önlemler ve bazen de cerrahi müdahaleler ile tedavi edilen makat kaşıntısının doğru tedavi edilmesi için öncelikle makat kaşıntısının sebepleri bilinmesi gerekir.

İlaç tedavisi, bazı reçetesiz merhemler ya da doktorun reçete edeceği hidrokortizonlar makat bölgesine sürüldüğü takdirde kaşıntı probleminin giderilmesine yardımcı olur. Aynı zamanda desitin ve balmex gibi çinko oksit içerikli koruyucu merhemler, antihistamin alerji ilaçları makat bölgesine uygulandığında rahatlama sağlanır.

Makat kaşıntısı nasıl geçer, ilaç tedavisinin yanı sıra kişinin alacağı bazı önlemler ve uygulayacağı bazı bitkisel tedavi yöntemleri ile bu sorundan kurtulmak mümkündür.
 • Makat bölgesinin aşırı derecede temizlenmesi bölgenin koruma faktörlerini yok edeceği için bu bölge aşırı temizlenmelidir. 
 • Makat bölgesini rahatsız eden dar kıyafetler tercih etmek yerine rahat kıyafetler ve pamuklu ve elastikli iç çamaşırları tercih edilmelidir. 
 • Domates, turşu, patlıcan gibi asitli besinler ve acı ve aşırı baharatlı gıdalardan uzak durulmalıdır.
 • Aşırı kilo makat bölgesinin sürmesine neden olarak kaşıntı oluşturabileceği için aşırı kilo normale indirilmelidir.
 • Makat bölgesinde yeterli temizlik yapılmamasının kaşıntıya neden olacağı düşünerek makat bölgesinin temizliğine dikkat edilmelidir.
 • Makat bölgesini nemli bırakmamaya özen gösterilmelidir.
 • Kalitesiz ve içerisinde beyazlatıcı madde bulunan tuvalet kağıdı kullanılmamalıdır.
Makat kaşıntısı için evde uygulanabilecek bitkisel tedavi yöntemleri, 

Elma sirkesi, günde 1 defa 1 su bardağı suyun içerisine 2 çorba kaşığı elma sirkesi ilave edip karıştırdıktan sonra içilmesi asitlik oranını düşüreceği için makat kaşıntısının giderilmesine yardımcı olabilir.

Sarımsak, bağırsakta bulunan enfeksiyonların giderilmesini sağlayan sarımsak, enfeksiyondan kaynaklanan makat kaşıntısının giderilmesinde kullanılabilir. 

Hindistan cevizi yağı, antibakteriyel ve antimikrobik özelliğe sahip olan hindistan cevizi yağı, makat bölgesine sürüldüğünde makat kaşıntısında oldukça rahatlama sağlar ve kaşıntıdan kaynaklanan yanma hissini giderir.
]]>
Sürekli Kaşıntı https://www.kasinti.org/surekli-kasinti.html Fri, 02 Nov 2018 22:40:45 +0000 Sürekli Kaşıntı, Bitmek bilmeyen kişide usandırma derecesine varan rahatsızlıktır. Sürekli kaşıntı, nedenleri incelendiğinde genel olarak başka rahatsızlıkların vermiş olduğu belirtileri arasında görülmektedir. Yan Sürekli Kaşıntı, Bitmek bilmeyen kişide usandırma derecesine varan rahatsızlıktır. Sürekli kaşıntı, nedenleri incelendiğinde genel olarak başka rahatsızlıkların vermiş olduğu belirtileri arasında görülmektedir. Yani aslında kendi başına ayrı bir rahatsızlık görülmez iken başka bir diğer rahatsızlıktan dolayı meydana gelmektedir. Bundan dolayı sürekli kaşıntıların tedavi süreci bazı durumlarda uzun sürebilmektedir. Bunun ana sebebi ise sürekli kaşıntılara neden olan rahatsızlık tam anlamıyla son bulmadıkça kaşıntılar da aynı şekilde devam edecektir. Bundan dolayı sürekli kaşıntıları nedenlerini ve tedavide dikkat etmeniz gerekenleri kısaca açıklayacak olursak

Sürekli Kaşıntı Nedenleri Ve Tedavisi
 • Alerji: En yaygın nedenlerin başında alerjiler gelmektedir. Bu alerjilerin nedenini saptamak kişinin kendi elindedir. Günümüzde bir çok ürünün nasıl ve hangi şartlarda üretildiği meçhuldür. Bundan dolayı kişinin cisimler ile olan temaslarına bağlı olarak vücut istem dışı tepkime vererek kaşıntılara neden olmaktadır. Tedavisi için kişi ilk olarak gerekli tahlil ve tetkiklerden sonra gün içerisinde temas halinde bulunduğu cisimleri deneme yanılma yöntemiyle tespit ederek alerjiye neden olan faktörü saptayabilir. Ve bu şekilde alerjiye neden olan cisimden uzak durarak tedavisini gerçekleştirmiş olur.
 • Nemsiz Kalan Cilt: Özellikle kış aylarında sert soğuklarla birlikte karasal iklimin hakim gördüğü bölgelerde kuru sıcaklarda vücut direkt olarak nemsiz kalmaktadır. Bununla birlikte vücudun genelinde kaşıntılar meydana gelmektedir. Bundan dolayı aynı şekilde gerekli tahlil ve tetkikler yapıldıktan sonra kişi gerekli tedavisini gerçekleştirmekle birlikte piyasada bulunan nemlendirici ürünleri kullanarak vücudu nemli tutabilir. Bu şekilde sürekli kaşıntıları önleyebilir.
 • Menopoz: Bir çok bayanlarda menopoz döneminde hormonların aşırı olarak dengesiz dalgalanmalarından kaynaklı olarak vücut bu reaksiyonlara karşı tepkime olarak vücudun genelinde kaşıntılar meydana gelmektedir. Tedavisi için ise uzman doktor kontrolünde hormonların dengesiz olarak dalgalanmalarını önlemek için ilaç tedavisini gerçekleştirerek sürekli kaşıntıların da son bulmasını sağlayacaktır.
 • Deri Rahatsızlıkları Ve Enfeksiyonlar: Özellikle deri kısımlarında meydana gelen rahatsızlıklar ile birlikte o bölgede enfeksiyon kapılması durumunda kişide kaşıntılar meydana gelmektedir. Ve önlem alınmadığı takdirde enfeksiyona neden olan bakteriler çok çabuk yayılmalar göstererek vücudun geneline yayılabilirler. Bu gibi durumlarda kişide aynı zamanda küçük parçacık halinde kaşıntı ile birlikte deride yaralar meydana gelebilir. Bu yaralar beyaz bir şekilde ve parça parça tüm vücuda hakim olabilmektedir. Bunun için uzman doktor kontrolünde antibiyotik tedavisi gerçekleşir. Ve vücutta bakteriler son bulması ile birlikte sürekli kaşıntılar da son bulacaktır.

]]>
Köpeklerde Kaşıntı https://www.kasinti.org/kopeklerde-kasinti.html Sat, 03 Nov 2018 17:31:28 +0000 Köpeklerde kaşıntı, rahatsız edici derecede olmadığı takdirde sorun olarak kabul edilmez. Bazen köpeklerin keyifli bir şekilde kaşındıklarına tanık oluruz. Bunlar ciltlerindeki tüylerden kaynaklanır. Ancak köpekler belirli bi Köpeklerde kaşıntı, rahatsız edici derecede olmadığı takdirde sorun olarak kabul edilmez. Bazen köpeklerin keyifli bir şekilde kaşındıklarına tanık oluruz. Bunlar ciltlerindeki tüylerden kaynaklanır. Ancak köpekler belirli bir bölgeyi ısrarcı şekilde kaşıyorsa, bölgede tüy dökülmesi gibi bir sorunda bulunuyorsa, herhangi bir yara oluşumu, kızarıklık varsa mutlaka veterinere götürülmelidir. Köpeklerde kaşıntı yapabilen çeşitli hastalıklar ve durumlar vardır. Bunlar veteriner tarafından değerlendirilmeli ve köpeğinizin sorunu tedavi edilmelidir. Köpeğinizin yaşı, kaşıntı yeri, bölgenin nemli olup olmaması, kepek var mı yok mu, bölgeyi ısırmaya çalışıyor mu, yalanıyor mu, kaşıntının süresi gibi etkenler göz önüne alınarak köpeğinizin detaylı bir muayenesi yapılmalıdır.

Köpeklerde kaşıntı nedenleri

Bit, kene, pire: Köpeklerde kaşıntı sorununda öncelikle bit, kene ve pire mücadelesinin yapılıp yapılmadığı değerlendirilir. Özellikle baharda havalar ısındığı zaman bu canlılar köpeklere musallat olabilir. Köpeklerde kaşıntının temelinde bu sorun yatabilir. Köpeğinizde pire varsa, pire alerjisi gelişmiş olabilir.

Tavuk eti, tavuk kemiği: Bu köpeğinizdeki beslenme alerjisi ile ortaya çıkan bir kaşıntı nedenidir. Köpeklerde tavuk eti ve tavuk kemiği alerji yapabilir. Daha çok yazın sıcaklarla birlikte vücut direncinin düşmesi nedeniyle protein alerjisi gelişebilir. Bu nedenle köpeğinizde yoğun kaşıntı olabilir. Özellikle kuyruk bölgesine doğru sırtında yaralar oluşabilir. Köpeklerin beslenmesinde protein kaynağı kırmızı et pahalı bir tercih olduğundan, genellikle tavukla beslenmesi, tavuk eti içeren mamalar verilmesi yüzünden köpeklerde kaşıntı ortaya çıkabiliyor. Tavuk etinin sıcaklarla birlikte bozulması ya da bozulmaya yüz tutması köpekler için sakıncalıdır. Protein fazlası besin alerjisine, sivri ufak tavuk kemikleri de sindirim sisteminde rahatsızlığa, yırtıklara, bozulmaya neden olabilir. Bu nedenle köpeklere tavuk eti verilecekse, protein yoğunluğunun azaltılması için yanında makarna, pilav, haşlanmış sebze, yoğurt gibi besinlerle birlikte verilmelidir. Bu sayede protein dengesi kurulmuş olur. Tavuk kemiği ise köpek beslenmesinde önerilmeyen bir yoldur. Sadece kaburga kemikleri kemirmeleri amacıyla arada verilebilir.

Uyuz: Köpeklerde kaşıntı sorununa sebep olacak etkenlerden en yaygını uyuzdur. Uyuz aynı pire, kene, bit gibi gözle belirlenmeyen, vücut direncini düşüren, gezici bir parazittir. Hem köpekten köpeğe geçebilir, hem de toprakta bulunup köpeklere geçebilir.

Çeşitli hastalıklar: Köpeklerde kaşıntı sebepleri arasında mantar, hormonal hastalıklarda sayılabilir. Cilt hastalıkları, hipotiroidizm gibi rahatsızlıklar köpeklerin cildinde yaralara neden olup, kaşıntıya yol açabilir. Ayrıca köpekleri strese sokan etkenlerde tüy dökmelerine neden olup, kaşıntı sorunu yaşamalarına neden olabilir. Bu yüzden köpeklerde kaşıntı nedeni doğru tespit edilerek, doğru tedavi uygulanmalıdır.
]]>
Kulak Arkası Kaşıntı https://www.kasinti.org/kulak-arkasi-kasinti.html Sat, 03 Nov 2018 23:47:50 +0000 Kulak arkası kaşıntı, gıdıklayıcı ve kaşındırıcı bir hisle beraber kulağımızda sürekli bir kaşıma ihtiyacı doğurmaktadır. Kaşınma bölgesinde şişkinlik, kızarıklık, ağrı, pullanma ve yara izi ortaya çıka Kulak arkası kaşıntı, gıdıklayıcı ve kaşındırıcı bir hisle beraber kulağımızda sürekli bir kaşıma ihtiyacı doğurmaktadır. Kaşınma bölgesinde şişkinlik, kızarıklık, ağrı, pullanma ve yara izi ortaya çıkar. Kaşıma, belirtileri geçici olarak hafifletse de uzun vadede daha fazla kaşıntıya ve enfeksiyona yol açabilmektedir. Çoğu kaşıntı durumlarında bölgeyi kaşımaktan kaçınıp iyileşmesi için sabır göstermek en doğrusu olacaktır.

Kulak arkası kaşıntı genel nedenleri

Enfeksiyonlar; Kaşıntı bir kulak enfeksiyonunun belirtisi olabilir. Dış kulak yolu iltihabı bu enfeksiyonların en yaygın türlerinden bir tanesidir.

Besin alerjisi; Ani, yoğun ve olağan dışı kaşıntı durumlarında doktora danışmanızı öneririm. Ciddi bir besin alerjisiyle aniden beliren kulak kaşıntısı yoğun bir kaşıma ihtiyacı doğurmaktadır. Bu tür bir kaşıntı nefes almayı zorlaştıran, şişliğe ya da çıbana, bayılmaya ve kusmaya sebep olan ciddi bir anafilaktik reaksiyonun belirtisi olabilir ve acil bir tıbbi müdahale gerektirir.

Hayvan ısırıkları, deri alerjisi ve yaralanmalar; Kulak arkası kaşıntısı veya kulak kaşıntıları diğer nedenlerinden bazıları hayvan sokmaları, deri alerjileri ve kulak yaralanmalarıdır. Yaralar iyileşme aşamasında genelde kaşıntıya sebep olurlar. Yaygın bir hastalık olan su çiçeği kırmızı kabarcıklarla beraber yoğun bir kaşıntıya neden olur. Egzama, deri alerjileri, uyuz ve saçkıran gibi rahatsızlıklar kaşıntının diğer sebepleri olarak gösterile bilir.

Kulak arkası kaşıntı diğeri nedenleri

Alerjik nedenler

 • Belli başlı yiyecekler
 • Böcek ısırması veya sokması
 • Zehirli sarmaşık veya meşe ağacı
 • Kozmetik ürünleri, boyalar ya da deterjanlar

Bulaşıcı nedenler

 • Kulak enfeksiyonu
 • Suçiçeği
 • Mantar enfeksiyonları
 • Streptokok boğaz ağrısı

Diğer sebepler

 • Stres
 • Aşırı sıcak ya da soğuk havalar
 • İlaçlar

Kulak arkası kaşıntı tedavisi

Kulak kaşıntı'sının sebebine göre birçok tedavi yöntemi uygulanmaktadır

Antihistamin İlaçlar; Kulak kaşıntısına özelikle sezonluk alerjilerin sebep olduğu durumlarda vücut alerjene karşı histamin salgılamaktadır. Bazı insanlar da belirli şampuanlara, boyalara veya diğer bakım ürünlerine karşı alerji gösterir. Semptomları ortadan kaldırmak için histaminlere karşı etki gösteren antihistamin ilaçlar kullanılır ve kulak kaşıntısı engellene bilir.

Enfeksiyonlar için Antibiyotik İlaçlar; Birçok durum tıbbi müdahale gerektirmeden giderilebilir. Semptomları tedavi etmek için vücudu söz konusu cilt probleminden veya probleme sebep olan enfeksiyondan kurtararak kaşıntıya çözüm üretilebilir. Bazı doktorlar sorunu ortadan kaldırmak için hidrokortizon ve antibiyotik içeren damlalar tavsiye etmektedir. Antibiyotik enfeksiyona sebep olan bakteriye etki ederek enfeksiyonu tamamen ortadan kaldırır.

Sirke ve Alkol Solüsyonu; Bazen çeşitli geleneksel yöntemlerde kulak kaşıntısı için çare olabilmektedir. Bir miktar sirke ve alkol solüsyonu kulağa sürülür ve durulanır. Böylece kulaktaki kaşıntı diner en son uygulamada ise son bulur.

]]>
Sinek Isırığı Kaşıntısı https://www.kasinti.org/sinek-isirigi-kasintisi.html Sun, 04 Nov 2018 21:32:05 +0000 Sinek ısırığı kaşıntısı, sinekler içerisinden dişi sivrisinekler insanlardan kan emerler. İki parçadan oluşmuş olan hortumlar biri diğerinin üzerine kayarak canlı derisine girer. Bu olay gerçekleşirken canlının rahatsız Sinek ısırığı kaşıntısı, sinekler içerisinden dişi sivrisinekler insanlardan kan emerler. İki parçadan oluşmuş olan hortumlar biri diğerinin üzerine kayarak canlı derisine girer. Bu olay gerçekleşirken canlının rahatsız olmaması için sinek tükürüğü ile birlikte uyuşturucu bir madde salgılar. Bu bölge deride ısırılan bölgeyi uyuşturduğundan sinek kan içerken canlının haberi olmaz. Ayrıca sinek bu tükürük salgısıyla beraber hastalık da bulaştırabilmektedir. Sivrisineklerin bulaştırdığı hastalıkların başında sıtma gelmektedir. Sineğin tükürüğü ile beraber salgıladığı uyuşturucu madde zaman ilerledikçe insan derisindeki protein algılayıcı yapılar sineğin tükürüğünü ve bileşiğini çözer ve alerjik reaksiyonlar vermeye başlar. Bu reaksiyonlar sonucunda kaşıntı meydana gelmektedir. 

Sinek ısırığı kaşıntısı, kişiden kişiye, sineğin vücudunuza ne kadar tükürük maddesi enjekte ettiğine göre değişen bir zaman diliminde iyileşir. Kimi kişilerde savunma sistemi sinek ısırıklarına tepki vermezken, kimi kişilerde sinek ısırıklarına aşırı tepki verir ve ciddi şişlik ve kızarıklık oluşturur. Sineğin emdiği kan miktarı kaşıntıyı arttırır ya da azaltır. Eğer sinek vücudunuzdan bolca kan aldıysa ve kendiliğinden ayrıldıysa kaşıntı az olur. Siz sineği kan emerken elinizle vurup öldürürseniz kaşıntı daha da şiddetlenecektir. Bunun sebebi sinek bıraktığı tükürük salgısını geri emmektedir. Siz sineği öldürürseniz canlı bıraktığı tükürük salgısını geri emmez ve kaşıntı şiddetlenir.

Sinek ısırığı kaşıntısı tedavisi, sinek ısırığı kaşıntısını geçiren en iyi doğal yöntem tuzdur. Isırılan bölgenin kaşınmasından sonra o bölgeye bir miktar su damlatılır ve üzerine tuz eklerseniz, su kuruduğu zaman kaşıntının geçtiğini fark edeceksiniz. Bunun sebebi tuzun derideki kaşıntı yapan kimyasalları emmesidir. Başka bir yöntem ise bir adet aspirini biraz su ile ezerek kaşınan bölgeye uygulayın. Bir müddet sonra kaşıntı geçecektir.

]]>
Rahimde Kaşıntı https://www.kasinti.org/rahimde-kasinti.html Mon, 05 Nov 2018 08:31:34 +0000 Rahimde kaşıntı: olmasının birçok sebebi vardır. Sürekli rahim kaşıntısı mantar hastalığın habercisidir. Bayanlarda görülen rahim kaşıntının bir başka sebebi de kullanılan doğum kontrol haplarının veya antibiyoti Rahimde kaşıntı: olmasının birçok sebebi vardır. Sürekli rahim kaşıntısı mantar hastalığın habercisidir. Bayanlarda görülen rahim kaşıntının bir başka sebebi de kullanılan doğum kontrol haplarının veya antibiyotiklerin yan etkisi sonucu rahimde kaşıntı görülür. Aynı zamanda lavaboya gidildiği zaman iç çamaşırın ıslak kalması da mikropların artarak rahimde yara oluşmasına sebep olur. 

Rahimde kaşıntı oluşmasına sebep olan faktörler;
 • Pantolonların dar giyilmesi rahimde kaşıntının olmasına sebep olur. Çünkü bayanların genital bölgesi çok hassas bir yapıya sahip olduğu için dikkatli olunmalıdır. 
 • Düzenli şekilde kullanılan doğum kontrol hapları bir süreden sonra yan etkisini gösterir ve rahimin ağız kısmında kaşıntının olmasına sebep olur.
 • Stres aslında çok önemsiz görülse de önemli hastalıkların oluşmasına sebep olur. Stres aynı zamanda tüm vücudun dengesini bozar. O yüzden bayanlarda rahimin kaşınmasına da sebep olabilir.
 • Lavaboya gidildiği zaman iç çamaşırların ıslak kalması da rahimde kaşıntının olmasına sebep olur. O yüzden lavaboya gidildiği zaman peçete ile kurulanması tavsiye edilir. 
 • Bazı kadın hastalıkları vücutta oluşmadan önce rahimde kaşıntı veya rahimde ağrının oluşması gibi küçük rahatsızlıklara sebep olur. Eğer tedavi edilmediği zaman hastalık kendini göstermeye başlar.
Kadınların rahim bölgeleri çok hassas ve önemli bir bölge olduğu için çok dikkat edilmelidir. Çünkü herhangi bir rahatsızlık da rahimde kalıcı olarak kalabilir. O yüzden erken teşhis hayatı her zaman kurtardığı gibi hemen doktora başvurmalıdır.
Doktorlar tarafından iç çamaşırların ütülenerek giyilmesi önerilir. Çünkü ütü yüksek buhar ile çamaşır da olan mikropları yok ederek herhangi bir hastalığın oluşmasını engeller.
]]>
Bebeklerde Burun Kaşıntısı https://www.kasinti.org/bebeklerde-burun-kasintisi.html Mon, 05 Nov 2018 10:27:47 +0000 Bebeklerde burun kaşıntısı, çoğunlukla göz kızarması ve yanması, hapşırma ve burun akıntısıyla beraber meydana çıkar. Bu belirtiler çoğunlukla bir çeşit alerji şeklinde meydana gelir. Vücudun savunma sistemi normald Bebeklerde burun kaşıntısı, çoğunlukla göz kızarması ve yanması, hapşırma ve burun akıntısıyla beraber meydana çıkar. Bu belirtiler çoğunlukla bir çeşit alerji şeklinde meydana gelir. Vücudun savunma sistemi normalde zararsız durumda olan bir maddeye gereğinden aşırı reaksiyon verdiğinde alerji meydana gelir.
 
Burun karıştırmanın sebebi sık sık burunda kuruluk oluşması ve kabuklanmalıdır. Öncelikle burun girişindeki kabuklanmalar, burun girişinde tıkanıklığa neden olur. Genç yada yetişkin olsun birey rahatlayabilmek açısından bu kabukları oradan almak arzu eder ve bu nedenle burnunu karıştırır. Burada burun açısından uyarlanmış birtakım burun merhem ve kremleri kullanışlı. Fakat burun karıştırmanın sebebi bazen burun kaşıntısı da olur. Nihayet senelerde geniz eti ile varlığıyla beraber alerjik nezle vaziyetini sık sık beraber görüyoruz. Alerjik nezlede damak-geniz-burun kaşıntısı, burun akıntısı ve hapşırma buna benzer belirtiler beraber olur. Alerjik nezle saptama edilirse birtakım tedavilerle tedbir alınabilir.
 
Burun Kaşıntısı Nedenleri

Alerjik Rinit

Eğer müzmin burun kaşıntısı ve akıntısı sorunu yaşıyorsanız, ve şayet bununla beraber burun tıkanıklığı, hapşırma, göz yaşarması buna benzer belirtilere de rastlıyorsanız, büyük ihtimal alerjik rinit ile yönelik karşıyasınız. Ev tozu akarı bu alerjiye sebep durumda olan maddelerden biridir. Her hanede olan bu ufak maddeler yatak odalarında, yataklarda, yastık ve halılarda tozların içerisinde yaşarlar. Çoğunlukla zararsız olsalar da birtakım kişilerin ev tozu akarına alerjisi vardır.

Bebeklerde Burun Kaşıntısı
Besin Alerjileri

Eğer bir besine yönelik hassasiyetiniz varsa, bu mahsulleri yediğinizde savunma sistemi birçok miktarda histamin üretmeye başlar. Bu da burun ve ten kaşıntısı, deri dökülmesi buna benzer belirtilere neden olur.

Deri Rahatsızlıkları

Düşük nemden veya vücudun susuz kalmasından meydana gelen burun kuruluğu rahatsız edici burun kaşıntısına sebep olur. Bununla beraber, sedef rahatsızlığı, egzama ve kurdeşenden yakıntıcı olanlar da müzmin burun kaşıntısına maruz kalabilirler.

Diğer sebepler

Dumana, zor kokulara, kimyasallara maruz kalınması halde burun kaşıntısı meydana çıkabilir., Havada anlık ısı veya nem değişikliği solunum yöntemlerini etkilediğinden burunda da kabul görmeyen etkiler doğurabilir.
 
Çocuklarda "alerjik rinit" e dikkat

Alerjik Rinit, ev tozu, polen ve hayvan tüyleri buna benzer maddelerin kapı araladığı burundaki alerjik inflamasyon olarak da tanımlanır. Alerjik rinite en birçok sebep durumda olan ise nebat polenleridir. Hastalık kendisini burun ve popüler kızarma, kaşıntı ve yanma duygusu yakıntıları ile gösterir. Vatandaşlar içinde bahar nezlesi veya saman nezlesi olarak da bilinir.

Alerjik rinitin bulguları

Polenlerin kapı araladığı bahar nezlesi, baharın başlangıcında başlayarak yaz sonuna dek kuvvetli belirtilere kapı aralayabiliyor. Bu bulgular; burun, boğaz ve kulakta kaşıntı duygusu, hapşırık, burun akıntısı, gözlerin sulanması, burun tıkanıklığı, burun tıkanıklığı sebebiyle gece ağzı açık uyuma, horlama, öksürük, fazla boğaz silme, yorgunluk, halsizlik ve derslerde ilgisini toparlayamama olarak da sıralanabilir. Bu şikayetlerden burunda tıkanıklık her geçen gün belirgin şekil alır ve hapşırık 2. tasarıya geçer.
 
Alerjik rinit için tanı konulması

Tanı koymada hastanın öyküsü mühimdir. Öyküde, şikayetlerin hangi mevsimde, hangi ortamlarda, ne türlü meydana çıktığı ve ailede alerji öyküsü olup olmadığının birço]]> Kulak Kaşıntısı https://www.kasinti.org/kulak-kasintisi.html Tue, 06 Nov 2018 00:27:50 +0000 Kulak kaşıntısı: Kaşıntı vücudun kaşınma arzusu ile kaşınmasından oluşan bir rahatsız edici durumdur. Uzun süre devam eden kaşıntılar önemli bir hastalığın habercisi olabilir. Doktora  başvurulmalı ve kaşıntının s Kulak kaşıntısı: Kaşıntı vücudun kaşınma arzusu ile kaşınmasından oluşan bir rahatsız edici durumdur. Uzun süre devam eden kaşıntılar önemli bir hastalığın habercisi olabilir. Doktora  başvurulmalı ve kaşıntının sebebi öğrenilmelidir. Vücudun her yerinde kaşıntı görülebilir. Kulak, bacak, kol, yüz, göbek, sırt, ayak ve eller de dahil olmak üzere vücudun her yerinde görülür. Kaşıntı uzun süre devam ederse vücutta yaranın oluşmasına sebep olabilir. Buda yaranın büyümesine ve kaşıntının enfeksiyon kaparak daha çok kaşınmasına sebep olur. 
Kulak kaşıntısı kulağın sanki içinde bir şey varmış gibi gıdıklayıcı bir şekilde kaşınmasıyla olur. Kaşınma bölgesi çok kaşındığı zaman kızarıklık, şişkinlik, soyulma ve yara izi ortaya çıkar. Kaşındığı zaman su veya kolonya sürerek kaşıntı durdurulmaya çalışılır. 

Kulak Kaşıntısı
Kulak kaşıntısına sebep olan faktörler;
 • Enfeksiyonlar,
 • Yiyecek veya içeceklerin vücuda yaramaması,
 • Uzun süre kullanılan ilaçların yan etkisi,
 • Böcek sokmaları,
 • Alerjik bir durum,
 • Bulaşıcı nedenler,
 • Stres,
 • Aşırı sıcak veya soğuk durumlar,
Kulak kaşıntısının tedavi yöntemleri;
 • Antihistamin ilaçlar,
 • Zeytinyağı,
 • Mantar kremleri,
 • Kulak içinin yıkanması,
 • Antibiyotik ilaçlar,
 • Kulağa sirke sürmek,
 • Kulağa alkol sürmek,
]]>
Diş Kaşıntısı https://www.kasinti.org/dis-kasintisi.html Tue, 06 Nov 2018 04:55:41 +0000 Diş Kaşıntısı; en yaygın nedeni damak hastalıkları, özellikle de diş eti iltihabıdır. Kaşıntıya aynı vakitte diş etinde rahatsızlık hissi, diş eti çekilmesi, ağız kokusu ve diş eti kanaması da beraberinde eşlik ed Diş Kaşıntısı; en yaygın nedeni damak hastalıkları, özellikle de diş eti iltihabıdır. Kaşıntıya aynı vakitte diş etinde rahatsızlık hissi, diş eti çekilmesi, ağız kokusu ve diş eti kanaması da beraberinde eşlik eder. Birçok diş eti hastalığı, bakteriler nedeniyle meydana geldiği için tedavi de çoğunlukla gargara ve uygun olan diş macunu kullanımını bulundurur. Bunlar bakteri yok eden diş eti iltihabını ortadan kaldırır ve dişlerde ve damakta oluşan plakaların temizlenmesini sağlar.

Vücudun herhangi bir yerindeki kaşıntının çoğu kez sorumlusu alerjilerdir. Diş etindeki kaşıntının da nedeni besin alerjileri veya polen alerjileri olabilir. Bazen diş gıcırdatma dişe zarar verdiği zaman veya diş eti çekilmesi meydana geldiğinde diş eti kaşıntısına neden olur. Diş gıcırdatma, dişleri veya damağı birbirine sıkı bir şekilde sürtüp sıkmak ile meydana gelir. Bu olay zaman ile dişin enamel ismi verilen dokusunun aşınmasına ve diş etlerinin çekilmesine neden olur. Bu durum çoğunlukla özel geliştirilmiş olan bir ağız koruyucusu ile engellenir.

Özellikle açık yaraya neden olan ağız yaralanmaları da diş eti kaşıntısına neden olur. Bazen kesikler veya yaralanmaların iyileşmesi sırasında kaşıntı meydana gelir. Birçok ağız yaralanması kendiliğinden iyileşebildiği gibi, ağız gargaraları ile bu zaman hızlandırılabilir. Bazı olaylarda, yan etkisi diş eti kaşıntısı bir ilaç diş etinde kaşınma sebebi olabilir. Bu çok yaygın olmamakla beraber çoğunlukla bu yan etkiler, vücut ilaca alıştıkça kendi kendine geçer. Eğer bu işe yaramaz ise, ilacın dozu farklılaştırılır veya farklı bir ilaca geçilir. Kaşıntı çoğunlukla diş etlerinin tahriş olması ile meydana geldiği için, bazen buna ek olarak değişik şikayetler de meydana gelebilir.

Diş Kaşıntısı

Kötü ağız sağlığı enderde olsa bir kalp rahatsızlığı sebebiyle meydana gelir. Diş eti kaşınması kan dolaşımının düzgün olmadığına işaret edebilir. Diş eti kaşıntısı her zaman bir diş doktoru veya ağız sağlığı uzmanına başvurulmalıdır. Bu durum özellikle, diş eti kanaması, diş eti çekilmesi, diş eti rahatsızlığı ve sürekli bir tahriş olduğu olaylarda geçerlidir. Bütün bu belirtiler, ciddi bir olan bir olay diş eti hastalığının göstergesidir. Tedavi edilmez ise, diş kaybına veya enfeksiyona neden olabilir. Diş eti kaşıntısına neden olan olaylar çoğunlukla başarılı bir biçimde tedavi edilebilir.

Diş eti kaşıntısının tedavisine başlamadan önce, altında yatan nedeni bulmak için bir diş doktoruna başvurulmalıdır. Evde yapılabilecek olan tedaviler, ameliyatsız tedaviler, lazer tedavisi ve periodontik ameliyat gibi birçok değişik tedavi yolu bulunmaktadır. Tedavi, hastalığın hiddetine göre değişebileceği gibi hafif olan durumlarda müdahaleye gerek kalmadan hızlı şekilde bir iyileşme gözlenir. Ağır olan durumların çoğunda diş eti kaşıntısı yoğun ve sürekli olarak bir tedavi gerektirir.

Antibiyotik tedavisi, diş eti iltihabı için antibiyotik tedavisi gerekir. Düzenli olarak alınacak antibiyotikler ile iltihap birkaç gün içinde iyileşmeye başlar. Hafif gıda ve ilaç alerjileri, evde yapılacak olan küçük müdahaleler ile giderilebilir. Ilık tuzlu su ile gargara yapmak veya antibakteriyel gargaralar ile ağızda bulunan rahatsızlık giderilerek yavaş bir şekilde iyileşmesi sağlanır. Evde yapılabilecek müdahaleler içinde, nane, karanfil ve ada çayı yağı kullanımı sayılabilir. Bu yağların çoğu, diş macunlarında yer alır ve yağı direk olarak dişe uygulamaktan daha hafif bir etki sağlar. Bu tedaviler bazen anında etki yaparken bazen de tedaviyi tekrar yapılması gerekebilir.

Diş eti iltihabı, dişte yer alan ve diş eti kaşıntısına neden olan plakaların çıkarılmasına yardımcı olan diş temizliği ile tedavi edilebilir. Öbür yollar arasında, dişin üstünde bulunan tabakanın temizlenmesi ve diş eti cebi ismi verilen çevrede biriken plakların derin temizlenmesi olan ve dişin kökünde yer alan kök temizliği de sayılabilir.  Lazer tedavisi, kök tedavisi ve plak temizliğinin daha hafif olan bir yolu]]> Vücutta Kaşıntı Ve Kabarma https://www.kasinti.org/vucutta-kasinti-ve-kabarma.html Tue, 06 Nov 2018 09:54:34 +0000 Vücutta Kaşıntı ve Kabarmalar,  farklı nedenlerden ötürü hemen hemen her insanın çeşitli nedenlerden ötürü yaşadığı problemlerdir. Bu kaşıntı ve kabartılar vücudun her hangi bir uzuv veya bölgesinde oluşabilece Vücutta Kaşıntı ve Kabarmalar,  farklı nedenlerden ötürü hemen hemen her insanın çeşitli nedenlerden ötürü yaşadığı problemlerdir. Bu kaşıntı ve kabartılar vücudun her hangi bir uzuv veya bölgesinde oluşabileceği gibi tüm vücutta da psikolojik olarak oluşabilmektedir. Vücutta oluşan kaşıntı bölgesi kaşıma yöntemi ile kabarma ve deride ciddi anlamda kızarıklık oluşturabilmektedir. Oluşan kızarık cilt üzerinde kötü görüntüye sebep olabilir. Bu kaşınmanın temelinde fiziksel nedenler olabileceği gibi psikolojik nedenlerden kaynaklana bilmektedir. Ciltte oluşan kabarmalar, cildin yıpranmasına ve kızarmasına neden olmaktadır. Hakeza kaşıma yöntemiyle kısa süreli bir rahatlama olsa da vücuda uygulanan baskı nedeniyle hücrelerin bölgesele olarak kendisini yenilemesini geciktirebilmektedir.

Vücutta oluşan kaşıntı ve kabarma nedenleri aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.

1- Vücutta meydana gelen kaşıntılar ve kabarmalar mevsimsel değişikliklerinde derilerin dökülmesiyle birlikte fazlaca görülebilmektedir. Mevsimsel geçişlerden kaynaklanan ciltteki kaşıntılar ve kabarmalar kısa süreli içerisin de oluşmakla genellikle kendiliğinden geçmektedir.

2- Bir kısım dermatolojik hastalıklardan ötürü vücutta kaşıntı ve kabarmalar ile kızarıklıklar oluşabilmektedir. Özellikle bitlenme, isilik, egzama, ve mantar enfeksiyonları gibi rahatsızlıklar kaşıntılar, kızarıklıklar ve kabarmalara neden olmaktadır.

3- Alerjik sebeplerden ötürü olabilir. Tüketilen besinlerden kaynaklı alerjik tepkiler sonucu ciltte kaşıntılar, kızarıklıklar ve kabarmalar görülebilmektedir.

4- Antibiyotik, ağrı kesici, serum ve iğneler gibi bazı ilaç ve kimyasallar yan etkisi olarak deride kaşıntılar, kızarıklıklar ve kabarmalar görülebilmektedir.

5- Aşırı stres, endişe, aşırı heyecan ve endişe gibi yoğun yaşanan durumlarda da vücut üzerinde kaşıntıya neden olmaktadır. Kaşınan bölgenin sürekli kaşınması ise cildin kazınmasına bağlı olarak kabarıklık ve kızarıklıklar oluşmasına neden olmaktadır.

6- Günlük hayatta Giyilen kıyafetlerin kumaşlarından kaynaklı ya da kullanılan kozmetik ürünlerinden kimyasal olarak kaynaklı ciltte kaşıntı, kızarıklık ve kabarmalar oluşabilmektedir. Özellikle kadınlarda kozmetik ürünleri kimyasal bileşenlerden ötürü kabarmalar oldukça fazla görülmektedir.

Vücutta Kaşıntı Ve Kabarma

Sıklık ve süreklilik arz eden kaşıntı uzman görüşlerine göre pek çok hastalığın belirtisi olabileceği sıklıkla dile getirilmektedir. Böylesi bir durumda mutlaka bir cilt hastalıkları uzmanına başvurmalı ve gerekli tahliller yaptırılmalıdır.

Kaşıntının altında yatan gerekçeleri şöyle sıralanabilinir. Uzmanlar Cildiye Polikliniğine başvuruda bulunan hastaların önemli bir kısmı kaşıntı ve kabarmalardan şikayet ederler. Kaşıntı, kaşıma isteğine neden olan tatlı bir histir ve deri hastalıklarının önde gelen bir unsurdur. Kaşıntı aslında bir rahatsızlık, hastalık değildir. Bir çok hastalığın belirtilerin ortaya konulabileceği bir belirtidir. Bu nedenle kimi dönemlerde  tanısı basit bir muayene ile tanımlanabilinir iken kimi zaman birçok araştırma, tahlil ve tetkiki gerektiren bir belirtidir.

Uzmanlar cilt hastalığından kaynaklık ve sıklıkla görülen kaşıntıları bağlı olduğu ritüelleri ekseri Uyuz, Egzamalar, Bit ve Liken den kaynaklı olduğunu dile getirmişlerdir hakeza Cilt hastalığına bağlı olmayan nedenleri ekseri Siroz, Böbrek yetmezliği, Hepatit, Anemi, Lösemi, Hipotiroidi, Hipertiroidi, Parazitlerden kaynaklı olduğu dile getirilmiştir.

Kaşıntılı hastalarda belirtiler çoğunlukla uyuma esnasında fazlalaşır. Uykunun ilerleyen zamanlarında aşamasında kaşıntılar artar. Sıklıkla  banyo yapılması böylelikle vücudun nem oranının azalması kaşıntı ve kabarmayı arttırır. Kaşıntılı hastalar psikolojik ve ruhsal gerginlik arttıkça şiddetlenir. Sıcaklık genellikle kaşınma hissini arttı]]> Saç Kaşıntısı https://www.kasinti.org/sac-kasintisi.html Wed, 07 Nov 2018 01:06:21 +0000 Saç Kaşıntısı, Her insanda sıklık ile görülen bu rahatsızlık özellikle kadınlarda ve çocuklarda görülmektedir. Uzun olan kadın saçları ve çocukların ellerinin yağ veya diğer lekeleri ile saçlarını karıştırmaları Saç Kaşıntısı, Her insanda sıklık ile görülen bu rahatsızlık özellikle kadınlarda ve çocuklarda görülmektedir. Uzun olan kadın saçları ve çocukların ellerinin yağ veya diğer lekeleri ile saçlarını karıştırmaları bu durumu körüklemektedir. Saçlarda özellikle hijyene dikkat edilmemesi kaşıntının bilinen ilk nedenleri arasındadır.


Saç Kaşıntısının Nedenleri,
 • Kullanılan şampuan, saç kremi ve sabun gibi ürünlerin içinde bulunan kimyasal maddelerin neden olduğu kaşıntılar.
 • Saçlarda kepeklenmeye neden olan kimyasal ürünler ve saçları yıkadıktan sonra saç deresinde köpük kalması.
 • Saç diplerinde oluşan mantar enfeksiyonları
 • Alerjen enfeksiyonlar
 • Sedef hastalığına bağlı kaşıntılar
 • Saç kıran olarak da bilinen saç mantarı ve buna bağlı olarak meydana gelen kaşıntı ve pullanmalar.
 • Saç biti ve saçlarda oluşan diğer parazitler.
 • Saç boyaları ve kremlerin neden olduğu alerji ve enfeksiyonlar.
Saç Kaşıntısı
Saç Kaşıntısı İçin Uygulanabilecek Çözüm Yolları

Saçlarda en büyük kaşıntı nedeni kirlilik ve saç hijyenine önem vermemektir. Bu nedenle saçlar düzenli olarak yıkanmalı ve saçlarda sabun kalmamasına özen gösterilmeli. Saçların temizliği için kullanılan ürünlerin kimyasal içermemesine ve doğal olmasına dikkat etmek. Saçlarda alerjiye neden olabilecek boya ve kremleri kullanmadan kaçınmak. Saçlarda oluşan parazitlerin giderilebilmesi için şampuan ve ilaç kullanmak. Sedef hastalığına bağlı olarak ortaya çıkan kaşıntı ve kızarıklığın giderilmesine yönelik doktor tavsiyesi ile ilaç ve şampuan kullanmak.
]]>
Kaşıntı Ve Kızarıklık https://www.kasinti.org/kasinti-ve-kizariklik.html Wed, 07 Nov 2018 08:56:05 +0000 Kaşıntı ve Kızarıklık, Hayatımızı kabusa çeviren rahatsızlıklardan bir tanesi vücudumuzun herhangi bir yerinde beliren kızarıklıklar ve kaşınmalardır. Bazen kızarıklıkların meydana gelmesinin sebeplerinden bir tane Kaşıntı ve Kızarıklık, Hayatımızı kabusa çeviren rahatsızlıklardan bir tanesi vücudumuzun herhangi bir yerinde beliren kızarıklıklar ve kaşınmalardır. Bazen kızarıklıkların meydana gelmesinin sebeplerinden bir tanesi çok kaşınmalar sonucunda vücudun tahriş olması ya da hastalık berlirtisi olarak kızarıklıklarının meydana gelmesini de gösterebiliriz. Makalemize başlamadan önce kaşıntıların sebepleri hakkında bilgi vermek, kızarıklık ve kaşıntının nasıl meydana geldiğini öğrenmektir.Vücudun herhangi bir bölümünde haşere dolaşıyormuş hissi, vücudunda yanma ve batma gibi belirtilerin duyulmasıdır. Bu duyu kişiyi çok rahatsız edip uyku problemine, gergin olmaya ve depresyona sebep olabilir. 

Vücutta Yayılmış Kaşıntı ve Kızarıklık Sebepleri,

Birtakım dermatolojik rahatsızlıklarının işareti olabilir: Örnek verecek olursak suçiçeği, bitlenmeler sonucu saçlarda kaşıntı, egzama, mantar enfeksiyonları vajina bölgesinde kaşıntı, kuruluk, dabaz, böcek sokması, uyuz olunca da kaşıntı, isilik olmak sonucu kaşıntı gibi.

Birtakım iç hastalıkların işareti olabilir: Karaciğer rahatsızlıkları, böbrek rahatsızlıkları, kan hastalıkları, vitamin ve demir eksikliği sunucu, kanserler, paraziter hastalıklar sonucu meydana gelebilir.

İlaçların yan etkileri sonucu kaşıntı olması,

Alerjisi olan bünye: astım rahatsızlığı veya saman nezlesi olan bireylerde kuru kaşıntılar meydana gelir.

Kaşıntı Ve Kızarıklık

Stres: Sıkıntının olması ve stres vücutta belli alanlarda veya yaygın kaşıntıya sebep olmaktadır. Diğer sebeplerin araştırılmasına rağmen kaşıntısı hala süren hastaların bir psikiyatri hekimi tarafından da değerlendirilmesi gerekir.

Ciltte kızarıklık ve kaşıntı genel olarak çevresel etkenlerle meydana gelen alerjik reaksiyonun bir neticesi olarak görülmüştür. Fakat kızarıklık ve kaşıntının oluştuğu alan, kızarıklığın biçimi, şiş şeklinde veya döküntü ile beraber görülüp görülmediği gibi ögelerin sebebi hakkında daha çok bilgi verebilir. Alerjiler haricinde ciltte kızarıklık ve kaşıntı sebepleri arasında mantar enfeksiyonları, sedef adı verilen hastalığı gibi deri hastalıkları ve derinin aşırı kuruması sayılabilir. Alerji: Ciltte meydana gelen kızarıklıklar bir alerjenle doğrudan karşılaşması sonucu oluşabilir ve kaşıntı ile beraber şişlik meydana gelebilir.

 Alerjinin ortaya çıkmasını sağlayan ögelerle temasın hemen ardından ya da yirmi dört saat sonrasında kaşıntı başlayabilir. Genel olarak herhangi bir karışmaya gerek kalmadan bir iki gün içerisinde kızarıklıklar ve kaşıntı azalır, hemen hemen on gün sonra ise tamamen ortadan kalkar.Kaşıntılı evrelerde derinizi tahriş edebileceği ve kanamaya sebep olabileceği için kızarık alanı mümkün olduğu müddetçe az kaşıyın. Kaşıntıyı önleyebilmek için soğuk su ile bir banyo yapın, soğuk bir havluyu kaşınan yere sarmalayarak kaşıntıyı hafifletebiliriz. Aldığınız bütün önlemlere rağmen kızarıklık ve kaşıntı az olmuyorsa reçeteli merhemler için hekiminize başvurabilirsiniz

Alerjinin sebebi kullandığınız çamaşır deterjanları olabilir aynı şekilde bitki de olabilir. Bu tip hallerden korunmanın en basit yolu bir alerji testi yaparak nelere karşı alerjiniz olduğunu kesin olarak öğrenmek ve o alerjik şeylerden uzak durmaktır.Kaşıntılar ve kızarıklıkların farklı yerlerde meydana geldiğini görmüşsünüzdür. Makatta meydana gelen kaşıntılar, bacaklarda kaşıntı, saçlarda meydana gelen kaşıntı, vajinada meydana gelen kaşıntı, gözlerde meydana gelen kaşıntılar ve kızarıklıklar meydana gelmektedir. Makattaki kaşınmaların sebeplerinde çok fazla terleme sonucu oluşması, tuvalet sonrası temiz yıkanmaması sonucu, çok fazla tuvalete çıkmak, baharatlı besinlerin aşırı tüketilmesi sonucunda da kaşınmalar meydana gelmektedir. Makat alanlarına ilaç sürülmesi veya fitil kullanımları kaşınmalara sebep olabilir. 

Vajin]]> Yüz Kaşıntısı https://www.kasinti.org/yuz-kasintisi.html Thu, 08 Nov 2018 02:02:25 +0000 Yüz kaşıntısı, yüz bölgesinde kaşıntı farklı nedenlerden dolayı oluşum gösterebilir. Bazen döküntülü şekilde ortaya çıkan kaşıntı, oldukça ciddi cilt rahatsızlıkların ayol açabilir. Psikolojik nedenler Yüz kaşıntısı, yüz bölgesinde kaşıntı farklı nedenlerden dolayı oluşum gösterebilir. Bazen döküntülü şekilde ortaya çıkan kaşıntı, oldukça ciddi cilt rahatsızlıkların ayol açabilir. Psikolojik nedenler, yıkanmamış yüz, alerji, yüzdeki döküntüler, kuru cilt yapısı, hormonal bozukluklar, böcek sokmaları, kozmetik ürünler, güneş yanığı gibi birçok nedene bağlı olarak yüz kaşınması yaşanabilir.

Yüz kaşıntısı nedenleri

Psikolojik nedenler: Devamlı el ile yüzü ovalamak, yüzün farklı noktalarına dokunma ihtiyacı hissetmek, karşıdaki kişinin düşüncelerine katılmamak psikolojik olarak kalp atışını ve kılcal damarlardaki kan akışını düzensizleştirir. Bu durumda hassas cilt yapısına sahip olan kişilerde yüz bölgesinde kaşıntı meydana gelebilir.

Yıkanmamış yüz: Yıkanmamış yüz, göz, burun, kulak bölgesi ve ağız gibi alanlarda kaşıntıya yol açabilir. Bölgelerde biriken atıklar mikroorganizmaların hızla çoğalmasına neden olur. Dolayısı ile beraberinde yüzde kaşıntı meydana gelir. Yüzde kaşıntıya maruz kalmamak için yemeklerden önce, dışarıdan eve gelindiğinde ve yatmadan önce mutlaka yüzün ılık ve sabunlu su ile yıkanması gerekir. Sabahları ise yine kalkar kalkmaz yüzün yıkanması kaşıntı oluşumuna engel olur.

Kuru cilt: Özellikle kış aylarında soğuk hava nedeniyle ciltte kuruma oluşabilir. Aşırı kuruyan ve nemsiz kalan cilt kaşıntı ile tepkisini gösterebilir. Sıcak su, kalitesiz kozmetik ürünler, tıraş losyonları yüzde kaşıntıya yol açabilir. Kuru ciltlerde meydana gelen yüz kaşıntısı için yüzün devamlı nemli tutulması gerekir. Bu sayede kaşıntı sorunu ortadan kalkabilir.

Yüz Kaşıntısı

Güneş yanıkları: Güneş yanıkları bazen kabusa dönüşebilir. Özellikle güneşte yüz yanmışsa ciddi anlamda kaşıntıya yol açar. Güneş yanığı nedeniyle yüz ve ciltte yanığı önlemek için yaz aylarında 10.00-14.00 arası güneşe çıkmaktan kaçınılmalıdır. Güneşe çıkılacağı zaman güneş koruyucu kremler, losyonlar tercihe dilmelidir.

Alerjenler: Yüz bölgesinde kaşıntının en çok rastlanan nedenlerinden biri de alerjenlerdir. Alerji, saç boyaları, kozmetik ürünler, tüketilen bazı besinler kullanılan ilaçlar, bit, takı, şampuan gibi pek çok nedenden kaynaklanabilir. Alerjenler nedeniyle meydana gelen yüz kaşıntılarına eşlik eden yüzde şişme, döküntü, kızarıklık, pullanma gibi problemler de oluşabilir.

Yüzde döküntü: Yüzde meydana gelen döküntüler beraberinde kaşıntıya yol açabilir. Böcek ısırıkları, sivilce, akne, herpes tarzı virüsler, uçuk, zona, kurdeşen, kıl dönmesi, egzama, jilet kesikleri gibi pek çok etken yüzde kaşıntıya yol açabilir.

Yüz kaşıntısı tedavisi

Yüz kaşıntısında tedavi nedene yönelik yapılır. Eğer yüzde kaşıntı her hangi bir cilt hastalığı nedeniyle oluşuyorsa önce hastalığın tedavi edilmesi gerekir. Hastalık tedavi edildiğinde kaşıntı ortadan kaybolur. Bu gibi durumlarda doktor bir takım ilaçlar reçete eder. Kaşıntı uzun süredir devam ediyor ve bir neden bulunamıyorsa hasta psikiyatriste yönlendirilebilir. Bunların beraberinde yüz kaşıntısı evde de basit önlemler ile kontrol altına alınabilir. Bu önlemler şu şekilde sıralanabilir;

 • Cilt aşırı nemli ve kuru bırakılmamalıdır.
 • Kalitesiz kozmetik ürünlerin kullanımından kaçınılmalıdır.
 • Alkol ve sigara tüketimi kısıtlanmalıdır.
 • Cilt temizliğine dikkat edilmelidir. Özellikle makyajlı bir yüz ile yatılmamalıdır.
 • Aşırı güneşe maruz kalmaktan kaçınılmalıdır.
]]>
Vücutta Kırmızı Lekeler Ve Kaşıntı https://www.kasinti.org/vucutta-kirmizi-lekeler-ve-kasinti.html Thu, 08 Nov 2018 11:56:48 +0000 Vücutta Kırmızı Lekeler ve Kaşıntı, Kaşıntı, insanları huzursuz eden ve rahat bırakmayan bu rahatsızlık sonucu insanlarda hem fiziksel hemde ruhsal sorunlar yaratan problemlerden bir tanesidir. Kaşıntının pek çok sebebi Vücutta Kırmızı Lekeler ve Kaşıntı, Kaşıntı, insanları huzursuz eden ve rahat bırakmayan bu rahatsızlık sonucu insanlarda hem fiziksel hemde ruhsal sorunlar yaratan problemlerden bir tanesidir. Kaşıntının pek çok sebebi olmaktadır. Bunların başında vajinanın enfeksiyon kapması, egzama gibi cilt hastalıklarının sonucunda, şeker hastalıklarıyla beraberinde kaşınmalar meydana gelir. Alerjiler sonucunda, giyilen kıyafetlerin temiz olmaması sonucunda, kimyasal maddelerle temas edilmesi ile, bazı iç hastalıklarının dışarıya yansıması ile, isilik olunması ile, sık tuvalete çıkarak ve arkasında genital yerini temiz tutmayarak, bazen psikolojik olarak kaşınmalar meydana gelmektedir. Kaşınan alanı biz insanlar sık ve sert bir biçimde kaşıyarak o alanlarda tahriş olmasına sebep oluyoruz. Ve buda cildimizin kızarmasına sebep olmaktadır. Böylece kaşınmalar beraberinde kırmızı lekelerin oluşmasını sağlamaktadır.

Vücudumuzda  meydana gelen al lekeler birçok hastalığın da sebebi olabilmektedir. Vücutta meydana gelen al lekeler ilk başta kaşıntı olarak derimizde meydana gelmektedir. Kaşınan alanın bir zaman sonra kızarması ile al lekeler derimizde görünmeye başlamaktadır. Vücudumuzda meydana gelen al lekeler bazı faktörlere bağlı olabilmektedir. Yediğimiz bazı şeylerin alerji yapması, kullanılan sabunların, deterjanların ve çok fazla güneş ışığına maruz kalmak al lekelere faktör olabilmektedir. Bayanlarda ise bacak alanında meydana gelen  kızarıklıklar yaptığınız ağdaların derinin istememesi sonucunda meydana gelen al lekeler olmaktadır. Vücudumuzda çıkan bu al lekeler uzun zamandır devam ediyor ve kaşıntı olarak faktör gösteriyor ise, bu birçok hastalığın nedeni olabilmektedir. 

Vücudumuzda ortaya çıkan al lekelerin, meydana getirdiği bazı hastalıklar şunlardır: Egzama hastalığı, sedef hastalığı, alerjik reaksiyonlar ve eritama nodozum gibi rahatsızlıklardır. Alerjiler, vücudumuzda meydana gelen al lekelerin en büyük problemidir. Al lekelerin meydana gelmesi ise size yaramayan yiyecekleri yediğiniz zaman, vücudunuz kırmızı lekeler ortaya çıkartarak tepki vermektedir. Bu durum beraberinde kaşınmalarında meydana gelmesini sağlar.Sedef hastalığı, derimizde kaşıntılar sonucunda ortaya çıkmaktadır. Al lekelerin aklaştığı hallerde sedef hastalığı meydana gelmektedir. 

Vücutta Kırmızı Lekeler Ve Kaşıntı

Sedef hastalığında bir uzmanın yardım etmesi sonucu ilaçlı tedavi ile geçmektedir. Egzama, deride kaşıntı ve al lekeler ile meydana gelmektedir. Alerji oluştuktan sonra vücutta meydana gelen al lekeler olarak isimlendirilmektedir. Al lekeler alerjiyi oluşturan maddelerin kullanımı sona erdiği zamanlarda vücuttan yok olmaya başlarlar. Eritema nodozum, derinin alt yüzeyindeki bulunan yağ gözelerini etkilemektedir. Vücutta meydana gelen al lekelerin en önemli olanı ve önlem alınması gereken rahatsızlığıdır. Al lekeler vücudunuzda ortaya çıktıktan sonra, lekeye temas ettiğiniz anda bir ağrı veriyor ise Eritema nodozum tanısı konulmaktadır. Bu hastalığı atlatmak için bir uzmanın yardımı kesinlikle olmalıdır yoksa tek başınıza atlatmanız çok zordur.

Cildimizde ortaya çıkan kızarıklık ve kaşıntılar daha fazla alerjik reaksiyonların bir sonucu olarak meydana gelir. Tüketilen bir gıdadan ya da giyilen bir giysiden ötürü alerjinin oluşması mümkündür. Alerjiden meydana gelen kızarıklık ve kaşıntı hastalıklarında alerjiye sebep olan etkenlerden mahrum kalmak etkili olacaktır. Kızarıklığın olduğu alan ve bu alanda şişlik meydana gelip gelmediği  gibi buluşlarda rahatsızlığın sebebinin anlaşılabilmesi için çok mühimdir. Kızarıklık ve kaşıntı probleminde ciltte pul pul dökülmelere çok rastlanır. Alerjik reaksiyonlar haricinde deri hastalıkları olarak bilinen sedef, mantar enfeksiyonu gibi hastalıklar da kızarıklık ve kaşıntıya sebep olabilmektedir. Vücutta oluşan kırmızı lekelere örnekler ise; Elde, vücutta, kol ve bacaklarda meydana gelen al  lekelerin bir başka sebebi de deri kanseri teşhisi]]> Strese Bağlı Kaşıntı https://www.kasinti.org/strese-bagli-kasinti.html Thu, 08 Nov 2018 21:47:19 +0000 Strese Bağlı Kaşıntı, Sebebi belli olmayan strese bağlı ortaya çıkan psikolojik kaşıntılardır. Vücudumuzda meydana gelen kaşıntı geceleri uykudan uyandıran sebepsiz bir kaşıntı olabilirken çok şiddetli olduğunda günl Strese Bağlı Kaşıntı, Sebebi belli olmayan strese bağlı ortaya çıkan psikolojik kaşıntılardır. Vücudumuzda meydana gelen kaşıntı geceleri uykudan uyandıran sebepsiz bir kaşıntı olabilirken çok şiddetli olduğunda günlük hayatınızı da etkileyecek bir duruma dönüşebilir. Bu durum çoğu kişi için rahatsız edici bir durumdur. Kaşıntı kişiyi aşırı rahatsız eden sürekli kaşıntılar haline geldiğinde insanda depresyona bile neden olabilir. Böyle durumlarda kaşıntı daha da artış gösterecektir. Aslında kaşıntının tam olarak nedeni bilinmemekle birlikte tamamen psikolojik olabileceği gibi bir cilt hastalığının belirtisi bazen ise bir iç hastalığın belirtisi olabilir.


Strese bağlı olarak vücudumuzda oluşan kaşıntı sıkıntı ve stresin vücutta belirli bölgelerde veya yaygın kaşıntıya neden olabilmektedir. Strese bağlı olarak meydana gelen kaşıntı uzun bir zaman diliminde geçmiyor ve bütün vücudu kaplamaya başladıysa kesinlikle hastanelerin cildiye bölümlerine başvurulmalıdır. Uzman doktorlar sayesinde kaşıntının nedeni araştırılmalı ve teşhise göre, doktorun tavsiye ettiği ilaçlar yada merhemler kaşıntı geçene kadar uygulanmalıdır.

Strese Bağlı Kaşıntı
Buna rağmen kaşıntı hala devam ederse hastanın bir psikiyatri doktoru tarafından tedavi edilmesi gerekmektedir. Strese bağlı kaşıntı dan uzak durmak için kişinin iş hayatında ve sosyal hayatı ile aile ilişkilerinde meydana gelen sorunlara daha ılımlı yaklaşarak olayları büyütmemeli en önemli  şeyin insan sağlığı olduğu göz önünde bulundurulmalı ve kişiyi mutsuz eden gergin ortamlardan uzak durulmalıdır. Kişi kendi başına dikkatini başka olaylara odaklayarak yada zevk aldığı hobilerini uygulayarak kaşıntıya mani olabileceği gib, tek başına çözüme ulaşamadığı durumlarda destek alarak kesin çözüm bulunmalıdır.
]]>
Penis Kaşıntısı https://www.kasinti.org/penis-kasintisi.html Fri, 09 Nov 2018 13:18:24 +0000 Penis Kaşıntısı: Genital bölge ve çevresinde oluşan ve kişide sıkıntı yaratan durumlar genellikle dikkat edilmeyecek ya da çok önemli olmayan sorunlardır ancak, bu sorunlara kısa bir zaman dilimi içerisinde bir uzman tara Penis Kaşıntısı: Genital bölge ve çevresinde oluşan ve kişide sıkıntı yaratan durumlar genellikle dikkat edilmeyecek ya da çok önemli olmayan sorunlardır ancak, bu sorunlara kısa bir zaman dilimi içerisinde bir uzman tarafından müdahale edilmediğinde ileriki dönemlerde daha fazla büyük sorunlar ortaya çıkabilmekte ve bu sorunlar ciddi boyutlara ulaşabilmektedir. Ürolojik bir rahatsızlık olan penis kaşıntısı, erkeklerde çok sık görülebilmektedir ve birçok değişik hastalığın da belirtileri arasında yer alabilmektedir. Bu bakımdan penis kaşıntısı olan kişinin bunu ciddiye alması gerekmektedir.  

Erkeğin penis kaşıntısı olması durumunda ilk akla gelen şeyin hijyen olması gerekmektedir. Genital bölgede meydana gelen kaşıntılarda ilk olarak temizliğin yeterli düzeyde olup olmadığına bakmak gerekmektedir. Çünkü her ne sebepten olursa olsun devamlı olarak ya da belli sürelerde penisin üzerinde ya da çevre kısımlarında herhangi bir kir kalıntısı veya buna benzer bir etki görülür ise, kaşıntının bu yabancı maddelerden kaynaklanan bir tahriş durumu ya da olabilecek mikrobik etkilere bağlı olması çok yüksek bir ihtimaldir. Bunun yanı sıra, penisinde kaşıntı olan erkek söz konusu olan temizliğinden emin ise ya da kaşıntı sonrasında tüm hijyen kurallarını uygulamış ise ve kaşıntı halen devam ediyor ise, erkekte bir rahatsızlık ya da bir hastalık olması muhtemeldir.  

Penis Kaşıntısı

Buna örnek verecek olursak; Klamidya ismindeki kadın ve erkeklerde istenmeyen durumlara yol açan hastalık cinsel ilişki ile bulaşmaktadır. Penis kaşıntısı ya da penisin uç kısmında batma gibi şikâyeti olan erkeklerin çoğunda, idrarını yaparken zorlanma ya da penisten sarımtırak bir sıvı gelmesi ve bu durumun iç çamaşırlarında leke oluşturması ya da her ikisinin aynı anda olması durumundan şikâyet etmektedirler. Her ne olursa olsun cildimiz çok hassastır ve bir hastalığa yakalanmanın sinyalini verir. Özellikle de genital bölge, penis kimi vücudun hassas kısımlarında oluşan farklılıklar ya da rahatsızlık verici durumlarda kişinin bir ürologa görünmelerinde fayda vardır.

Sağlıklı Günler…

]]>
Mantar Kaşıntı https://www.kasinti.org/mantar-kasinti.html Fri, 09 Nov 2018 17:12:52 +0000 Mantar Kaşıntısı, Mantar hastalığı insanlar için çok sıkıntılı bir  hastalıktır. Mantar hastalığı genelde kırmızı, pul pul bir nokta olarak başlar nokta zamanla dışa doğru yayılır. Bu döküntü çoğunlukla kaşın Mantar Kaşıntısı, Mantar hastalığı insanlar için çok sıkıntılı bir  hastalıktır. Mantar hastalığı genelde kırmızı, pul pul bir nokta olarak başlar nokta zamanla dışa doğru yayılır. Bu döküntü çoğunlukla kaşıntılıdır. Bu  döküntünün merkezi iyileşmeye başlayıp bir şekli  olabilir. Eğer bir mantar derinize bulaşırsa mantar hastalığına yakalanabilirsiniz. Mantarı bir kaç farklı şekilde kapabilirsiniz. Enfekte olmuş bir kişi bu mantarı yakın temas yoluyla başka birine getirebilir. Mantarların üremesi için sıcağa ve nemli ortamlara gereksinimi vardır ve sıcak onlar için mükemmeldir. Mantarlar deride ve tırnakların altında çoğalan ve ancak mikroskopla görülebilecek, küçük organizmalardır. 

Mantar Kaşıntı
Bu organizmalar bütün çevremizde özellikle ayakkabı ve terlikler de havlularda bahçede evde genel kullanıma açık duşlar, jimnastik salonları, yüzme havuzlarının, basamakları otelde, cami halıları gibi ortamlarda bulunurlar. Tüm mantar hastalıkları oldukça bulaşıcıdır de kolaylıkla yayılabilir. Bu mantarlar genelde vajina bölgesinde, ayak parmaklarında, kulakta, saçta, vücudun herhangi bir yerinde de çıka bilir. Bu yüzdendirki çok dikkat etmeliyiz, bulaşıcı olan bu hastalık aynı zamanda da hem hijşen, hemde titizlik isteyen bir hastalıktır. Eğer vajına bölgesindeyse sık sık iç çamaşırımızı değiştirmeliyiz, sürekli yıkayıp kurulamalıyız. Mantar ayaktaysa yaz ayındaysak kapalı akakkabılardan uzak durmalıyız. Çoraplarımızı hergün degiştirmeliyiz, sürekli yıkayıp ayak aralarına varana kadar kurulamalıyız. Baktınız geçecek gibi degil doktorunuza başvurmanızda fayda var.
]]>
Kasık Kaşıntısı https://www.kasinti.org/kasik-kasintisi.html Fri, 09 Nov 2018 21:03:54 +0000 Kasık Kaşıntısı, Kasık aralarında olaşan büyük çoğunlukla mantarlardan kaynaklanan bir cilt enfeksiyonudur. Latince Tinea Cruris diye bilinir ve genellikle önemsenmez. Kaşıntıya neden olan mantarlar nem ve sıcaklık artış Kasık Kaşıntısı, Kasık aralarında olaşan büyük çoğunlukla mantarlardan kaynaklanan bir cilt enfeksiyonudur. Latince Tinea Cruris diye bilinir ve genellikle önemsenmez. Kaşıntıya neden olan mantarlar nem ve sıcaklık artışı ile birlikte çoğalmaya başlar. Kasık kaşıntısı mantara bulaşıcıdır, bu kaşıntının olduğu hastaların giysileri başka kişiler tarafından giyilmesi uygun değildir. Her ne kadar giysiler yıkansa da kasık mantarının elbise de kalma ihtimali yüksektir. Bu hastalar aşırı dikkat etmelidir.

Kasık kaşıntısı potansiyel hastaları kimlerdir

Kasık kaşıntısı, bağışıklık sistemi düzgün çalışmayan hastalar için tam bir baş belasıdır. Tedavi de kullanılan ilaçların içerikleri yan etkileri ile birlikte alındığından en iyisi temizliktir. Aşırı kilolu insanlar da bu hastalığın daha fazla rastlanır, dar pantolon ve dar iç çamaşır giyenlerde de sürtünme çoğalacağından hastalık artacaktır. Bu hastalık çoğunlukla çocukluktan ergenliği geçen erkekler de (adolesan) olmak üzere yetişkin erkekler, aşırı kilolu kimseler, kısmen bayanlar, sporcular ve nemli bölge insanlarının sık sık karşılaştıkları bir hastalıktır, 

Sporcular kasık kaşıntısı için yüksek potansiyel hasta durumundadır, çünkü daha fazla terlerler. Bu hastalığa neden olan mantarlar esasen vücudumuz da doğal olarak yaşarlar, ancak üreme ortamları oluştuğunda hızla çoğalmaya başlarlar, sportif aktivite veya egzersizlerden sonra hemen duş alınmadığında terimizin bulaştığı nemli giysilerin sürekli giyilmesi hızla çoğalan mantarların üremeleri için başka bir ortamdır. Kasık bölgesinde nem ile birlikte giysinin sürtünmesi mantarların çoğalmasına, kaşıntının artmasına neden olur. 

Kasık Kaşıntısı
Kasık kaşıntısı belirtileri nelerdir

Kaşıdıkça artan bir kaşıma isteği ile kaşıntıya neden olduğu kişinin konforunu bozmaya strese sokmaya yeter ve artar. Kasıkta oluşan mantarlar varlıklarını kaşıntı ile hissettirir. Hastalığın başladığından itibaren önlem alınmadığında özellikle vücudun kaba etleri olmak üzere hastalığın yaygınlaşarak ilerlediği görülür. Aşağıda ki belirtilerin ortaya çıkması, artması  yada kötüleşmesi, kaşıntının diğer bölgelere de yayılmasına neden olabilir.
 • Kasık arasında pullanma, 
 • Deri renginde değişim, 
 • Deri de çatlama, 
 • Kasık deri yüzeyinin bozulması, (yanması)  
 • Kasıkta kızarıklık,
 • Kasık bölgesinde giderek artan kaşıma isteği,
 • Kasıkta sürekli kaşıntı, 
 • Kasık bölgesin de yanma hissi,
 • Sportif aktivite sonucu terleme ile kaşıntının olması,
Kasık kaşıntısının tedavisi;

Kasık kaşıntısında en etkili çözüm sürekli hijen kurallarına uymaktır, kişisel bakım ve temizliğimiz düzenli ve sürekli olmalıdır, sıkı giysiler giymeyerek sürtünmeyi en aza indirmeli, kasık bölgesi mümkün olduğunca temizlenerek kurutulmalıdır. Eczanelerde reçetesiz olarak satılan klotrimazol yada mikonazal içeriğe sahip antifungal krem yada sprey ilaç sürülür. Kullandığımız ilaçlar etkili olmaz ise, ileri tetkik ve tedavi için cilt doktorunuzdan randevunuzu alınız. Çünkü kaşıntıya neden olan başka bir enfeksiyon yada vücudun başka bir tepkisi olabilir. Cilt doktoru görsel olarak cilt dokusunda meydana gelen kaşıntının nedenini anlayıp tanıyı koyabilir. Hastaya yazdığı ilaçlar da faydalı olmaz ise cilt dokusundan biyopsi için kültür örnekleri alabilir. Sonuçlarına göre hastaya oral antifungal ilaçlar yazabilir. Bu ilaçlar  baş ağrısına yol açabilir, karaciğeri yorabilir, fonksiyonlarını etkileyebilir. Yan etkilerin görülmesi halinde hekiminize başvurmanız gerekir. Unutulmamalıdır ki tedavi sürecinde temizlik en önemli yardımcı uygulamadır.
]]>
Kaşıntı İlacı https://www.kasinti.org/kasinti-ilaci.html Sat, 10 Nov 2018 03:44:37 +0000 Kaşıntı İlacı: Vücudun kaşınma arzusundan dolayı meydana gelir. Uzun süreli kaşıntılar vücutta iz bırakabilir. Ve gece boyunca devam eden kaşıntılar insanı uyutmaz, gerginliğe ve uzun süre kaşıdığı için acıya sebep Kaşıntı İlacı: Vücudun kaşınma arzusundan dolayı meydana gelir. Uzun süreli kaşıntılar vücutta iz bırakabilir. Ve gece boyunca devam eden kaşıntılar insanı uyutmaz, gerginliğe ve uzun süre kaşıdığı için acıya sebep olabilir. Kaşıntıyı durdurabilmek için kaşınan yerine üzerine su dökülür veya kolonya dökülürse kaşınma durur. Basit bir kaşıntı ise durur fakat bunların yapılmasına rağmen kaşıntı devam ediyorsa hemen doktora başvurulmalıdır.
Kaşıntı bir şeyden tiksindi, yiyecek veya içeceklerden dolayı, uzun süreli kullanılan ilaçların yan etkisi, vücudun susuz kalması durumunda, vücudun şişmesi durumunda, bir böceğin ısırması gibi durumlar kaşıntıya sebep olur. Uzun süreli kaşıntı önemli bir hastalığın habercisi de olabilir. En çok da doktor tavsiyesi olmadan kendi kafasına göre içilen ilaçlarda görülür. Kaşıntı çok kaşındığı zaman yaranın büyümesine ve enfeksiyon kaparak daha fazla büyümesine sebep olabilir. Kaşıntı herkes de görülebilen bir tür hastalık gibi bir şeydir. Özellikle hamilelerde ve küçük çocuklarda görülen uzun kaşıntılara dikkat edilmelidir. Kaşıntı iki yol ile tedavi edilir. Bitkisel ilaçlar ve doktor tavsiyesiyle kullanılan tıbbi ilaçlardır. 

Kaşıntı İlacı
Bitkisel kaşıntı ilaçları;
 • Aynısefa bitkisi
 • Papatya çayı
 • Çay ağacı yağı
 • Taze fesleğen
 • Zeytinyağı
 • Sakız otu
 • Kan otu
 • Karakafes otu
 • Kuş otu
 • Sarı kantaron otu
Tıbbi kaşıntı ilaçları;
 • Alhydran krem
 • Anesterol krem
 • Difesterol jel
 • Diyenil losyon
 • Drogryl losyon
 • Emle krem
 • Fenistil jel
 • Kalmason losyon
 • K-fenidex jel
 • Ksilidin
 • Nadixa krem
 • Pruzon krem
 • Remixin tablet
 • Uriagepruriced krem
 • Atarax ilaç
 • Ketoral krem
 • Zalain krem
 • Gyno trosyd vajina krem
 • Ciprofilm tablet
 • Travazol krem
]]>
Banyodan Sonra Kaşıntı https://www.kasinti.org/banyodan-sonra-kasinti.html Sat, 10 Nov 2018 13:22:36 +0000 Banyodan sonra kaşıntı: Kaşıntı vücudun kaşınma arzusundan dolayı meydana gelir. Vücudun bir çok yerinde kaşıntı oluşabilir. Şiddetli bir durumda olan kaşıntılar gece boyunca uyutmaz ve ağrıdan olayı oluşan gerginliğe Banyodan sonra kaşıntı: Kaşıntı vücudun kaşınma arzusundan dolayı meydana gelir. Vücudun bir çok yerinde kaşıntı oluşabilir. Şiddetli bir durumda olan kaşıntılar gece boyunca uyutmaz ve ağrıdan olayı oluşan gerginliğe yol açar. Normalde kaşınan bölgeye su döküldüğü zaman kaşıntı durur. Banyodan sonra olan kaşıntının sebebi hala tıpta bilinmemektedir. Birçok nedeni olabilir. Bitkisel ilaçlarla veya tıbbi ilaçlar ile tedavi edilebilir. 
Vücutta yanma, kızarma veya böcek yürümesi gibi kaşıntı olabilir. Kaşıntı çok kaşındığı zaman yaraya yol açar ve vücut enfeksiyon kaparsa yara daha çok büyür ve böylelikle kaşıntı daha artar. O yüzden kaşındığı zaman doktor tavsiyesiyle veya bitkisel ilaçlar ile kaşıntının durdurulması sağlanır.
Banyodan Sonra Kaşıntı
Banyodan sonra kaşıntının birçok sebebi şöyledir;
 • Sabun, şampuan, saç kremi gibi temizlik ürünlerinin vücuda karşı alerji olması,
 • Yün, kumaş, naylon gibi giyeceklerin vücuda alerjisi olması,
 • Uzun süreli kullanılan ilaçların yan etkisi,
 • Vücutta oluşan mantarların kaşınması,
 • Vücudun çok sert lif ile yıkanması,
 • İshal ve kabızlıktan dolayı, 
 • Yumurta, süt, çilek, elma gibi birçok yiyecek ve içeceğin vücuda alerji olması,
 • Su çiçeği, egzema, kızamık, deri iltihabı gibi hastalıklar,
 • Böbreklerin susuz kalması, 
 • Vücudun şişmesi,
 • Bazı kimyasal maddelerin sebep olduğu kaşıntılar,
 • Şeker, karaciğer, böbrek yetmezliği, lösemi gibi hastalıklar,
 • Kıl kurdu veya kıl dönmesi gibi şeyler kaşıntıya sebep olabilir.
]]>
Geçmeyen Kaşıntı https://www.kasinti.org/gecmeyen-kasinti.html Sun, 11 Nov 2018 12:53:33 +0000 Geçmeyen kaşıntı, türleri şu şekilde görülür; lokal ve sathi sebeplere dayanır, açıklayacak olursak lokal kaşıntının oluşumu sürüngen (böcek-haşare) ısırıkları, derideki yara ve başka türlü tahriş s Geçmeyen kaşıntı, türleri şu şekilde görülür; lokal ve sathi sebeplere dayanır, açıklayacak olursak lokal kaşıntının oluşumu sürüngen (böcek-haşare) ısırıkları, derideki yara ve başka türlü tahriş sonucu kullanılan ilaç türlerinin yapmış olduğu yan etki tesirleri ile görülür. Kaşıntılar sonucu deride kızarıklık, şişlik ve deride döküntüler görülür. Başlıca görülen rahatsızlıkların sebebi güneş ışınlarıda olabilir, günlük alınan D vitaminin bir fazlaya kaçması yani güneşe fazla maruz kalmadan oluşabilir, günlük güneşte 15 dakika vakit geçirmemiz gerekirken abartıya kaçma sonucuda oluşur. Kaşıntı vücuta adeta dolaşır, bunun yanında vücüta kaşıntının başka sebebi olarak sarılıkta görülür. Sarılık hastalığı geçirmiş olan biri vücudünda çok fazla miktarda toplanan safra tuzu vücüt bölgelerini tahriş ederek kaşıntılara yol açar, ayrıca bir takım sanayi türü maddeler, çeşitli kozmetik ürünleri deriyle temasta şiddetli kaşıntılara neden olur.

Geçmeyen Kaşıntı
Daha açık konuşursak bu tür kaşıntılar alerjik nedenlerede dayanabilir. Eğer alerjik beliritiler baş gösteriyor ise bir hasteneye gidip alerji testi yapılması önerilir. Kaşıntının dahada artması kalıtsalda hastalıklarda görülebilir. Geçmeyen kaşıntı hakkında çeşitli araştırmalar yapmak ve daha düzgün bilgiler edinmek gerekir. Herşeyden önce kaşıntının bulaşıcı olmaması önemlidir, şayet bulaşıcı ise çevresindeki kişilerle el,öpmek,sarılmak v.b gibi eylemlerde bulunmamak gerekir. İnsanları bu konuda bilgilendirmekte gerekir, kaşıntının özellikleri türlü farklılık gösterebilir. Yada kurdeşen döküyor olabilirsiniz, alerjenlere karşı vücüt tarafından salgılana histamin cilt hücreleri tarafından fazlaca üretildiğinden kurdeşen oluşumu boy gösterir. Ciltte kabarcıklar ortaya çıkar. Kaşıntının tedavisine evde devam etmek için belirli çözümler vardır ciddi müdahaleler gerektirmez işte çözümler; soğuk suyla duş almak, cildi nemlendirmek, cildi bakım losyonlarıyla temizleyip arındırmak, kaşınan bölgeye kalemin sürmek gibi pratik çözümlere baş vurabilirsiniz. Eğer bunlarlada çözüm bulamıyorsanız doktorunuza başvurun. Hamilelik döneminde çok sık görülen bu kaşıntılar hamilelik sonrası iyileşmeye başlar.

]]>
Genital Bölgede Kaşıntı https://www.kasinti.org/genital-bolgede-kasinti.html Mon, 12 Nov 2018 11:39:30 +0000 Genital bölgede kaşıntı, genital bölgede kaşıntı, kişiyi huzursuz hissettiren bir durumdur. En sık nedeni genellikle mantar hastalığıdır. Genital bölgede meydana gelen mantar türü candida albicans'tır. Genital b Genital bölgede kaşıntı, genital bölgede kaşıntı, kişiyi huzursuz hissettiren bir durumdur. En sık nedeni genellikle mantar hastalığıdır. Genital bölgede meydana gelen mantar türü candida albicans'tır. Genital bölgede kaşıntıya yol açan mantar türü daha çok kadınlarda görülse de erkeklerde görülme olasılığı da vardır. Cinsel birliktelik anında partnerden partnere geçebilecek bir hastalık türüdür. Kadınları daha çok etkilemesinin nedeni ise vajinal yapının ılık, nemli ve karanlık olmasıdır. Böyle bir ortamda bakteriler daha çok gelişir. Vücutta yaşanan hormonal değişimlere bağlı olarak bakteriler vajinayı kolaylıkla ele geçirebilir. Genital bölgede kaşıntı büyük ihtimal mantar enfeksiyonundan dolayı oluşabileceği gibi kanser, kıl dönmesi, bölge hijyenine dikkat etmemek, apse ve iltihap, bölgedeki kılların uzun olması, kindilom, gebelikten korunmak için kullanılan köpükler, psikolojik etkenler, sistemik rahatsızlıklar, cilt kuruluğu, vücut ya da kasık biti, alerjenler, böbrek hastalığı, troid hastalıkları, diyabet, uyuz, egzama, sedef gibi cilt hastalıklarından dolayı da oluşabilir.

Genital bölgede kaşıntı neden olur

Genital bölgede kaşıntı mantar hastalığı pek çok nedenden dolayı oluşabilir. Doğum kontrolü hapı kullanmak, antibiyotik kullanımı vücutta yararlı bakterileri yok ederek zararlı olanların üremesini sağlar. Bağışıklık sisteminin zayıflaması sonucu da zararlı bakterilerin sayısı artarak bölgede farklı hastalıkların oluşmasına ve beraberinde kaşıntıya neden olabilir.

Genital bölgede mantar enfeksiyonu oluşma nedenleri

Antibiyotik kullanımı: Düzenli olarak farklı hastalıklardan dolayı antibiyotik kullan kişilerde genital bölgede mantar gelişme olasılığı yüksektir. Bu durumda mantar ile beraber bölgede kaşıntıya maruz kalınabilir.

Doğum kontrol hapı: Doğum kontrol hapları bölgede mantar enfeksiyonun gelişmesine neden olabilir. Gelişen mantar nedeniyle kaşıntı meydana gelir.

Beslenme: Düzensiz ve yanlış beslenme bağışıklık sisteminin zayıflamasına ve zararlı bakterilerin çoğalmasına neden olur. Aşırı karbonhidrat, yağ, şeker tüketimi genital hastalıkların gelişme riskini arttırır.

Stres: Stres çok ciddiye alınmasa da temelde birçok hastalığın altta yatan nedenidir. Vücut dengesinin bozulmasına neden olur. Cilt sağlığını önemli ölçüde etkiler ve bağışıklık sisteminin zayıflamasına neden olur. Bu durumda genital bölge ile alakalı problemler de açığa çıkabilir.

Menopoz: Menopoz döneminde yaşanan hormonal değişimler vücut senkronunun bozulmasına ve mantar enfeksiyonuna neden olur.

Dar kıyafetler: Üzerine tam anlamıyla yapışan kıyafetler, özellikle dar kot pantolonlar genital bölgenin terlemesini ve bakteriler için uygun ortamın hazırlanmasına neden olur. Sentetik iç çamaşırları da tıpkı dar kıyafetler gibi genital bölgeyi olumsuz etkiler.

Kişisel bakım ürünleri: Genital bölge için kullanılan ped, tampon gibi ürünler bölgenin dengesini bozarak kaşıntıya yol açabilir. Ayrıca sık sık vajinal duş yine bölgede kaşıntıya neden olabilir. Vajina kendini temizleyebilme özelliğinde olan bir organdır. Ekstra olarak temizlenmesine bölgenin ph dengesini bozar.

Genital Bölgede Kaşıntı

Cinsel birliktelik: Cinsel birliktelik ile kadında bulunan hastalık erkeğe ve erketen tekrar kadına geçebilir. Bu durumda hastalığın şiddeti artarak belirtiler daha keskin yaşanabilir.

Genital bölgede kaşıntı tedavisi

Genital bölgede kaşıntı için doktora başvurulduğunda doktor gerekli incelemeyi yaparak nedene yönelik tedavi başlatır. Genital bölgede kaşıntı genellikle enfeksiyon kaynaklı olduğu için doktor krem ve bazı ilaçlar reçete edilebilir. Gelişen enfeksiyon çok şiddetli değilse krem ve fitil kullanımı yeterli olabilir. Genital bölge enfeksiyonlarında reçete edilen]]> Diş Eti Kaşıntısı https://www.kasinti.org/dis-eti-kasintisi.html Mon, 12 Nov 2018 18:52:54 +0000 Diş eti kaşıntısı, damakta bulunan hastalıkların sebebi olabilir.Bazen ilaç kullanımı ile veya bazı alerjik durumlarda, ağızda oluşan bir gıcık ile diş eti kaşıntısı meydana gelebilir. Diş eti kaşıntısı nın seb Diş eti kaşıntısı, damakta bulunan hastalıkların sebebi olabilir.Bazen ilaç kullanımı ile veya bazı alerjik durumlarda, ağızda oluşan bir gıcık ile diş eti kaşıntısı meydana gelebilir. Diş eti kaşıntısı nın sebebi olarak, yediğimiz şeyler kaşıntıya sebep  olabilirken; tedavisinin genel olarak mümkün olan kaşıntı şeklidir.


Diş eti kaşıntı sebepleri

Diş eti kaşıntısına neden  olarak damak hastalıkları veya ağızda bulunan iltihaplanma ile kaşıntı oluşabilir. Diş etindeki kaşıntısına dişte oluşan rahatsızlıklar,  diş eti çekilmesi, diş eti kanaması sebep olabilir.  Ağızda bulunan koku ile bakteriler diş etinde kanama ve diş etinde kaşıntıya sebep olabilir. Ağızda bulunan bakteriler in giderilmesi ile diş eti kaşıntısın da azalma olabilir. Ağızdaki bakterileri öldürmek için; diş fırçalamak, gargara kullanmak ağızdaki bakterileri yok etmek için etkili olabilir. Ağız içerisindeki bakteriler ölürken; ağızda bulunan iltihaplanmalar giderilebilir. Ağız içindeki iltihaplanmalar gidince diş etinde çekilme azalırken; diş eti kaşıntı da azalabilir. 
Ağızda oluşan yaralanmalarda, diş eti kaşıntısının sebebi olarak görülebilir. Bazen kesikler ile bazen de yediğimiz  yiyeceklerin  batması ile ağızda oluşan yaralar, kaşıntıya sebep olur. Ağızda oluşan yaralar kendiliğinden geçebileceği gibi, kullanabileceğimiz gargara ile ağız yarası geçebilir. Böylece diş eti kaşıntısı azalmış olur. Diş eti kaşıntısında dişe zarar geldi zamanda kaşıntı etkileri görülür. Diş eti çekilmesine yada diş eti kaşıntısına yara veya ağızda olabilecek kesikler etki edebilir. Bu kesiklerde  yaralar oluşurken,gıcık şeklinde kaşınmalar oluşur. Ağızda bulunan dişleri gıcırdatmak da, yani birbirine sürtmekte  diş eti kaşıntısına sebebiyet verebilir. Bu esnada dişlerde hasar  oluşacağı için, diş eti kaşıntısı ihtiyacı hissedebilir. Böyle durumlarda ağız koruyucular ile gerekli ilaçlarla tedavi etmek mümkündür. 

Diş Eti Kaşıntısı
Diş eti kaşıntısı giderilmesi

Diş eti kaşıntısına etkileri arasında ilaçların yan etkileri de olabilir. Genellikle bu etkiler ilaç kullanımında, vücut alışınca kendiliğinden geçebilirler. Bu kaşıntı geçmezse bu ilaç kullanımı bırakılır.  Kullandığımız ilacı doktorunuza gösterip,daha yeni bir ilaç isteyebiliriz. Diş eti kaşıntısı azalması ve diş etinde oluşan yıpranma olan alanların giderilmesiyle, diş etinde oluşan kaşıntı giderilebilir.
Diş eti kaşıntısı ile ağızda oluşan kötü kokular bazı rahatsızlıkların işareti olarak görülebilir balıkların başında kalp hastalığı gelebilir diş eti kaşınmasının sebebi olarak vücuttaki kan dolaşımının düzgün olmadığına işaret edebilir Bu sebepten dolayı en kısa zamanda doktor tarafından incelenmesi kişinin sağlığı için önem arz eder.
Diş eti kaşıntısı ile oluşan rahatsızlıklar birkaç gün içinde geçmediği takdirde, ihtimalle alınmayarak; diş doktoruna veya gerekli bölümlere gitmekte sağlığımız açısından oldukça etkili olacaktır. Bu durumda diş eti kaşıntısı özellikleri diş eti kanaması, diş etinde çekilmeler, diş etinde tahrişler ile görülen rahatsızlıklarda vakit kaybetmeden doktora gitmek önemlidir. Böyle durumlarda diş eti hastalığının bulunduğunu ve ihmal edilmemesi gerektiğini anlamış olmak gerekir. Bu rahatsızlıklar tedavi edilmezse diş eti kaşıntısı ağızda enfeksiyonların çoğalmasına ve diş eti kayıplarına sebep olabilir. Ayrıca dişte dökülmeler de görüle bilir. Diş eti kaşıntısı bulunan kişilerin rahatsızlığı dikkate alarak; ağız sağlığı uzmanlarına veya doktora başvurması hastanın sağlığı açısından önemli olacaktır. 
]]>
Vücutta Kaşıntı https://www.kasinti.org/vucutta-kasinti.html Tue, 13 Nov 2018 04:02:59 +0000 Vücutta Kaşıntı, Kaşıntı, vücutta meydana gelen bir reaksiyondur. Kaşıntı hayatımızın her alanında he yerde başımıza gelmektedir. Yolda yürürken, evde televizyon izlerken, top oynarken, yatarken, kalkarken, koşarken Vücutta Kaşıntı, Kaşıntı, vücutta meydana gelen bir reaksiyondur. Kaşıntı hayatımızın her alanında he yerde başımıza gelmektedir. Yolda yürürken, evde televizyon izlerken, top oynarken, yatarken, kalkarken, koşarken vs. Yani günlük aktivitelerimizde başımıza gelen ve bize zorluk çıkardan bir deri rahatsızlığıdır. Kaşıntı, vücudumuzun tamamında meydana gelmektedir. Kafamızda, sırtımızda, kollarımızda ve bacaklarımız da, genital alanlarda kısacası tüm vücudumuzun her yerinde meydana gelmektedir. Kaşıntı, ciltte karıncalar geziyormuş duygusu veren ve ağrılara da neden olan cilt rahatsızlığıdır. Kaşıntı insanlarda sürekli kaşınma duygusuna neden olur. Kaşıntı insanları oldukça rahatsız edebilir. Bazen uykusuz kalmaya, sinirli olmaya hatta depresyona bile neden olduğu bilinmektedir. 

Kaşıntıların birçok sebebi vardır. Bunlardan bazıları deri hastalıkları olduğu gibi bazıları da iç organların hastalıkları nedeniyle meydana gelmektedir. Eğer bu tür problemlerden kaynaklanmıyorsa kaşıntılarınızın bir diğer sebebi ise psikolojik olmaktadır.Vücudun kaşınması genel olarak cilt hasarı veya iltihabının sebep olduğu rahatsız edici bir duygudur. Kaşıntı ile beraberinde döküntü veya diğer ciltteki rahatsızlıklar da eşlik edebilir. Vücudun tamamının kaşınması ölü cilt gözelerinden kaynaklanan derinin kurumasına bağlı olarak gelişebilir. Özel olarak kuru ve sıcak havaların hüküm sürdüğü  karasal iklimlerde yaşam sürdüren insanlarda bu problem daha fazla görülür. Derinin nem azlığına bağlı olarak meydana gelen bu duruma halk arasında  “kış kaşıntısı” ismi de verilmektedir.

Vücutta Kaşıntı

Vücutta kaşıntıya neden olan problemlere gelince ilk olarak alerjik reaksiyonlardan  bahsedelim. Alerjiler şiddetli bir şekilde vücutta kaşınmalara ve kızarıklıklara sebep olmaktadır. Hatta o kadar çok kaşınmaya neden olur ki derinin tahrişine sebep olur. Sabun, deterjan veya diğer temizlik ürünleri insanların vücudunda kaşınmaya sebep olmaktadır. Bazı ilaçlara karşı vücudunuzun tepki vermesi. Bazı besin maddelerinin vücudunuza yaramaması, böcek ısırıkları da kaşıntılara sebep olmaktadır. Bazı giydiğimiz naylon giysiler ya da yün elbiselerin yarattığı kaşıntılar, Kimyasal maddelerin sebep olduğu kaşınmalardır.

Ayrıca iç organların neden olduğu kaşıntılara gelince şeker hastalarının çok sık başına gelmiştir bu kaşıntılar, karaciğer hastalarının ve böbrek hastalarının da başına gelmektedir. Sebebi ise karaciğer vücuttaki zararlı kimyasalları vücut içerisinde süzmesi gereken bir organdır fakat bu görevi yerine getiremediği zamanlarda sonucu olarak kaşınma belirtileri nüksetmektedir. Böbrekte kendi işlevini yerine getirmediğinde yani dışarıya atması gereken safrayı atmamasından dolayı kaşıntılar meydana gelmektedir.

Mantarların neden olduğu kaşıntılarda ise özellikle rahim ağzında meydana gelen kaşınmalar kadınların korkulu rüyası olmaktadır. Bu kaşınmaların sebebi ise sürekli spor salonuna gitmekten kaynaklanmaktadır veya başka sebeplerden dolayı ıslak kalmaktan kasıklarınızda kaşıntı meydana geliyor. Kasığınız da al, kaşıntı yapan kırmızı döküntü olur. Rahim ağzının kaşınmasına sebep olan mantar ılık, nemli ve karanlık yerlerde çoğalır. Bir diğer kaşınma sebebi ise o bölgenin iyi temizlenmemesidir. Özellikle adet dönemlerinden sonraki bakımının iyi yapılmamasından kaynaklanmaktadır ve düzenli olarak epilasyon uygulanmamasıdır.

Kurdeşen, egzama, uyuz gibi hastalıkların sebep olduğu kaşınmalarda vücudu harap eder. Özellikle uyuzun küçük ve kırmızı kabarcıkları vücutta çok kaşınmalara sebep olmaktadır. Kaşınma akşamları ve sıcak duş yapıldıktan sonra artmaktadır. Uyuzun sebebi ise derinize işleyerek orada yer edinen yani yuva yapan ufak kurtlardır. En çokta uyuz da etkilenen alanlar koltuk altları, bilekler, topuklar, göğüs uçları, cinsel organların çevresi, ayak bilekleridir. Ufacık izler görebilirsiniz cildinizde, yuvaya benzer. Kabarmal]]> Ayak Kaşıntısı https://www.kasinti.org/ayak-kasintisi.html Tue, 13 Nov 2018 11:08:54 +0000 Ayakta kaşıntı, oldukça rahatsız edici bir sorundur. Mantar gibi cilt hastalıklarından tutun, böcek sokması, alerji gibi çok değişik etkenlerden ayakta kaşıntı olabilir. Bu yüzden öncelikle ayakta kaşıntıya neden olan Ayakta kaşıntı, oldukça rahatsız edici bir sorundur. Mantar gibi cilt hastalıklarından tutun, böcek sokması, alerji gibi çok değişik etkenlerden ayakta kaşıntı olabilir. Bu yüzden öncelikle ayakta kaşıntıya neden olan etkenin tespit edilmesi gerekir. Bu problem ortadan kaldırılırsa, kaşıntı sorunu giderilebilir. Bunun yanında ayakta oluşan kızarıklık, şişkinlik gibi diğer belirtilerde değerlendirilmelidir.


Ayak Kaşıntısı Sebepleri,

Ayak mantarı, ayaklarda meydana gelen kaşıntıların çoğu tinea pedis adı verilen ayak parmakları arasına yerleşerek çoğalan mantarlar nedeni ile oluşur. Bulaşıcı bir rahatsızlık olan ayak mantarları ortak giyilen ayakkabı ve terliklerden, evlerin kullanılan zeminlerinden, ortak giyilen çoraplardan kolaylıkla ayaktan ayağa geçebilmektedir. Bu rahatsızlıktan korunmanın ilk şartı ayakları kuru ve temiz tutmaktır. İlk belirtileri kaşıntı ve kızarıklık ile ortaya çıkan ayak mantarları ayak parmakları arasında kaşıntı ve su toplanmasına, şişmeye ve pullanmaya neden olmaktadır. Parmaklar arasında kuruluk meydana gelir ve kuruluğa bağlı olarak çatlaklar oluşur. Tedavisi ise genellikle doktor reçetesinden çok doğa eczanesindedir. Doğada bulunan birçok bitki ile yapılan kürler ayak mantarı tedavisinde oldukça etkilidir.

Alerjenler, bağışıklık sisteminin yavaşlamış olması ve ayaklarda tahribe neden olabilecek yerlerde bulunulması ile birlikte ayaklarda alerjik reaksiyonlar görülür. Bununla birlikte ayaklarda kaşıntı ve kızarıklık. Kaşımaya bağlı olarak yaralar ortaya çıkabilir. Tedavisi ise doktorun alerjiye neden olan şeyin tespiti ile yazdığı ilaçlara bağlı olarak gerçekleşir.

Tahta kurusu, özellikle toplu kullanım alanları ( yurt ve hastaneler gibi), oteller ve sığınaklarda yaşayan insanlarda görülür. Beslenmek için geceleri ortaya çıkan tahta kuruları insan vücuduna yapışarak buradan beslenmeye başlar. Özellikle ayaklarda görülen bu durumda tahta kurusunun vücuttan ayrılması oldukça zordur. Yapıştığı yerden profesyonel yardız ile çıkarılması mümkün olan tahta kuruları ayaklarda enfeksiyonlara ve kaşıntılara neden olmaktadır. Tedavisi doktor tarafından yazılan ilaç ve kremler ile mümkündür.

Bitler, insandan insana kolaylık ile geçebilen bitler asalak parazitlerdir ve özellikle ayak ile kafada olduğundan fazla kaşıntıya neden olurlar. İnsan kanı ile beslenen bitler ayak parmakları arasına yerleşebilirler. Bu neden ile ayakların bakımı ve temizliği oldukça önemlidir.

Egzema, bulaşıcı olmayan bu hastalık özellikle ellerde ve ayaklarda görülmektedir. Uzun süren bir deri hastalığı olan egzema kaşıntıya, kuruluğa ve deride döküntülere neden olmaktadır. En büyük belirtisi kızarmış ve sürekli kaşınan ayak derisidir. Tedavisi için ayakların sürekli temiz tutulması ve yağlı olması oldukça önemlidir. Bunun yanı sıra doktor tarafından verilen ilaçlar da kullanılabilir.

Kontakt dermatit: Bu ciltte meydana gelen iltihaptır. Ciltte herhangi bir alerjenden kaynaklanan bölgesel kaşınmaya yol açar. Özellikle deterjan, sabun, kimyasallar buna neden olabilir. Ayakta kaşıntı etkisi gösterirse, hemen alerji testi yapılarak etken tespit edilmelidir. Buna uygun şekilde sistemik streoid kremler tedavide kullanılır.

Arı sokması: Ayaklarda şişme, kızarıklık ve kaşıntı gibi sorunlara yol açabilir. Ciltte yanmaya neden olur. Tedavisi için arının iğnesinin çıkarılması, ağrı kesiciler, steroid olmayan anti enflamatuar ilaçların kullanılması gerekir. Ayağınızdaki kaşıntının nedeni arı sokması olursa, hemen müdahale edilmesi yararlı olur.

Alerjik reaksiyon: Bu sorun bağışıklık sisteminin bazı maddelere karşı verdiği anormal tepkiler sonucunda yaşanır. Bu alerjen maddeler yüzünden bağışıklık sistemi antikor ürettiğinde ayakta kaşıntı gibi vücudun farklı bölgelerinde kaşıntı sorunu ortaya çıkabilir. Bu belirtilerin yanınd]]>