Ayak Bileklerinde Kaşıntı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Ayak Bileklerinde Kaşıntı Belirtileri ve Tedavisi

Ayak Bileklerinde Kaşıntı, Birçok insanın ortak sorunu haline gelen ayak bileklerinde kaşıntı neden olur sorusunda cevaplar arayalım. Ayak bileklerinde oluşan kaşıntının sebepleri ve nedenleri arasında ilk sıralarda çevresel ve alerjik durumlardan kaynaklı olduğu söylenebilir. Ayak bileklerinde kaşıntı nedenleri arasında alerji nedenleri çoğunlukla aynı durumda olmasa da sonuç çoğu insanda aynı yani bileklerde kaşıntı olarak kendisini göstermektedir. Fakat alerji ile oluşan ayak bileği kaşıntısı kısa süreli olan kaşıntılar olduğu da bilinmelidir.

Ayak bileğinde oluşan kaşıntının sadece alerjik olmayacağı bİR durumda eğer herhangi bir alerjik bulguya rastlanmamışsa mutlaka bir cilt doktoruna görünmelidir. Ayak bileklerinde kaşıntı cilt hastalığı habercisi de olabilir. Ayrıca ayak bileklerinde kaşıntı durumunda ciltte oluşacak genel durumda iyi gözlemlenmelidir mesela deride kızarıklık ve döküntü olup olmadığına dikkat edilmelidir.

Ayak Bileklerinde Kaşıntı Neden Olur?

Cilt hastalıkları; Cilt hastalıkları yani egzama gibi deride oluşacak hastalıklardır. Bu hastalık nedeni ile deride kaşıntı, dökülme ve kuruluk nedenlerinden dolayı kaşıntı meydana getiren durumlardır. Bu gibi durumda Uzman bir cilt doktoruna görünmek gerekir.

Alerjik reaksiyon; Ayak bileklerinde kaşıntıya neden olacak alerjik reaksiyon kişinin çeşitli maddelere karşı göstermiş olduğu hassasiyet sonucunda oluşur. Mesela herhangi bir deterjan, sabun, çeşitli temizlik ürünleri ve giyilen elbiselerden kaynaklı olarak kişinin göstereceği alerji sebebi ile ayak bileklerinde kaşıntı olabilir. Ama şunu unutmamak da fayda vardır kişinin ayak bileklerinde kaşıntı sebebi eğer alerjik ise bunu anlamakta kolaydır çünkü alerjik nedenle oluşan kaşıntı yanı sıra ayak bileklerinde aşırı derecede kızarıklık da görülmektedir.

Sivri sinek ve böcek ısırığı; Ayak bileğinde oluşan kaşıntıların bir başka nedeni ise özellikle yaz günlerinde var olan sivri sinek ve çeşitli böcek sokmaları da ayak bileklerinde kaşıntıya sebep olan durumlarda olabilir.

Ayak bileğinde oluşacak kaşıntıların nedenlerine bakılarak çözüm bulunabilir. Eğer ayak bileklerinde oluşan kaşıntı nedenleri bahsettiğimiz nedenler arasında da olmayabilir. Ayak bileğinde kaşıntı bir başka nedeni kişinin bir alerjenle teması sonucunda tıp dilinde kontakt dermatit denilen durum kaynaklı da olabilir. Kontakt dermatit kişinin maddeye karşı gösterdiği alerji sonucu kaşıntıya sebep olan kızarıklık ve özellikle iltihaplanma gibi durumlar ile ortaya çıkan durumdur. Bu gibi alerji sebepli oluşan ayak bileklerinde kaşıntı 2 gün içerisinde kendini gösteren ve devamında 10 gün kadar sürebilen bir rahatsızlık olarak bilinir. Ayak bileklerinde alerjik sonucu oluşan bu kaşıntılar herhangi bir müdahale yapılmadan kendiliğinden geçen kaşıntılardır.

Ayak Bileklerinde Kaşıntı Nasıl Hafifler?

Ayak bileğinde oluşan kaşıntının azaltılması için kişinin evde uygulayacağı herhangi bir merhem ya da krem bulunmuyorsa alınan soğuk bir havlu ile ayak bileklerine kompres yaparak ve ayakları bileklere kadar soğuk su dolu bir kapta bekletmek ayak bileklerinde oluşan kaşıntıyı azaltacak ve kişiyi rahatlatacaktır. Bir de alerjisi bulunduğunuz maddelere temastan kaçınarak alerji nedenli oluşan ayak bileğinizde kaşıntılardan uzak durmuş olacaksınız.

Ayak Bileklerinde Kaşıntı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Ellerde Kaşıntı Neden Olur?

Ellerde Kaşıntı Neden Olur?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Penis Kaşıntısı Belirtileri ve Tedavisi

Penis Kaşıntısı Belirtileri ve Tedavisi

Cilt Kuruluğu ve Kaşıntı Belirtileri ve Tedavisi

Cilt Kuruluğu ve Kaşıntı Belirtileri ve Tedavisi

Damak Kaşıntısı Belirtileri ve Tedavisi

Damak Kaşıntısı Belirtileri ve Tedavisi

Koltuk Altı Kaşıntısı Belirtileri ve Tedavisi

Koltuk Altı Kaşıntısı Belirtileri ve Tedavisi

Sinek Isırığı Kaşıntısı

Sinek Isırığı Kaşıntısı

Güncel

Parmak Arası Kaşıntı Belirtileri ve Tedavisi

Parmak Arası Kaşıntı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Kaşıntı Duası Okunuşu ve Anlamı

Kaşıntı Duası Okunuşu ve Anlamı