Ayak Altı Kaşıntısı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Ayak Altı Kaşıntısı Belirtileri ve Tedavisi

Ayak Altı Kaşıntısı, Ayakta kaşıntı birçoğumuzun ortak sorunudur. Ayak kanıştı genelde mantardan ve cilt kuruluğundan olabilir ya da başka bir sebepten dolayı kaşınabilir. Kaşıntı oldukça rahatsız eden bir durumdur. Bazı kişiler de ise ayaklarını altın da kaşıntı olur. Bunun nedeni diğerlerinden farklı olur. Ayak altı kaşıntısı kimi zaman alerjik ya da egzama yüzünden olabilir. Bazen de böcek ısırması sonucun da ayak altı kaşınması olur. Bu durum hafif bir hastalık gibi görülse de bazen oldukça rahatsız eder ve altından başka hastalıklar meydana çıkabilir. Bu durumlar da kesinlikle doktora gidilmeli ve kaşıntının neden olduğunu öğrenmek gerekir.

Eğer ayak da mantar ya da egzama var ise bunun tedavisini yapılması gerekir. Yoksa daha ciddi sorunlara yol açabilir. Yak kaşıntısını evde yapacağımız birkaç önlem ile azaltabiliriz. Ayaklar terli ise hemen ılık su ile yıkayıp parmak araların da yaş kalmadan kurulamalıyız. Yünlü çoraplar daima ilk tercihimiz olmalıdır. Egzama var ise ayakları deterjanlı sudan ve sıcak sudan uzak tutmalıyız.

Ayak altı kaşıntıları için bazı bitkisel tedavilerden de yararlanabiliriz. Bunlardan yapabileceğimiz birkaç kür tarifi.

Ayak kaşıntısı nasıl geçer

Yaş maya: Yaş mayayı ilk duyduğum zaman çok şaşırmıştım acaba faydası olur mu diye düşünmüştüm. Evet faydası oluyor. Bir paket yaş mayayı bir su bardağı suyun içerisinde eritin. Sonra eriyen mayayı bir litre ılık suyun içine dökün ve ayaklarınızı yarım saat bu karışımın için de bekletin. Bir hafta günde bir defa bunu yapın faydası olacaktır.

Defne yaprağı: Bunun için taze defne yaprağının olması gerekiyor. Taze defne yaprağını, havan da dövülmüş bir yemek kaşığı defne tohumu ile bir litre suyun içine atalım. Sonra bunu iki üç dakika kaynatalım ve daha sonra süzelim. Ayak da kaşınan bölgelere sürün ve bu karışımı on gün kadar günde bir ya da iki defa yapabilirsiniz. Üstelik defne ayak kokularına da iyi geliyor.

Üzüm sirkesi: bu karışım diğerlerinden biraz farklı ama etkilidir. Yarım su bardağı üzüm sirkesinin içine beş altı tane aspirin atalım. Sonra aspirini iyice ezelim. Bu karışımı ayaklara uygulamadan önce ayakların iyice temizlenip kurulanması gerekiyor. Daha sonra karışımı kaşınan yerlere sürelim. Bu karışımı üç gün süre ile kullanın. Oldukça faydası oluyor.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Hamilelikte Kaşıntı Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelikte Kaşıntı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Dış Popoda Kaşıntı Sebepleri

Dış Popoda Kaşıntı Sebepleri

Güncel

Köpeklerde Kaşıntı Nedenleri?

Köpeklerde Kaşıntı Nedenleri?