Vücutta Kırmızı Lekeler ve Kaşıntı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Vücutta Kırmızı Lekeler ve Kaşıntı Belirtileri ve Tedavisi

Vücutta Kırmızı Lekeler ve Kaşıntı, Kaşıntı, insanları huzursuz eden ve rahat bırakmayan bu rahatsızlık sonucu insanlarda hem fiziksel hem de ruhsal sorunlar yaratan problemlerden bir tanesidir. Kaşıntının pek çok sebebi olmaktadır. Bunların başında vajinanın enfeksiyon kapması, egzama gibi cilt hastalıklarının sonucunda, şeker hastalıklarıyla beraberinde kaşınmalar meydana gelir. Alerjiler sonucunda, giyilen kıyafetlerin temiz olmaması sonucunda, kimyasal maddelerle temas edilmesi ile, bazı iç hastalıklarının dışarıya yansıması ile, isilik olunması ile, sık tuvalete çıkarak ve arkasında genital yerini temiz tutmayarak, bazen psikolojik olarak kaşınmalar meydana gelmektedir. Kaşınan alanı biz insanlar sık ve sert bir biçimde kaşıyarak o alanlarda tahriş olmasına sebep oluyoruz ve bu da cildimizin kızarmasına sebep olmaktadır. Böylece kaşınmalar beraberinde kırmızı lekelerin oluşmasını sağlamaktadır.

Vücudumuzda meydana gelen al lekeler birçok hastalığın da sebebi olabilmektedir. Vücutta meydana gelen al lekeler ilk başta kaşıntı olarak derimizde meydana gelmektedir. Kaşınan alanın bir zaman sonra kızarması ile al lekeler derimizde görünmeye başlamaktadır. Vücudumuzda meydana gelen al lekeler bazı faktörlere bağlı olabilmektedir. Yediğimiz bazı şeylerin alerji yapması, kullanılan sabunların, deterjanların ve çok fazla güneş ışığına maruz kalmak al lekelere faktör olabilmektedir. Bayanlarda ise bacak alanında meydana gelen kızarıklıklar yaptığınız ağdaların derinin istememesi sonucunda meydana gelen al lekeler olmaktadır. Vücudumuzda çıkan bu al lekeler uzun zamandır devam ediyor ve kaşıntı olarak faktör gösteriyor ise bu birçok hastalığın nedeni olabilmektedir.

Vücudumuzda ortaya çıkan al lekelerin, meydana getirdiği bazı hastalıklar şunlardır: Egzama hastalığı, sedef hastalığı, alerjik reaksiyonlar ve eritama nodozum gibi rahatsızlıklardır. Alerjiler, vücudumuzda meydana gelen al lekelerin en büyük problemidir. Al lekelerin meydana gelmesi ise size yaramayan yiyecekleri yediğiniz zaman, vücudunuz kırmızı lekeler ortaya çıkartarak tepki vermektedir. Bu durum beraberinde kaşınmalarında meydana gelmesini sağlar. Sedef hastalığı, derimizde kaşıntılar sonucunda ortaya çıkmaktadır. Al lekelerin aklaştığı hallerde sedef hastalığı meydana gelmektedir.

Sedef hastalığında bir uzmanın yardım etmesi sonucu ilaçlı tedavi ile geçmektedir. Egzama, deride kaşıntı ve al lekeler ile meydana gelmektedir. Alerji oluştuktan sonra vücutta meydana gelen al lekeler olarak isimlendirilmektedir. Al lekeler alerjiyi oluşturan maddelerin kullanımı sona erdiği zamanlarda vücuttan yok olmaya başlarlar. Eritema nodozum, derinin alt yüzeyindeki bulunan yağ gözelerini etkilemektedir. Vücutta meydana gelen al lekelerin en önemli olanı ve önlem alınması gereken rahatsızlığıdır. Al lekeler vücudunuzda ortaya çıktıktan sonra, lekeye temas ettiğiniz anda bir ağrı veriyor ise Eritema nodozum tanısı konulmaktadır. Bu hastalığı atlatmak için bir uzmanın yardımı kesinlikle olmalıdır yoksa tek başınıza atlatmanız çok zordur.

Cildimizde ortaya çıkan kızarıklık ve kaşıntılar daha fazla alerjik reaksiyonların bir sonucu olarak meydana gelir. Tüketilen bir gıdadan ya da giyilen bir giysiden ötürü alerjinin oluşması mümkündür. Alerjiden meydana gelen kızarıklık ve kaşıntı hastalıklarında alerjiye sebep olan etkenlerden mahrum kalmak etkili olacaktır. Kızarıklığın olduğu alan ve bu alanda şişlik meydana gelip gelmediği gibi buluşlarda rahatsızlığın sebebinin anlaşılabilmesi için çok mühimdir. Kızarıklık ve kaşıntı probleminde ciltte pul-pul dökülmelere çok rastlanır. Alerjik reaksiyonlar haricinde deri hastalıkları olarak bilinen sedef, mantar enfeksiyonu gibi hastalıklar da kızarıklık ve kaşıntıya sebep olabilmektedir. Vücutta oluşan kırmızı lekelere örnekler ise; Elde, vücutta, kol ve bacaklarda meydana gelen al lekelerin bir başka sebebi de deri kanseri teşhisi olabilir.

Vücutta çıkan al lekelerin nedenlerinde şu rahatsızlıklar vardır
  • Böcek ısırıkları; tek alanda değil ısırılan alanın etrafında da al noktalar biçiminde görülebilir.
  • Kızamık; vücudun mikroplarla karşılaşması sonucu oluşur.
  • Zona rahatsızlığı; kaşıntılı deri lekesi hastalığıdır.
  • Kurdeşen; genel olarak besin alerjileri sebebiyle oluşur. Tek tek ya da gruplar şeklinde vücutta al lekeler oluşur.

Vücutta Kırmızı Lekeler ve Kaşıntı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Ciltte Kaşıntı Nasıl Geçer?

Ciltte Kaşıntı Nasıl Geçer?

Haber Bülteni

Güncel

Boğaz Kaşıntısına Ne İyi Gelir?

Boğaz Kaşıntısına Ne İyi Gelir?