Bebeklerde Kulak Kaşıntısı Belirtileri ve Tedavisi
21 Haziran 2024

Bebeklerde Kulak Kaşıntısı Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde kulak kaşıntısı, bebeklerin vücutlarının ve bağışıklık sistemlerinin hassas olması nedeniyle yetişkinlere göre çok daha tehlikeli olabilmektedir. Birçok farklı nedene bağlı olarak meydana gelen kulak kaşıntısı sorunu, aslında küçük müdahaleler ile çok kolay bir şekilde çözülebilir. Ancak bazen, anne ve babanın dikkatsizliği nedeniyle bu durum oldukça geç fark edilmektedir. Bu gibi durumlarda bebeğin kulağında kaşıntıya neden olan etken artarak çok daha büyük problemlere neden olabilir.

Kulak Kaşıntısının Nedenleri

Bu sorunun çok fazla nedeni olduğu için muayene yapılmadan bebeğin kulağındaki kaşıntının farkına varılamamaktadır. Bazen bebeklerde görülen kulak kaşıntısı sorunlarının yanında farklı problemler de meydana gelebilmektedir. Çünkü meydana gelen kaşıntının farklı belirtileri de olabilmektedir. Bu gibi durumlarda ailelerin endişelenmeden uzman bir doktora başvurması, sorunun büyümesini engelleyerek problemlerin çözümünü sağlayacaktır.

Belirtiler ve Gözlemler

Bebeklerde kulak kaşıntısı olduğunda, bebeğin farklı hareketler ile rahatsızlığını belirttiğini gözlemleyebilirsiniz. Özellikle bebeğin kulaklarını çekiştirmesi ve kulakları ile çok fazla oynaması durumunda bu kaşıntı sorununun varlığını anlayabilirsiniz. Kulak kaşıntısı olan bebeklerde genellikle tek kulakta olsa bile, bu durumun nedenine bağlı olarak her iki kulakta da meydana gelebilir. Bu gibi durumlarda kulak kaşıntısının dışında görülen sorunlar, bu durumun neye bağlı olarak meydana geldiğini anlamayı kolaylaştıracaktır.

Diğer Olası Nedenler

** Diş Çıkarma: Bebeklerde kulak kaşıntısı, bazen bebeklerin diş çıkarmaya başlaması durumunda meydana gelen bir sorundur. Genellikle birkaç hafta kadar sürebilecek bu durum, çok ciddi kaşıntılara neden olmasa bile bebeğe rahatsızlık verecek kadar artabilir. Diş etlerindeki ağrı, doğrudan kulaklara etki yaparak ciddi kaşıntılara neden olabilir. Bu süreçte bebeğiniz kulaklarını çizecek kadar kaşıyabilir.

  • Banyo Sonrası Bakım Eksiklikleri: Bebeklerde kulak kaşıntısına neden olan bir diğer faktör, bebeğin banyosunun sonrasında gerekli olan kulak bakımının yapılmamasıdır. Kulak içinde kalan sabun artıkları veya şampuan kalıntıları kısa süreli de olsa kulak kaşıntısına neden olabilir. Ancak bu durumlar zamanla kulak içinde zarar vererek sürekli kaşıntı sorunlarına yol açabilir. Bu sorunlarla karşılaşmamak için bebeğinizin banyosu sonrasında gerekli olan bakımı yapmanız gerekmektedir.
  • Dış Kulak Yolu Enfeksiyonları: Bebeklerde kulak kaşıntısının bir diğer nedeni dış kulak yolunda meydana gelen iltihaplanma sorunlarıdır. Bu sorunlar daha çok bebeğin kulağının temizlenmemesi veya duşta kullanılan sabunlardır. Dış kulak yolu enfeksiyonlarına en kısa sürede müdahale ederek bu sorunu erkenden çözmek büyük önem taşır. Aksi takdirde bu enfeksiyon veya iltihap, büyük sorunlara yol açabilir.
  • Egzama ve Alerji: Bebeklerde kulak kaşıntısı, bazen egzama veya alerji gibi problemlerin meydana gelmesine neden olabilir. Bu durumlar yaşayan bebeklerde genellikle gözle görülür belirtiler oluşur. Bu belirtilere bakarak bebekte alerji veya egzamanın varlığını anlamak zor olmayacaktır. Bu durumda bebekte egzama tedavisi uygulandığında kaşıntı sorunu kendiliğinden ortadan kalkacaktır.

Öneriler ve Tedavi

Bebeklerde kulak kaşıntısı olduğunda, bebeğinizin kulağını masaj yapar gibi kaşımanız yeterli olacaktır. Böylece ağlamasını engelleyebilirsiniz. Ancak kesinlikle sert kaşımalardan uzak durmalısınız. Ayrıca, kulak kaşıntısı sorununun kökenini belirlemek ve uygun tedavi yöntemini uygulamak için bir doktora danışmanız önemlidir.

Sonuç olarak, bebeklerde kulak kaşıntısı birçok farklı nedenden kaynaklanabilir ve bu durumda dikkatli olmak büyük önem taşır. Erken teşhis ve uygun tedavi yöntemleri ile bu sorun kolayca çözülebilir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Aşırı Burun Kaşıntısı Belirtileri ve Tedavisi

Aşırı Burun Kaşıntısı Belirtileri ve Tedavisi

Makat Kaşıntısı Nasıl Geçer?

Makat Kaşıntısı Nasıl Geçer?

Kaşıntı Duası Okunuşu ve Anlamı

Kaşıntı Duası Okunuşu ve Anlamı

Kaşıntı Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Kaşıntı Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Göz Kaşıntısı Belirtileri ve Tedavisi

Göz Kaşıntısı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Ayak Tabanı Kaşıntısı Nedenleri

Ayak Tabanı Kaşıntısı Nedenleri

Güncel

Gece Kaşıntıları Nedenleri Nelerdir?

Gece Kaşıntıları Nedenleri Nelerdir?

Güncel

Kansızlık Kaşıntı Yapar mı?

Kansızlık Kaşıntı Yapar mı?