Ayak Tabanı Kaşıntısı Nedenleri
15 Mayıs 2024

Ayak Tabanı Kaşıntısı Nedenleri

Ayak Tabanı Kaşıntısı: Ayaklarımız vücudumuzu dengede tutmamızı sağlar. Ayaklarımızda olan küçük bir rahatsızlık bile bizi zor duruma sokabilir. Bu rahatsızlıkların en kolay görülen çeşidi de ayak tabanı kaşıntısıdır. Ayaklarımızın tabanında olup tırnaklarımız ile kazıma isteğine kaşıntı denir. Ayak tabanı kaşıntısı günümüzde çok görülen bir rahatsızlıktır. Ayak tabanı kaşıntısı kişiyi aşırı derecede rahatsız edebilir, uykudayken uykudan bile uyandırabilir. Ayaklarımız sürekli olarak ayakkabı içerisinde olması bu durumu kaçınılmaz kılıyor. Ayakkabı içerisindeki ayaklarımız terleme yapıp, ayaklarımızın nemli olmasına sebep oluyor. Bu durum sonucu ayak tabanı kaşıntısını meydana getirecek egzama, mantar ve cilt hastalıklarına yol açar. Ayak tabanı kaşıntısı rahatsızlığının farklı nedenleri de olabilir. Ayak tabanı kaşıntısı rahatsızlığının asıl nedenini öğrenmek için doktora görünmelisiniz. Ayak tabanı kaşıntısı rahatsızlığının asıl nedeni öğrenilince uygun tedavi yapılır ve ayak tabanı kaşıntısı rahatsızlığının tekrar oluşması önlenir.

Ayak Tabanı Kaşıntısı Neden Olur?

Ayak tabanı kaşıntısı rahatsızlığının başlıca nedeni ciltte mantar oluşumu ya da egzama oluşumunun başlamasıdır. Ayak tabanı kaşıntısı besinlere karşı olan alerjiden de olabilir. Ayakkabılarda bulunan kimyasal ve sentetik maddelerin olması ayak tabanı kaşıntısı rahatsızlığı nedenlerindendir. Kullandığımız çorapların yünlü olması hassas kişilerde ayak tabanı kaşıntısına neden olur. Ayaklarımızın kapalı durması sonucu terlemesine bağlı olarak ayak tabanı kaşıntısı olur. Ayak tabanı kaşıntısı bazı sistematik rahatsızlıklar da neden olur. Ayaklarınızın kuru bir cilde sahip olması ayak tabanı kaşıntısına neden olur. Bazı kişilerin ishal veya kabız olmaları ayak tabanında kaşıntıya neden olur. Ayrıca sinirsel veya psikolojik durumlarda ayak tabanı kaşıntısına neden olur. Etrafımızdaki böceklerin ve sineklerin ısırması da ayak tabanında kaşıntıya sebep olur.

Ayak Tabanı Kaşıntısını Nasıl Önleriz

Günün sonunda tüm gün boyunca kapalı duran ayaklar yıkanmalı ve güzelce kurulanarak, ayaklarımızı yıkarken aşırı sıcak su kullanmayarak ayak tabanı kaşıntısını önleyebilirsiniz. Ayaklarınıza nemlendirici kremler sürerek ayakların tabanın kurumasını önleyerek, çorap alırken sentetik değil de pamuklu çorapları tercih ederek ayak tabanı kaşıntısını önleyebilirsiniz. Ayakkabı alırken ayakların hava almasını sağlayacak açık modelleri tercih ederek ayak tabanı kaşıntısını önleyebilirsiniz.

Ayak Tabanı Kaşıntısı Nasıl Tedavi Edilir?

Öncelikle ayak tabanı kaşıntısı rahatsızlığının asıl nedeni tespit edilmelidir. Egzama, mantar veya cilt hastalıkları neden oluyorsa bu hastalıklar tedavi edilerek kaşıntı önlenir. Herhangi bir hastalık yoksa terlemeye bağlı olmuşsa ayaklarınızın temizliğine özen göstererek tedavi edebilirsiniz. Ayakkabı ve çorap seçimlerinde ayaklarınızı rahat ettirecek ürünler tercih ederek ayak tabanı kaşıntısını tedavi edebilirsiniz. Ayaklarınızın bakımına özen gösterdiğinizde ayak tabanı kaşıntısı rahatsızlığının yok olduğu göreceksiniz.

İyi Günler.

Ayak Tabanı Kaşıntısı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Makatta Kaşıntı Belirtileri ve Tedavisi

Makatta Kaşıntı Belirtileri ve Tedavisi

Gece Kaşıntıları Nedenleri Nelerdir?

Gece Kaşıntıları Nedenleri Nelerdir?

Bacaklarda Kaşıntı ve Morarma Belirtileri ve Tedavisi

Bacaklarda Kaşıntı ve Morarma Belirtileri ve Tedavisi

Dış Popoda Kaşıntı Sebepleri

Dış Popoda Kaşıntı Sebepleri

Diş Eti Kaşıntısı Belirtileri ve Tedavisi

Diş Eti Kaşıntısı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Ayak Altı Kaşıntısı Belirtileri ve Tedavisi

Ayak Altı Kaşıntısı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Makat Kaşıntısı Nasıl Geçer?

Makat Kaşıntısı Nasıl Geçer?